Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-13, 00:48   #1
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Intrebari ceasuri e36

1 - Cum pot pune folie de carbon la ceasuri ?
Imi place foarte mult folia de carbon, dar e singurul loc unde vreau sa pun folie.

Am dat ceasurile jos, capacul din spate dar cum pot sa ajung la acel "panou" ? (Poza 1)

2- Dupa ce am dat cesurile jos, surpriza. Multe becuri lipsesc de la locul lor. Ma gandesc si eu ca nu e normal. De unde pot cumpara acele becuri ?

Multumesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1394.JPG
Views:	81
Size:	1.78 MB
ID:	2876020   Click image for larger version

Name:	IMG_1395.JPG
Views:	66
Size:	1.93 MB
ID:	2876021  
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 08:47   #2
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
1 - Cum pot pune folie de carbon la ceasuri ?
Imi place foarte mult folia de carbon, dar e singurul loc unde vreau sa pun folie.

Am dat ceasurile jos, capacul din spate dar cum pot sa ajung la acel "panou" ? (Poza 1)

2- Dupa ce am dat cesurile jos, surpriza. Multe becuri lipsesc de la locul lor. Ma gandesc si eu ca nu e normal. De unde pot cumpara acele becuri ?

Multumesc.
aproape de la orice magazin de piese auto si este un jur de 5 ron/buc....k sa ii pui folie de carbon acolo unde doresti u trb sa te chinui sa ii dai geamul jos k altfel nu ai cum
__________________

.....B M W 328I.....
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 09:37   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
2- Dupa ce am dat cesurile jos, surpriza. Multe becuri lipsesc de la locul lor. Ma gandesc si eu ca nu e normal. De unde pot cumpara acele becuri ?
O sa te mire dar e normal. Nu ai becuri acolo unde nu ai martori. De exemplu, daca masina nu este echipata cu airbag-uri, nu vei avea bec in soclul pt martorul de airbag. Sau daca nu e dotatata cu cutie automata, nu vei avea bec in martorul defectiune cutie automata. And so on.
Cumperi becurile degeaba. Te uiti in lumina si vezi exact de la ce iconite lipseste becul. Daca ai acea optiune pe masina (de exemplu ABS, de aici lipseste becul mereu pt a se masca eroarea la vanzare)- acolo pui bec.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 13:27   #4
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Ok, atunci renunt la ideea de a pune folia de carbon.

@rdy4ever: Martorul de ABS si airbag este la locul lui. Din ce vad in poza, lipseste Check Engin-ul, <- ->, cel cu omul si centura, ASC-ul (nu se pune problema, nu am asa ceva), arcul acela din partea dreapta si langa presupun ca e de injectoare pe care in manual nu le gasesc.

Becul de rollover, cutie automata si asc presupun ca nu am nevoie.

Merci de raspuns !
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 20:01   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
Ok, atunci renunt la ideea de a pune folia de carbon.

@rdy4ever: Martorul de ABS si airbag este la locul lui. Din ce vad in poza, lipseste Check Engin-ul, <- ->, cel cu omul si centura, ASC-ul (nu se pune problema, nu am asa ceva), arcul acela din partea dreapta si langa presupun ca e de injectoare pe care in manual nu le gasesc.

Becul de rollover, cutie automata si asc presupun ca nu am nevoie.

Merci de raspuns !
CHECK ENGINE e posibil sa fi fost scos cu gand rau... probabil era aprins si l-a scos ca ssa vanda masina fara erori in bord. Cel de centura doar se aprinde putin cand pui contactul, dar fara atine cont daca ai sau nu pusa centura (e doar un fel de reminder). "arcul" mi se pare ca are legatura cu cutia automata.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 19:51   #6
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Cel de centura nu se aprinde deloc nici cand pun contactul (becu e scos) i-ar de Check Engine nu zic nimic, tot ce e posbili. Adica masina a stat foarte multa vreme cu probleme de EWS, persoana respectiva fiind foarte invarsta nu cred ca stia el asa ceva. Cum am spus, tot ce e posibil. Saptamana viitoare am sa merg la un piese auto sa vad de becuri.
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 05:50   #7
fredo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 30
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Sigur au fost scoase cu intentie altfel erau arse dar la locul lor... Cine scoate becul ars fara sa il schimbe daca tot a desfacut ceasul ? Nimeni ...
Doar daca au intentii dubioase exact cum a spus rdy4ver
fredo is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 10:21   #8
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Am pus azi bec la Check Engine si nu se aprinde. Si ca sa fiu sigur, am mutat becul de la airbag (care sta aprins) la cel de Check Engine si tot nu se aprinde. Ciudat.. )

Acuma a aparut alta problema, imi lumineaza doar vitezometru si apa, cealalta parte nu. Becurile care lumineaza bordul sunt cu soclu verde ?
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 19:44   #9
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: Intrebari ceasuri e36

nici nu o sa ti se aprinda pentru ca nu ai acesta functie pe masina (adica nu e legat se poate face trebuie tras un fir de la ecu la ceasuri si o sa poti citii si coduri de eroare) numai cele de anglia au aceasta functie de fabrica si cele de usa daca nu ma insel.
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 19:48   #10
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
Am pus azi bec la Check Engine si nu se aprinde. Si ca sa fiu sigur, am mutat becul de la airbag (care sta aprins) la cel de Check Engine si tot nu se aprinde. Ciudat.. )

Acuma a aparut alta problema, imi lumineaza doar vitezometru si apa, cealalta parte nu. Becurile care lumineaza bordul sunt cu soclu verde ?
da, cele cu soclu verde sunt si au becuri de pozitie,3 la numar
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 17:04   #11
MclubSport

Stage 4
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 270
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Fa-ti si limbile de la ceas rosii daca iti place...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ceasuri4.jpg
Views:	83
Size:	974.1 KB
ID:	2883276  
MclubSport is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 14:45   #12
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Nu gasesc niciunde becuri de 12v 3w doar de 12v 5w. Intr-un final sa iau asa? Asa le schimb pe toate 3 sa fie egale. Trebuie sa schimbi si sigurante ?

@MclubSport: Nu imi dau seama cum sunt facute. Sunt vopsite sau cu banda? Am impresia ca sunt cu banda, imi pare dezlipit o "bucatica" de la acul pentru apa.
Skyll3x is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 18:02   #13
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Quote:
Originally Posted by Skyll3x View Post
Nu gasesc niciunde becuri de 12v 3w doar de 12v 5w. Intr-un final sa iau asa? Asa le schimb pe toate 3 sa fie egale. Trebuie sa schimbi si sigurante ?

@MclubSport: Nu imi dau seama cum sunt facute. Sunt vopsite sau cu banda? Am impresia ca sunt cu banda, imi pare dezlipit o "bucatica" de la acul pentru apa.
O sa bata mai puternic
Limbile de la ceasuri le poti face si cu un marker rosu . Eu am folosit unul de pret mediu si au iesit bine . (Pretul - 5 lei )
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-13, 21:29   #14
Skyll3x

Stage 4
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 298
Default Re: Intrebari ceasuri e36

Arata mai frumos asa.
Dar restul luminilor sunt mai slabe, acuma schimb si restul becurilor de pe la panou de caldura, butoanele de la geam/incalzire/avari, daca tot m-am apucat de o treaba.

Am dat jos doar panoul de caldura si am vazut ca sunt becuri mult mai mici si unele sunt portocali. Nu am vazut ce scria pe ele, era deja seara si erau prea mici. Asa ceva gasesc pe la piese auto ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1444.JPG
Views:	58
Size:	1.23 MB
ID:	2886833  
Skyll3x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -