Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-11, 23:15   #1
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Carfil/Licenta Solex vs Webber

Am pe masina un motor de 1.3 cmc.
As vrea sa aud parerile voastre pro si contra despre carburator carburator Webber 32Dir montate pe R12Ts,R15,R17 .
In momentul de fata am pe masina un carburator Carfil/Licenta Solex de Oltcit 1.3
As vrea sa montez un carburator Webber 32Dir,dar vreau sa stiu parerea voastra.Vreau sa stiu asa in mare cum raspunde la comenzi fata de Carfil, daca consuma exagerat,se tureaza repede, in treapta a II a consuma dublu!?
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 23:53   #2
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Eu zic sa mergi pe Dellorto.
fLus is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 11:00   #3
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
Eu zic sa mergi pe Dellorto.
Asta e argument "eu zic"?!
Aici e vorba de Carfil/Licenta Solex vs Webber.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 18:33   #4
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Nu ma bag la argumentari deoarece nu stiu.I las pe alti care se pricep.Eu ti-am dat doar un pont.


Din putinele cunostinte pe care le am stiam ca Webber-ul consuma mult,Solexul se regleaza greu. [Nu stiu daca e adevarat]
fLus is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 21:47   #5
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
Nu ma bag la argumentari deoarece nu stiu.I las pe alti care se pricep.Eu ti-am dat doar un pont.


Din putinele cunostinte pe care le am stiam ca Webber-ul consuma mult,Solexul se regleaza greu. [Nu stiu daca e adevarat]
de ce spui asa, ca a zis nush care ca dellorto e mai bun? cate dellorto ai vazut tu verticale?

cat de mare poate sa fie diferenta la consum sau reglaje daca toatea carburile in principiu sunt la fel!
si mai ales ca toate sunt din aceeasi GHEATA!

eu am avut pe mana si jicov si weber si dealea de pe lada. alea de lada erau identice cu weberuri, si sau reglat f usor.

si nu este exagerat de greu sa le reglezi... are un jiclor de amestec pt prima camera, si pe camera 2 poti sa ii reglezi cantitatea de benz si aer prin inlocuirea jicloarelor principale de aer si benz! daca vrei sa fuga/consume mai mult pui jicloare mai mari, dak nu...

toate carburile se regleaza la fel, chestia e sa stii unde iti bagi nasul si sa pui la contributie si putina logica.

Eu acum am pe masina solex de 40 orizontale. si contrar la ce miau spus multi leam reglat foarte usor si f repede folosind un singur ceas de vacuum!

acum, eu iti recomand sa folosesti orice carburator gasesti (weber sau solex) dar numai cu conditia sa stii ca a functionat, si/sau sa fie curat prin interior.

aaa. si ca sfat, cand montezi alt carburator asigurate sau schimba bujii platina si faci reglaj la culbutori. ca apoi daca merge motorul naspa sa stii ca este din cauza la carburator'!
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 21:54   #6
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
de ce spui asa, ca a zis nush care ca dellorto e mai bun? cate dellorto ai vazut tu verticale?

cat de mare poate sa fie diferenta la consum sau reglaje daca toatea carburile in principiu sunt la fel!
si mai ales ca toate sunt din aceeasi GHEATA!

eu am avut pe mana si jicov si weber si dealea de pe lada. alea de lada erau identice cu weberuri, si sau reglat f usor.

si nu este exagerat de greu sa le reglezi... are un jiclor de amestec pt prima camera, si pe camera 2 poti sa ii reglezi cantitatea de benz si aer prin inlocuirea jicloarelor principale de aer si benz! daca vrei sa fuga/consume mai mult pui jicloare mai mari, dak nu...

toate carburile se regleaza la fel, chestia e sa stii unde iti bagi nasul si sa pui la contributie si putina logica.

Eu acum am pe masina solex de 40 orizontale. si contrar la ce miau spus multi leam reglat foarte usor si f repede folosind un singur ceas de vacuum!

acum, eu iti recomand sa folosesti orice carburator gasesti (weber sau solex) dar numai cu conditia sa stii ca a functionat, si/sau sa fie curat prin interior.

aaa. si ca sfat, cand montezi alt carburator asigurate sau schimba bujii platina si faci reglaj la culbutori. ca apoi daca merge motorul naspa sa stii ca este din cauza la carburator'!
Pai am un Solex aici la indemana ,dar mia stat capu sa cumpar un Weber 32Dir.
Pai este ceva normal dupa parerea mea cand faci un reglaj sa ai culbutori reglati si bujii noi.Alt randament dau bujiile cand sunt puse proaspete sau dupa cateva zeci de mii de km.
La mine nu e problema cu reglajul am un prieten care se pricepe cu reglajele si poate regla oricare din carburatoare...
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:06   #7
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Pai am un Solex aici la indemana ,dar mia stat capu sa cumpar un Weber 32Dir.
Pai este ceva normal dupa parerea mea cand faci un reglaj sa ai culbutori reglati si bujii noi.Alt randament dau bujiile cand sunt puse proaspete sau dupa cateva zeci de mii de km.
La mine nu e problema cu reglajul am un prieten care se pricepe cu reglajele si poate regla oricare din carburatoare...
depinde ce solex
daca e solexul acela de pe nova sau cel original de oltcit is cam greu de reglat
ca alea au multe vacuumuri
cel mai bn cauti unu care e cat mai mecanic!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:19   #8
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
depinde ce solex
daca e solexul acela de pe nova sau cel original de oltcit is cam greu de reglat
ca alea au multe vacuumuri
cel mai bn cauti unu care e cat mai mecanic!
La unu din Oltcituri am carburator Carfil/Licenta Solex reglat de prietenul asta almeu si scot un consum bunicel atat afara cat si in oras si este reglat bine.
Nu ar fi problema de reglat nici unul din cele 2carburatoare mentionate,dar vreau sa stiu daca trage cu ceva mai bine weberu decat carfilu si daca consuma in treapta 2 exgerat sau aproape dublu.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:26   #9
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
La unu din Oltcituri am carburator Carfil/Licenta Solex reglat de prietenul asta almeu si scot un consum bunicel atat afara cat si in oras si este reglat bine.
Nu ar fi problema de reglat nici unul din cele 2carburatoare mentionate,dar vreau sa stiu daca trage cu ceva mai bine weberu decat carfilu si daca consuma in treapta 2 exgerat sau aproape dublu.
de tras sigur trage mai bine! dar la consum nush ce sa iti spun ca nu am tinut cont niciodata!

e greu sa faci un motor sa traga bine si sa consume putin!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:30   #10
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Carfil/Licenta Solex vs Webber

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
de tras sigur trage mai bine! dar la consum nush ce sa iti spun ca nu am tinut cont niciodata!

e greu sa faci un motor sa traga bine si sa consume putin!
Oricum de tras trage ce trage,dar ca sa traga mai tare trebuie mai multe minuni facute acolo...
Ma intereseaza sa stea frumos in ture,sa nu dea in nas,sa stea la relantiu si daca se incalzeste mai repede cu weberu decat cu carfilu.
O sa incerc sa spal si reglez carfilu si intre timp caut si un weber 32dir,desi vroiam sa fac din prima miscarea si sa nu fie nevoie sa curat-reglez 2carburatoare si sa le schimb intre ele.
Ma intereseaza sa nu consume exagerat totusi caci na ca masina de zi cu zi e nasol la buzunarul meu sa consume exagerat.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -