Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-04-08, 22:29   #1
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Exclamation Turbo pe 1.4 Injectie

Ma adresez voua pt o problema care nu ma lasa sa dorm de mult timp . Vreau din motoru care e pe masina 1.4 i sa fac ceva cu turbo , ma refer la un turbo + un intercooler in asa fel incat sa nu schimb motoru . Logic s-ar putea sa iasa ceva , practica ma omoara .
Ma intereseaza in principal daca se poate face , cat imi rezista motorul , ce sa ii fac sa reziste . Toate sfaturile va rog mult sa le postati aici va rog , fara linkuri ai alte chestii , nu de alta dar vreau o documentare cat mai temeinica , nu ceva care sa ma bage de tot in ceata .
Va multumesc anticipat !!!
__________________
Bengy_BLS is offline  
Old 08-04-08, 20:18   #2
khael1001

Stage 5
 
khael1001's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 452
Member of:
[DACIA]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Poti sa il faci turbo dar nu credk merge cu injectia actuala k injectoarele nu sunt facute pentru un debit mare de benzina si la calculatorul de dacie (daca nu ma insel e Bosch) nu prea ai ce sa ii faci.Pe langa asta motorul asta cu turbo p el nu o sa reziste foarte mult sio sa inghita o gramada de bani (mai usor poti sa iei unu de 1600 sa il modifici ajunge pe la 90 de cp fara turbo) si o sa fii destul de multumit de el si o sa poti sa circuli si cu masina legal.Tre sa te gandesti bine in ce te bagi k trebuie sa reconditionezi toata masina adica degeba vrei tu motor puternic cand probabil k nici directie nu ai (60 - 70% din dacii nu au directie de asta sunt sigur)
khael1001 is offline  
Old 08-04-08, 20:33   #3
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

da iti zic eu e mai simplu sa cumperi unu gata turbo decat sa faci tu tigania de pe lume!dak vrei poate o sa am eu unu de vanzare cam intr-o sapt 2 dar e 1.6 turbo nu 1.4 vezi u!
__________________
450yfz is offline  
Old 08-04-08, 22:41   #4
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Quote:
Originally Posted by khael1001 View Post
Poti sa il faci turbo dar nu credk merge cu injectia actuala k injectoarele nu sunt facute pentru un debit mare de benzina
care injectoare? sunt mai multe? vezi ca e injectie monopunct... bla bla bla
Ja_Rule is offline  
Old 08-04-08, 22:44   #5
khael1001

Stage 5
 
khael1001's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 452
Member of:
[DACIA]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

stiu k e monopunct injectia nu am fost atent cand am scris ma scuzati .Oricum nu ai ce face la injectia asta de la dacia
khael1001 is offline  
Old 09-04-08, 23:46   #6
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

oricum nu ai ce face cu motorul de dacie asta trebuie sa fie de inteles. Problema este ca voi vrei si putere si fiabilitate, doua lucruri care le intalnesti la masini care sunt cu 1000 de ani peste dacie
__________________

B-36-RIP
B-83-DAC
B-83-DAC is offline  
Old 10-04-08, 09:59   #7
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Nu cred ca o sa reusesti mare lucru cu motorul de Dacie. Mai bine cauti un motor de R5, 1.4 Turbo.
Sonny is offline  
Old 10-04-08, 17:23   #8
NightDevil

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,141
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Nu cred ca o sa reusesti mare lucru cu motorul de Dacie. Mai bine cauti un motor de R5, 1.4 Turbo.
Baiat destept la faza asta ... te ajut eu cu unu ..
NightDevil is offline  
Old 10-04-08, 17:39   #9
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

nightdevil ai motor de r5 turbo dak da la ce pret dami un pm k poate ne intelegem
450yfz is offline  
Old 10-04-08, 17:44   #10
NightDevil

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,141
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
nightdevil ai motor de r5 turbo dak da la ce pret dami un pm k poate ne intelegem
da am uite anuntul http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...-5-147013.html mai multe detali pe :yahoo id : bebepower2003
NightDevil is offline  
Old 11-04-08, 09:10   #11
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

poti pune turbo pe 1.4i dar nu cresti mult performantele motorului,1- axa cu came nu este pt. turbo si o sa se limiteze in turatie(nu trece de 4500rpm) 2-corpul clapeta de la carburatorul tau cu injectie masoara o valoare fixa,nu citeste volumul marit de aer sa faca amestecul cu benzina.....in schimb poti inlocui axa cu came cu una de renault 5gtt,pui un carburator solex 32 dis tot de gtt si scoti ceva bun deoarece ai pompa electrica de benzina,aprinderea comandata de calculator care este f.buna...
__________________
Reconditionari profesionale de jante auto/moto,tot ce tine de jante,Roluit,Sudura,Vopsit,Polishat,Prelucrari prin aschiere
tel.0766220909
https://www.facebook.com/ReconditionariJante
https://www.youtube.com/watch?v=W844nZBwD94
https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...ine-jante.html
fastbiker is offline  
Old 11-04-08, 11:32   #12
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
poti pune turbo pe 1.4i dar nu cresti mult performantele motorului,1- axa cu came nu este pt. turbo si o sa se limiteze in turatie(nu trece de 4500rpm) 2-corpul clapeta de la carburatorul tau cu injectie masoara o valoare fixa,nu citeste volumul marit de aer sa faca amestecul cu benzina.....in schimb poti inlocui axa cu came cu una de renault 5gtt,pui un carburator solex 32 dis tot de gtt si scoti ceva bun deoarece ai pompa electrica de benzina,aprinderea comandata de calculator care este f.buna...
stau si ma gandesc la axele alea tuning ce se vand pt gtt care sunt 270 si 285 si ma gandesc la axa de dacie ..
injectia de dacie nu te va ajuta deloc si cel mai usor e cu un 32 dis versiune turbo
canny is offline  
Old 13-04-08, 16:39   #13
Bengy_BLS
VW Driver

Stage 5
 
Bengy_BLS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,326
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

Quote:
Originally Posted by fastbiker View Post
poti pune turbo pe 1.4i dar nu cresti mult performantele motorului,1- axa cu came nu este pt. turbo si o sa se limiteze in turatie(nu trece de 4500rpm) 2-corpul clapeta de la carburatorul tau cu injectie masoara o valoare fixa,nu citeste volumul marit de aer sa faca amestecul cu benzina.....in schimb poti inlocui axa cu came cu una de renault 5gtt,pui un carburator solex 32 dis tot de gtt si scoti ceva bun deoarece ai pompa electrica de benzina,aprinderea comandata de calculator care este f.buna...
Asta stiu , dar ma gandeam la un motor cu totul de R5 GTturbo , dar oare mi-l omologheaza ????
ce modificar la masina implica sa pun motorul de r5 Gtturbo ??? sau intra direct , fara modificar care sa implice sudat si alte chestii ?? Ca daca nu mi-l omologheaza , fac ce ai zis tu
Bengy_BLS is offline  
Old 13-04-08, 17:43   #14
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

poti omologa motorul de gtt....dar il poti modifica si pe cel de dacia,performantele vor fi aceleasi sau chiar mai bune,daca ai bani de investit
fastbiker is offline  
Old 13-04-08, 19:53   #15
Hobie

Stage 2
 
Hobie's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 30
Member of:
[DACIA]
Default Re: Turbo pe 1.4 Injectie

sal... am si eu o problema... am nevoie de un motor pt dacia mea si nu vreau sa pun tot de dacie. Macar sa ii pun unul mai puternic, dar nush ce sa ii pun...vreau si eu o idee ..sau ..ceva... oricum am multe de facut la ea... si nu imi permit nici prea multe. Asa imi luam alta masina... dar nush e ceva la dacie ce imi place... Deci ma puteti ajuta?
Hobie is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -