Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-07, 20:18   #1
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Eterna problema: antena!

Dupa cum bine se cunoaste la Cielo, au o mica mare problema: antena .Dupa ce mi-a facut zile negre vechea antena, in cele din urma am luat una nou (30 ron) In primele zile functiona perfect dar dupaia iar a inceput sa faca fitze Am luat iar la mana tot ansamblu ala dar degeaba. Cand opresc playeru si da sa se lase antena, pe langa faptu ca scote un sunet de ma zgarie pe creier, nu se lasa toata. Ce draq sa ii fac ca zau nu mai am idei? M-am gandit sa o desfiitez dar risc sa o gasesc rupta intr-o zi (cum am vazut la multe Cielo-uri) si alta chiar nu mai am chef sa cumpar (30 de ron pt o banda de plastic invelita in tabla? )
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 10:25   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Pune una fixa, se gasesc 100.000 de modele in magazine... cumpara una dreapta fixa, eventual una mai scumpa, nu chiar de 10 ron, ca poate e si mai buna. de obicei, chinezariile astea nu prea isi fac treaba, adica nu prinzi posturile deloc bine eu stiu ca erau mai bune alea care aveau pe exterior un cablu in spirala... alea parca prindeau mai bine.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 15:30   #3
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

pi yo la baza antenei i-am pus un tub de cupru si ala opreste antena sa iasa de tot si prinde si mai bine posturile. Asa ca o "dambla": vreau yo sa se lase antena cand opresc playeru
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 16:02   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Eu am antena normala, adica telescopica... dar nu electrica. nu o ridic niciodata si prinde destul de bine. bine... ar prinde mai bine daca asi ridica-o...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 16:05   #5
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Faza e ca eu mai ies in afara localitatii si acolo nu mai prind asa de bine. In fine, Europa Fm care are o acoperire mai mare...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 21:35   #6
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Eterna problema: antena!

Snapy iatzi una normala si gata ....eu tre ssa ma duc maine sa imi iau una normala ca asta de la cielo mi-a facut zile negre si 1 milion de nervi
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 07:56   #7
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Bagi si tu o poza ceva poate ma razgandesc si iau una normala.

PS: Stiu cum e cu milionu de nervi. La mine deja a inceput sa dea cu virgula
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 08:04   #8
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Eterna problema: antena!

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Bagi si tu o poza ceva poate ma razgandesc si iau una normala.

PS: Stiu cum e cu milionu de nervi. La mine deja a inceput sa dea cu virgula
da man bag ...daca vreio poti veni si u in gl :P mai stam la un spritz k mie lene sa ma duc la munca
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 08:13   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

neatza... uite aici un link, am dat un google si asta mi-a sarit in ochi
http://www.metrafo.ro/produse.html?cat=8216
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 08:27   #10
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

'Neata! La cum arata eu zic ca isi merita banii. Yote un exemplu: banda aia cu antena pt Cielo costa 30 ron si aici e 30-40 toata antena. Si la antena originala n-am pus la socoteana nervii si timpul care ti-l ia ca sa pui banda aia tampita.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 10:14   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Nu m-am uitat f atent la ele... dar dupa cum zici tu, da, e ok... doar ca nu uita ca platesti si transportul, deci mai costa cativa lei in plus
parca as lua si eu o antena . doar ca e o mica problema: antena originala de Cielo are garnitura aia de cauciuc, care vine pe exterior, mulata pe forma aripii... pe cand astea au o garnitura mica, rotunda... nu stiu cum ar veni. o merge sa pastrezi garnitura originala si sa pui antena din asta fixa?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 10:25   #12
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Asta la baza am vazut ca e rotunda sau ceva de genu...deci e pt suprafere plane (portbagaj, plafon). Acum daca garnitura aia nu e chiar asa de mare, poate merge si nu da prea mult in afara.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 22:48   #13
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Unhappy Re: Eterna problema: antena!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Nu m-am uitat f atent la ele... dar dupa cum zici tu, da, e ok... doar ca nu uita ca platesti si transportul, deci mai costa cativa lei in plus
parca as lua si eu o antena . doar ca e o mica problema: antena originala de Cielo are garnitura aia de cauciuc, care vine pe exterior, mulata pe forma aripii... pe cand astea au o garnitura mica, rotunda... nu stiu cum ar veni. o merge sa pastrezi garnitura originala si sa pui antena din asta fixa?
E mare problema cel putin eu am intampinat-o !!! Pe langa garnitura aia mai este o "contra" din aluminiu banuiesc care este fixata pe antena si vine in interiorul aripii. Eu am luat sambata o antena si am incercat sa o montez cu ajutorul garniturii si contrei aleia dar nu am reusit sa o fixez cum trebe din cauza ca,banuiesc, contra aia fiind fixata pe antena si motorashul antenei fixat de caroserie , in cazul meu nu aveam de ce sa o intepenesc si prindea joc .....asa ca am renuntat si am zis sa imi dau comanda de o antena cu tot cu prostii de alea de fixare ...sper sa gasesc !!
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 00:51   #14
VN-01-LWS

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5
Default Re: Eterna problema: antena!

Salutare la toata lumea.
De cateva saptamani sunt si eu fericitul posesor al unui cielo.
Pe langa faptul ca troncane usa din dreapta si mai scartaie cate ceva(am vazut ca e ceva normal)ma streseaza groaznic antena.
Cand am cumparat masina avea un cas jvs , antena mergea chiar daca nu iesea toata, l-am schimbat cu un pioneer si de aici incepe problema.
Cum am bagat noul cas nu se mai ridica deloc(nu caraie, nu bazaie nu da nici un semn), am crezut ca e de la un contact imperfect , dar daca in cuplez pe cel vechi merge.
Poate ma lamureste cineva chiar daca nu s-a raspuns de mult pe acest topic
VN-01-LWS is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 08:19   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Eterna problema: antena!

Poate nu are functie de ridicare automata a antenei, noul "casetofon". Sau poate nu sunt bine legate firele...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -