Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-10, 15:49   #16
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Dar de ce nu ii explicati cam ce ar trebui sa isi cumpere si ce sa faca poate omul sio face singur daca ii mai ziceti si voi cum se face si cum.As oricine MA HAI LA MINE CA TIO PUN EU dar zicetii la om ce trebuie poate se mai pricepe si el.Despre dacia 1300 nu stiu cum se face dar la solenza stiu 100% cel care are pusa pe dacia 1300 explicai ma la om ce si cum nu cum o zis ALEX tu vi sa te dai mare cu ce ai pus tu.
buna idee ca am auzit ca si actuatoarele astea st 2 modele,si mi-ar trebui unul care face impins-tras....asa am auzit
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 22:37   #17
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: deschidere portbagaj electric

pentru ce masina vrei tu?
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 22:45   #18
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by PH 33 RNR View Post
pentru ce masina vrei tu?
pentru a mea dacia 1310...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06042010134.jpg
Views:	127
Size:	484.7 KB
ID:	1413617  
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 10:31   #19
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: deschidere portbagaj electric

pai pentru a ta 1310 ti am aratat eu ce sa faci pe prima pagina,cel mai simplu iei un comutator de inchidere centralizata,ti am postat si 2 poze e foarte simplu......
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 12:23   #20
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: deschidere portbagaj electric

m-am gandit andi si la varianta ta,da mai mult as alege una de matiz ca el are pe ceva gen cablu de acceleratie.... am gasit o incuietoare veche pe akasa si cred ca mi-am dat seama cum se face...in prima poza de acea limba leg tija de la actuator...iar in a doua cred ca partea aceea ar trebui decupata putin ca sa isi poata face actuatorul cursa perfect...spuneti-mi daca am gresit undeva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11042010168.jpg
Views:	217
Size:	318.9 KB
ID:	1414239   Click image for larger version

Name:	11042010169.jpg
Views:	178
Size:	291.4 KB
ID:	1414240  

Last edited by GEO GR 01 NVN; 11-04-10 at 12:29.
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 10:58   #21
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: deschidere portbagaj electric

Sunt de 2 modele dar nu TRAGE SI IMPINGE ca toate la fel fac alta ii diferenta cele de origine DACIA au capul metaliz iar cele de comert au capul de plastic eu de plastic am pe masina la portbagaj asta ii numa diferenta si iti mai trebuie un buton cu revenire(valet) cel mai bine dute la o firma ce pune alarme si iti dau ei tot ce iti trebuie.Eu asa am facut mam dus la un pretin si iam zis dami aia aia si el deja o stiu ce imi trebuie tot pe deschidere.Acuma fiecare dupa posibilitate.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 16:13   #22
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by GEO GR 01 NVN View Post
m-am gandit andi si la varianta ta,da mai mult as alege una de matiz ca el are pe ceva gen cablu de acceleratie.... am gasit o incuietoare veche pe akasa si cred ca mi-am dat seama cum se face...in prima poza de acea limba leg tija de la actuator...iar in a doua cred ca partea aceea ar trebui decupata putin ca sa isi poata face actuatorul cursa perfect...spuneti-mi daca am gresit undeva
Nu ai greşit Geo, dar nu este diferenţă īntre Matiz şi Cielo. Merg pe acelaşi principiu.

Eu rămān la ideea că trebuie făcut mecanic şi nu electric. Nu de alta dar să nu ai probleme cu bateria, sau cu cine ştie ce şi să nu poţi folosi portbagajul.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 11:51   #23
bulake

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: deschidere portbagaj electric

as vrea sa imi pun si eu daca imi zice careva
bulake is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 21:15   #24
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: deschidere portbagaj electric

Prima data bulake spunemi si mie ce masina ai si tu sa stim si noi ce sfat sa iti dam.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 17:15   #25
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Pentru un logan ? Niste idei...
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 17:19   #26
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by Alex30 View Post
Pentru un logan ? Niste idei...
0722.70.26.28 si te ajut eu.
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 20:08   #27
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

pt dacie 1310 an 85 iddea e ca este invers ca la cele mai noi adica jos am carligul acela de plastic iar pe capota portbagajului am mecanismul de inhidere si acela este cel clasic cu ca cel din pozele de mai sus de geo gr-01-nvn.am vazut a cineva cu modelul acela nou care mutase mecanismul jos si agatatoarea pe capota dar era pe principiul trage deci nimic electric.ceva bobina ma gandesc ca ar trebuii vreo idee de la ce as putea face rost.bobina de la electromotor rezolva ceva.

multumesc mult
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 20:13   #28
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: deschidere portbagaj electric

Quote:
Originally Posted by maxtheghost View Post
pt dacie 1310 an 85 iddea e ca este invers ca la cele mai noi adica jos am carligul acela de plastic iar pe capota portbagajului am mecanismul de inhidere si acela este cel clasic cu ca cel din pozele de mai sus de geo gr-01-nvn.am vazut a cineva cu modelul acela nou care mutase mecanismul jos si agatatoarea pe capota dar era pe principiul trage deci nimic electric.ceva bobina ma gandesc ca ar trebuii vreo idee de la ce as putea face rost.bobina de la electromotor rezolva ceva.

multumesc mult
e foarte buna bobina de electromotor. prindeo si tu sus pe capac iti tr 2-3 suduri si aia e...
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 20:24   #29
maxtheghost

Stage 3
 
maxtheghost's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 102
Default Re: deschidere portbagaj electric

da dar cautam o solutie mai usoara pt ca risc sa nu imi mai stea capota deschisa...daor sa mut partea mobila jos si partea fixa sus.am sa incerc in ambele moduri sus sa vad daca imi sta capota deschisa si jos daca imi arunca(deschide) portbagajul
maxtheghost is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 21:36   #30
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: deschidere portbagaj electric

mi-am pus si eu deschidere din interior la portbagaj la matiz si am folosit :
1. acuator inchidere centralizata
2. buton cu impuls( care sa iti faca contact si apoi sa revina)
3. un fir

1. acuatorul exista cu doua fire sau cu 5 fire, indiferent de care iei amandoua au aceeasi functie trage/impinge.

la portbagaj , la yala ai o parghie care vine la clema care inchide portbagajul, parghia aia o vei monta pe acuator, acuator ce il vei prinde in 2 suruburi de portbagaj.

parca verde si albastru sunt firele ce iti trebuiesc de la un acuator ce 5 fire, si de la cel cu 2... le folosesti pe amandoua. vezi intai care e sensul de tras al acuatorului, si apoi il prinzi in suruburi .

minusul il legi de portbagaj , si plusul il tragi la tine in fata si il legi de un plus continuu, nu plus pe contact. eu il am tras direct din cutia cu sigurante. in dreptul scaunului pui butonul ( 2 ) si ai deschidere portbagaj.

mie mi-a explicat cineva la telefon timp de 5 min, si in alte 15 aveam deschiderea functionala. mai mult a durat sa trag firul prin tabla de la haion ca sa nu se vada.

3. ia un fir mai gros, sa nu se roada, sa nu se intrerupa pe undeva, sa nu ti-l agate cineva.

daca e cineva din galati braila si vrea sa montam asa ceva, cu mare placere ajut.

si mai putem monta si buzzer ptr lumini aprinse.

Pentru deschidere te costa maxim 25 lei.

Pentru buzzer te costa maxim 15 lei.

succes,

pentru mai multe detalii si poze intra pe matizclub.ro si cauta la imbunatatiri/ deschidere electrica portbagaj. ai poze, si tot ce vrei.
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -