Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-09, 03:44   #1
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

Ca deschizator al topcilului incep eu...

- incearca sa lasi masina cu rotile din fata sau spate lipite de o bordura care sa pice perpendicular pe roti deoarece nu vor putea pune chestiile alea pe rori si nu pot ridica masina doar de partea fata sau spate. si daca vezi politisti langa masina lasai sa astepte mult si bine ca vor pleca intr-un final.

- daca esti insotit cumparai insotitorului un suc si roagal frumos sa te astepte in masina cu usa deschisa in cazul in care un angajat al firmei de ridicari se atinge de usa ta il poate repezi pe motiv ca l-ai confundat cu un hot.


cam atat deocamdata .. scrieti si voi niste idei poate mai imputinam ridicarile de masini unele din ele abuziv.
__________________
id mess : alex.mic00
Nr tel cosmote 0767.794.238
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 00:24   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

masinile nu sunt ridicate abuziv,sunt ridicate cum le e lor mai usor,si de obicei sunt ridicate cele care prezinta siguranta ca vor fi recuperate din parcul unde sunt depozitate

prima chestie care imi vine in minte,e sa iei un citroen cu suspensie hidropneumatica si sa-l cobori la maxim,nu vor avea loc sa bage chestiile cu care ridica masina
ca sa fii sigur ca nu e loc,il poti parca lipit de o alta masina,stalp,gard...orice ca sa impiedice lucratorii sa-si desfasoare sculele pe sub masina
faci rost de un permis "special" cum ca masina e de pe la primarie,politie,guvern etc
n-o lasi aiurea in strada
te asiguri ca n-o lasi mai mult de 10 minute,ca ei sunt obligati s-o filmeze vreo 10 minute,inainte s-o ridice in functie de "gravitatea" parcarii

alta care mi-a venit pe moment,pui avariile si ridici capota,evident lasi pe cineva cu masina
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:04   #3
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

treaba cu avariile, ridici capota si las pe cineva am facut`o eu..si tot au vrut sa mi`o ridice noroc ca am venit la timp.....deci pica..
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:08   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

Cum eviti ridicarea masinii? PARCHEZI REGULAMENTAR ! e cel mai simplu..chiar incercati.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:16   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

asa e dolb,asta e de departe cea mai buna solutie,dar din pacate numarul masinilor din bucuresti(si alte orase,ca am vazut ca se ridica mai nou masini de peste tot,ca au baietii ca se scot bani frumosi si repede) a crescut destul de mult si este imposibil ca toata lumea sa parcheze regulamentar
alta solutie,e sa ai bicla sau scuter,ca pe alea inca nu le ridica nimeni daca sunt lasate aiurea
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:21   #6
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Cum eviti ridicarea masinii? PARCHEZI REGULAMENTAR ! e cel mai simplu..chiar incercati.
Ai citit titlul ?
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:21   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

ce am vazut recent la stiri..si chiar mi-a placut si incurajez asa ceva... parcari din alea electrice ...ca in japonia..iti alegi masina, si pac ti-o coboara! E usor, ieftin, nu risti sa ti-o zgarie vreunu, imediat se poate construi.

@nxtaz..nu ma intereseaza restul..am spus ce am avut de spus. "cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar" - raspuns: te gandesti 10 secunde..si pleci si parchezi regulamentar. E MAI BINE DOMNU ?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:31   #8
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

In primul rand cum spunea si dolb...
PARCHEZI REGULAMENTAR.
Mor pe cei care parcheaza pe banda 1 pe Iuliu Maniu sau pe Dr. Taberei, si lista poate continua la nesfarsit.
Cineva zicea ca sunt f multe masini si putine locuri.Fratilor eu intotdeauna am parcat regulamentar chiar cu riscul de a merge mult pe jos...care e problema???Pe oriunde se gaseste un loc de parcare asta daca nu ai lene in tine si ti se pare mai comod s-o lasi pe avarii...De exemplu unde ai treaba trebuie sa existe blocuri...blocurile au parcari, si iti poti lasa masina intre blocuri si sa iesi pe bulevard sa-ti faci treaba, dar inca odata zic, este mult mai comod sa ignori tot traficu de pe acel bulevard lasand masina pe avarii nu???
Pe Iuliu Maniu daca 1 blocheaza banda 1, la ce flux de masini este ziua pe acolo sa vedeti cum incep sa se stranga benzile si o sa vezi ce haos se produce...
Eu sunt de parere ca cei care lasa masina pe banda 1 nu au nici cea mai mica scuza!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 10-09-09, 11:41   #9
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

Eu nu sunt deloc de acord cu ridicatu, sau blocatul cu caracatite, desi in decret spune ca au voie... inainte se putea baga la privare de libertate pentru ca unii chiar pot avea motive ca o lasa pe prima banda: ex: iesirea la bloc o are pe bulevar, bunica nu se simte bine , trag masina cat mai aproape de trotuar ca nu o pot sui ca sunt stalpii, cobor cu bunica sa o duc la un control medic, constat ca masina nu mia e sau e blocata? Deci eu unul, as da AMENZI f mari, care sa poata fi sterse cu o dovada de la medic. Asa se procedeaza cand duc pe cineva urgent la spital si trec pe toate culorile si tai fata si liniii continue... se verifica daca intradevar am avut intrare in spital...
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 01:49   #10
alex_ggk

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 399
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

@ dolb este o parcare dinasta in spate la hanu drumetu este inca in constructie .. e chiar tare dar din ce mi-a spus paznicu ar fii cam 1 milion pe luna .. daca tii la masina dai banii astia
alex_ggk is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 01:54   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Cum eviti ridicarea masinii daca ai parcat neregulamentar?

pai sincer,1 milion pe luna nu mi se pare asa mult tinand cont ca:
probabil nu sta masina in soare puternic,sau ploaie,sau sub plopi din care cad stropi
nu ti-o loveste unu cu usa in parcare
nu ti-o "Tag"-uieste nimeni cu cheia
nu o sparge nimeni
stii sigur ca la orice ora din zi sau noapte ai loc de parcare
si lista continua...
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -