Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-10, 13:23   #1
3Mi_wrc

Stage 5
 
3Mi_wrc's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 486
Default Problema cielo

Salut...




Am o "mica" problema la cielo 1.5 16v dohc

Mi se gatuie cand iau curba sau urc o panta ceva mai abrupt de ce...?

Am schimbat pompa benzina schimbat filtru benzina si tot asa face de ce...?
Daca am benzina multa numai face..


Si nu imi mai indica nici cata benzina mai am ,se aprinde doar becu rosu cand numai este deloc benzina,




Care poate fi cauza...?
3Mi_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 17:01   #2
Greku`BWJ

Stage 5
 
Greku`BWJ's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 470
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Problema cielo

Scoate mufa de la fiecare injector si dupa bag-o la loc . Incearca si asta
Greku`BWJ is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 17:42   #3
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Problema cielo

si eu am avut aceeasi problema cand am schimbat pompa(si era identica ca marime cu cea veche).....si am rezolvat-o prin a stramba tija de la plutitoru ce indica si aprinde becu la bord....astfel incat eu cand mi se aprinde becu si ajung pe rosu.....mai cam 15 litri in rezervor.....deci daca mi s-a aprins becu mai bag fix 35 de litri pana la plin "pana in gura" ochi....e o rezerva moarta ca sa ii zic asa....
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 19:19   #4
3Mi_wrc

Stage 5
 
3Mi_wrc's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 486
Default Re: Problema cielo

Am umblat si alinjectoare nimik..



Masina se gatuie numai cand iau curba sau urc un deal ceva...
3Mi_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-11-10, 21:28   #5
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Problema cielo

Se pare ca nici pompa noua nu dezvolta suficienta presiune. Daca are mai putin de 3,5 bari, arunc-o. Cauta o pompa de benzina pe care sa nu scrie Bosch si nici GM, ci doar un cod si inscriptia Made in USA. Cu siguranta cea din urma v-a dezvolta 5,5 bari suficienta presiune astfel incat masina sa traga si pe curbe cat si la deal. Am mai intalnit cazuri.....
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 17:09   #6
3Mi_wrc

Stage 5
 
3Mi_wrc's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 486
Default Re: Problema cielo

Am schimbat 3 pompe degeaba..
Daca am benzima multa in rezervor merge perfect...
3Mi_wrc is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 20:02   #7
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Problema cielo

Quote:
Originally Posted by 3Mi_wrc View Post
Am schimbat 3 pompe degeaba..
Daca am benzima multa in rezervor merge perfect...
Verifica daca vacumul de pe rampa de injectie functioneaza, daca ai presiune normala in rampa de injectie, reseteaza ECM-ul si schimba si filtrul de aer. Banuiesc ca filtrul de benzina e schimbat
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 20:29   #8
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Default Re: Problema cielo

mai exista o singura problema si mai mult k sigur nu ai pereti antibalbotaj si cand iei viraj toata benzina se duce intr-o parte si nu mai trage pompa acesi problema si cu urcatul sau coboratul pantelor, nu mai are pompa ce trage si normal k daca ai mai multa benzina in ea are de unde trage......ori schimbi rezervorul ori te duci la un tinichigiu si iti taie ''curul la rezervor'' iti pune pereti si apoi ti-l sudeaza la loc..,,,bafta multa si nu mai te apuca sa schimbi pompe de benzina. bafta multa
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 21:06   #9
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Problema cielo

Quote:
Originally Posted by BaNaNuTzA View Post
mai exista o singura problema si mai mult k sigur nu ai pereti antibalbotaj si cand iei viraj toata benzina se duce intr-o parte si nu mai trage pompa acesi problema si cu urcatul sau coboratul pantelor, nu mai are pompa ce trage si normal k daca ai mai multa benzina in ea are de unde trage......ori schimbi rezervorul ori te duci la un tinichigiu si iti taie ''curul la rezervor'' iti pune pereti si apoi ti-l sudeaza la loc..,,,bafta multa si nu mai te apuca sa schimbi pompe de benzina. bafta multa
Ai facut tu VREODATA asa ceva? Eu n-am auzit in viata mea de " pereti antibalbotaj " sau pe cineva care sa taie rezervorul si sa il repare. Cel putin eu nu as face asa ceva.
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 21:25   #10
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Default Re: Problema cielo

mai intreaba si u pe cineva care are habar.....si vezi ce sunt aceia pereti antibalbotaj sau pereti despatitori ai rezervorului sau pereti de mentinere a nivelului in rezervor.......sau mai bine schimba rezervorul.
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 11:58   #11
gabilx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 176
Default Re: Problema cielo

Quote:
Originally Posted by BaNaNuTzA View Post
mai intreaba si u pe cineva care are habar.....si vezi ce sunt aceia pereti antibalbotaj sau pereti despatitori ai rezervorului sau pereti de mentinere a nivelului in rezervor.......sau mai bine schimba rezervorul.
Eu te intreb pe tine daca ai taiat tu rezervorul ca sa sudezi peretii aia. Stiu cum e rezervorul pe dinauntru, nu stiam ca se numesc antibalbotaj, recunosc, dar eu sunt curios daca ai facut tu asa ceva si daca ai reusit?
gabilx is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 20:43   #12
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Default Re: Problema cielo

da eu am avut problema asta la dacie cand am schimbat rezervorul ca se sparsese....si cand am cumparat rezervorul cel nou nu avea pereti despartitori......si am fost la un tinichigiu ...a taiat fundul rezervorului si a luat de la alt rezervor peretii, ia suda la al meu si apoi a sudat rezervorul la loc exact cum a fost, si merge si in ziua de azi......daca iti este frica sa faci asta cumpara alt rezervor cu pereti despartitori sau fa o proba cu alt rezervor daca ai de unde,
asta daca vrei sa o iei ca sfat...daca nu este problema ta
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 21:30   #13
3Mi_wrc

Stage 5
 
3Mi_wrc's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 486
Default Re: Problema cielo

Sa sti ca mam gandit si la treaba asta...
O sa caut un rezervor sa vad
3Mi_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 11:18   #14
BaNaNuTzA

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 8
Thumbs up Re: Problema cielo

ok...bafta si sa nu mai auzim de probleme
BaNaNuTzA is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 19:18   #15
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Problema cielo

Astfel de interventii se faceau la Dacia 1300 si poate nici acola. Cielo are rezervor cu antival din fabrica, asa ca este exclus plimbarea benzinei prin rezervor. Numai daca scoti pompa de alimentare iti dai seama ca nu ai ce cauta cu suduri pe acolo. Si mai ales sa sudezi la rezervoare de benzina

Mai bine mergi intr-un service Daewoo o bagi pe Scan 100 si vezi care sunt problemele. Te costa 40 ron testerul dar cel putin stii ce piesa e defecta. Rezervorul este exclus.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -