Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-13, 11:19   #1
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default AC DiY

treaba sta in felul urmator:
Am facut schimbul de ulei si filtre la un service si baietii de acolo mi-au spus ca nu am filtru de polen....
masina e din `92 si am Ac modelul cu rotite(cald/rece si viteza)si pentru ca nu baga aer rece....mai deloc,ma gandeam ca poate am ramas fara freon,iar ei(mecanicii) mi-au zis ca nu se baga freon la acest model.

Imi puteti spune va rog unde e filtru de polen(daca e) si daca se incarca sau nu cu freon instalatia.
Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	interior-upgrade-bmw-e36-01.jpg
Views:	118
Size:	179.0 KB
ID:	2800185  
__________________
Un barbat matur in toate privintele,
Face ce vrea si isi asuma toate consecintele!
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 12:47   #2
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: AC DiY

Aer conditionat nu are daca masina ta detine doar cele 3 rotite cum reiese din poza atasata, in consecinta nu se incarca cu freon...Am mai vazut unele modele cu cele 3 rotite dar aveau AC pus ulterior, aftermarket.O zi buna iti doresc!
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 13:00   #3
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: AC DiY

Nu ai niciun fel de AC,ai doar aeroterma simpla.
Ca sa ti bage rece le pui toate pe marcajul albastru.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 17:37   #4
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: AC DiY

ok,multumesc pentru raspunsuri si cu filtru de polen cum ramane?
zppzpo le pun pe albastru si tot caldura imi da....
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 18:17   #5
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: AC DiY

Nu ai filtru de polen.
Habar nu am de ce ti baga caldura,nu ma pricep la mecanica,nici sa tin cheia in mana nu stiu.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 18:20   #6
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: AC DiY

Nu ai filtru de polen si nici aer conditionat. Ai doar o aeroterma ce iti va baga caldura iarna. Vara e la fel de inutila ca cea de pe batrana dacie. Nu are cum sa iti bage aer rece vara, orice i-ai face. Aer rece baga doar iarna, in sensul ca nu il mai incalzeste.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-06-13, 18:37   #7
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: AC DiY

mie mi baga si un fel de aer rece...de la 120 la ora in sus
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 09:14   #8
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: AC DiY

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
mie mi baga si un fel de aer rece...de la 120 la ora in sus
) ok,ms mult de raspunsuri.

aveti idee cat ar costa sa pun dublu climatronic digital?adica sa cumpar toate piesele ca manopera difera.
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 19-06-13, 15:18   #9
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: AC DiY

Tu pe masina aia nu ai nimic ,iti baga doar aerul de afara cand e dat pe rece(la temperatura exterioara) daia si iti baga aer cald ca e cald afara,iar toata instalatia cu calorifer+conducte+instalatie electrica+compresor+panoul de clima+aerotarma cred ca te duce undeva la 500 euro
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 16:10   #10
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: AC DiY

Aeroterma asta are filtru de polen. Chiar doua ! Sunt rotunde, vin bagate in aeroterma, au pozitie paralela si sunt foarte scumpe: ~ 140 lei unu.
Parerea mea nu are rost sa mai pui, nu o sa fie nici o diferenta, doar o sa fie aerul mai "curat".
Ca sa iti montezi clima/ac, poti sati procuri de pe aici pe forum cu ~200 euro.
Nu cred ca te costa 500 euro. Cu banii astia iti cumperi un e36 de anglia/bulgaria cu ac si ti-l montezi la tine
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 16:24   #11
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: AC DiY

Quote:
Originally Posted by dutzurel View Post
Aeroterma asta are filtru de polen. Chiar doua ! Sunt rotunde, vin bagate in aeroterma, au pozitie paralela si sunt foarte scumpe: ~ 140 lei unu.
Parerea mea nu are rost sa mai pui, nu o sa fie nici o diferenta, doar o sa fie aerul mai "curat".
Ca sa iti montezi clima/ac, poti sati procuri de pe aici pe forum cu ~200 euro.
Nu cred ca te costa 500 euro. Cu banii astia iti cumperi un e36 de anglia/bulgaria cu ac si ti-l montezi la tine


pai cam la aia ma gandeam si eu...in fine.

eu as vrea clima digitala arata mai bine....vreau sa stiu daca se poate pune,cat e de complicat...
manual am vazut ca e in jur de 150 toata instalatia
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 19:51   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: AC DiY

Quote:
Originally Posted by dutzurel View Post
Aeroterma asta are filtru de polen. Chiar doua ! Sunt rotunde, vin bagate in aeroterma, au pozitie paralela si sunt foarte scumpe: ~ 140 lei unu.
Parerea mea nu are rost sa mai pui, nu o sa fie nici o diferenta, doar o sa fie aerul mai "curat".
Ca sa iti montezi clima/ac, poti sati procuri de pe aici pe forum cu ~200 euro.
Nu cred ca te costa 500 euro. Cu banii astia iti cumperi un e36 de anglia/bulgaria cu ac si ti-l montezi la tine
Alea nu sunt filtre de polen, sunt doar... filtre. Scumpe intr-adevar, dar daca n-ar fi acolo, ar trage toate frunzele, crengutele, fulgii de zapada de afara. E logic ca ai nevoie de ele, altfel in ceva timp faci praf motorul aerotermei in urma umezelii si gunoaielor care intra in el - si respectiv in compartimentul interior al masinii. Nu stiu cat de placut e sa dai drumul la aeroterma pe treapte maxima si sa te improaste in ochi cu frunze murdare, praf si toate cele. Dutzurel, nu mai sfatui gresit omul daca nu te pricepi, fara suparare.

Last edited by rdy4ever; 25-06-13 at 19:54.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 20:13   #13
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: AC DiY

deci trebuie sa cumpar filtrele respective.....pentru ca ma trezesc cu frunze in interior si praf si mizerie......doar in treptele superioare dar totusi nu e prea placut sa o patesti depa ce te-ai chinuit 2 ore sa faci curatenie in interior
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 20:16   #14
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: AC DiY

Quote:
Originally Posted by RisTiN_srb View Post
deci trebuie sa cumpar filtrele respective.....pentru ca ma trezesc cu frunze in interior si praf si mizerie......doar in treptele superioare dar totusi nu e prea placut sa o patesti depa ce te-ai chinuit 2 ore sa faci curatenie in interior
Din cate stiu eu, aeroterma simpla are un singur filtru conic, in stanga, asa ca s-ar putea sa iesi mai ieftin.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-06-13, 20:17   #15
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: AC DiY

facem in felul urmator: imi spuneti unde sa caut si caut....cand am facut schimbul nu am gasit-o.
eu stiam ca e in torpedou,ma rog dupa....ca trebuie scos afara si il vezi..nu era
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -