Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-13, 17:28   #1
12manux

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Probleme numar inmatriculare

Salutare ,eu la masina am nr de Bg si am avut o mica mare problema: Tata a facut un drum mai lung cu masina si cand a ajuns acasa a constatat ca a pierdut numarul de pe fata.Ulterior s-a gandit (foarte foarte prost) sa scoata numarul din spate si sa il puna in fata,scotand boltul acela sau nit cum se numeste.EU cand am vazut iam zis sa il punem la loc pe spate si am batut nitul acela la loc.Problema este in felul urmator: daca mi-a cazut acel bolt are ceva?

Si am vazut la mai multi niste numere altfel (de bulgaria) adica alt model,alt fel de scris.Banuiesc ca sunt facute ....Stie cineva unde pot face si eu astfel de numar ? pt fatza
12manux is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 19:44   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Probleme numar inmatriculare

Quote:
Originally Posted by 12manux View Post
Salutare ,eu la masina am nr de Bg si am avut o mica mare problema: Tata a facut un drum mai lung cu masina si cand a ajuns acasa a constatat ca a pierdut numarul de pe fata.Ulterior s-a gandit (foarte foarte prost) sa scoata numarul din spate si sa il puna in fata,scotand boltul acela sau nit cum se numeste.EU cand am vazut iam zis sa il punem la loc pe spate si am batut nitul acela la loc.Problema este in felul urmator: daca mi-a cazut acel bolt are ceva?

Si am vazut la mai multi niste numere altfel (de bulgaria) adica alt model,alt fel de scris.Banuiesc ca sunt facute ....Stie cineva unde pot face si eu astfel de numar ? pt fatza
L-ai batut? s-a stricat striatii de pe NIT ? Atunci poti sa o duci la fier vechi.Daca ai stricat NITUL..ramai fara talon cand te prinde politia.Se considerea ca sunt numerele furate. Acel NIT se scaneaza in bulgaria si are niste informatii. E un fel de cod de bare
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 22-04-13, 21:04   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Probleme numar inmatriculare

Din experienta iti vorbesc, am avut aceeasi problema ca tine, masina de BG cu numar fata pierdut. (insa nu m-a mancat in cur sa umblu la cel de pe spate). Acel numar de BG "altfel" este facut pe site-uri gen "fabrica de numere" (poti cauta pe google expresia si e primul site pe lista.) Asa am procedat si la inceput, pentru ca la bulgari numar pierdut=numar furat, nu se elibereaza duplicate, masina se radiaza si reinmatriculeaza cu numere, carte si talon noi.

Atat timp cat nu iesi cu masina din tara, nu am constatat vreo problema pe strazile din Romania cu numarul acela "facut", insa nici nu am fost tras pe dreapta sa testez pe bune fenomenul.
Insa cu prima ocazie cand ajungi intr-o vama, mai ales cea bulgareasca, iese tambalau mare, se lasa cu imobilizare vehicul, transport la politie, sigilare, etc. Deci sfatul meu este sa NU IESI DIN TARA cu masina cu orice alte placute decat cele originale. Daca mai ai legatura cu bulgarul, te costa vreo 300 de euro toata procedura de preschimbare placute/carte/talon. - insa trebuie sa mergi cu masina pe platforma (cel putin pana treci de vama). Daca ai sange ceva mai rece, poti rezolva si vama cu o atentie de vreo 30 de euro in cartea verde. Insa nu poti fi sigur de reusita, eu am trecut prin toate apele pe acolo pana i-am convins ca de fapt nu m-au vazut trecand prin vama.

Deci - bafta...!
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 14:51   #4
12manux

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: Probleme numar inmatriculare

Multumesc mult pentru lamurire,dar am spus a nu mai am nitul acela pe spate...daca imi fac un numar cum ai zis tu pot circula asa cu nitul acela? Si referitor la iesitul din tara : exclus,circul doar pe la tara cu ea si prin craiova..
12manux is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 02:38   #5
draganblue

Stage 3
 
draganblue's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 129
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme numar inmatriculare

Quote:
Originally Posted by 12manux View Post
Multumesc mult pentru lamurire,dar am spus a nu mai am nitul acela pe spate...daca imi fac un numar cum ai zis tu pot circula asa cu nitul acela? Si referitor la iesitul din tara : exclus,circul doar pe la tara cu ea si prin craiova..
Da tu esti pus urat pe NITUL ala. Ce treaba are NITUL ala??? Pune altu la fel daca iti place asa mult... Prinde NUMERELE si cu sarma de caroserie, ce are? Daca vede politia ca nu e NITUL original iei amenda mare... Mai bine vinde masina...
draganblue is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 09:12   #6
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Wink Re: Probleme numar inmatriculare

Quote:
Originally Posted by draganblue View Post
Da tu esti pus urat pe NITUL ala. Ce treaba are NITUL ala??? Pune altu la fel daca iti place asa mult... Prinde NUMERELE si cu sarma de caroserie, ce are? Daca vede politia ca nu e NITUL original iei amenda mare... Mai bine vinde masina...
Daca nu stii..nu mai vorbi. Nitul ala de pe spate..la numerele pe bularia...are o serie pe el..care il citeste cand treci in BG...daca ai pierdut nitu' ala..trebuie sa faci actele din nou la masina... Se considera ca numerele sunt furate.
Budy_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -