Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Alte discutii Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 00:56   #1
hapkan

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Mercedes S 300 Diesel

M`ar interesa sa cumpar un S 300 D din `91...are motor de 3l si cutie automata...ce parere aveti?? la ce ar trebui sa ma uit inainte d a o cumpara??..care`s cel mai des intalnite probleme la acest model, dak sunt ...ce consum...orice informatie e binevenita..va multumesc anticipat!!
hapkan is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 06:23   #2
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Mercedes S 300 Diesel

Este ala de pe Autovit ? Ca aia a cam fost plimbata de la unu la altul .
Asa ca trebuie sa ai grija sa fie functionala "din bara in bara".

Primul lucru : ii ceri seria VIN (ala in 17 caractere: WDB...) si vezi ce dotari a avut masina din fabrica ca sa stii la ce te uiti .
Codul VIN il bagi aici : http://old.mbclub.ru/mb/vin/?lng=eng

Descrierea codurilor optionalelor le vei gasi aici :
http://www.bekkoame.ne.jp/~mtor/mbcodedsc.html
sau aici :
http://www.amcon-luxled.com/mbcar/options.html

Vezi sa fie omologat motorul si sa-i corespunda seriile in acte , tipul de motor, etc...
Motorul fiind Diesel aspirat mai mult ca sigur este Non Euro , deci vezi ce scrie in talon . Ca daca ala l-a trecut cu spaga Euro 1 sau 2 , sa nu ai probleme la ITP cu noxele.

Cutia de viteze poate fi o problema. Trebuie sa mergi un pic cu masina si sa te asiguri ca schimba bine toate vitezele.
Nu vrei sa stii cu este sa fii la munte si sa nu schimbe in marsarier.

Grupul sa fie ala care trebuie , adica de 300 diesel . Sa nu fie de benzinara, ca daca e de benzinara va trebuii sa turezi motorul in draci ca sa prinzi viteza.

Aerul conditionat sa functioneze. Ca deobicei la astfel de transplanturi trebuie schimbata instalatia electrica si romanii nostrii nu prea isi mai bat capul cu detalii gen aer conditionat.

Partea electrica a functioneza: geamuri , oglinzi, trapa, tetiere, scaune(reglaje si incalzire), inchiderea vacuumatica, reglarea farurilor , antena daca se ridica, ...... si restul chestiilor electrice care acum imi scapa

Vezi ca eu am avut o experienta neplacuta cu un vanzator care vroia sa imi vanda un w124 . El zicea ca e impecabila si ca nu are defectiune , ca e perfect functionala, bla , bla , bla ..... Defapt avea becurile scoase din bord ca sa nu se aprinda .
Asa ca verifica sigurantele , sa fie toate si sa bune.


In rest .... sa mai scrie si altii mai experimentati decat subsemnatu' . Eu mai mult de atat nu prea stiu.

Bafta man.
__________________
Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie

Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

Last edited by dangrig; 17-03-09 at 06:29.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 11:05   #3
hapkan

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Default Re: Mercedes S 300 Diesel

mc mult man d reply...multa bafta!
hapkan is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 19:25   #4
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes S 300 Diesel

Daca e asta http://www2.***********/masini/mercedes/s_300/ (la 3500e) e cam ieftina, si astea ieftine intampina problemele mentionate mai sus de dangrig. E posibil ca masina sa fie ok si ca posesorul sa aiba nevoie de bani. Personal nu-mi place ca e pe BC, iar vanzatorul e din Iasi. Posibil ca cel ce ti-o vinde sa nu fie proprietarul, si de aici apar o multitudine de neplaceri.
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 17-03-09, 20:39   #5
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Mercedes S 300 Diesel

Stai linistit .

Acum este pe Bacau si proprietar in Iasi .

In urma cu vreo 6 luni sau 1 an era cu numere de Bacau si proprietar in Mures.

Dar ce pot sa mai zic....... nimic suspect .... nu ?
dangrig is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -