Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-12, 19:40   #1
burk

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default problema bmw e90 316

salutare...am si eo o mica problema va rog din suflet sa m ajutati am qmparat aqm un an un bmw e90 316 s ca sa evit problemele q el,am schimbat ceva piese...chit ambriaj,volanta, ulei ,filtru ulei plaqte s altele printre kre se numara si flanfa de la cardan pt k era crapata cea veche...problema e ca deknd am schimbat acea flansa dupa numai 4 luni sa faqt franjuri...am schimbat-o iar si iar sa rupt bucati in doar 2 luni....aqm o luna jumatate am schimbat-o iar si aqm la plekrea de pe loc imi tremura masina de o ia toti dracii,deci sa rupt si a 3a...
ceva o strik si nu stiu ce e...??!tremura schimbatorul si park zici k mai are oleak si se rupe in 2 qtia de viteze q tot q krdan.MASINA E DIN 2006 SI ARE 224300KM un prieten mecanic mi-a spus k e posibil sa fie krdanul sau grupul..... ast s eu o parere va rog din suflet.multumesc anticipat
burk is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 17:50   #2
burk

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: problema bmw e90 316

Nimeni,nimic.....macar o parere.
burk is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:14   #3
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: problema bmw e90 316

avand prieten mecanic, il poti ruga sa iti verifice si tie grupul si cardanul. raspunsurile de pe forum te pot face sa schimbi multe si sa nu ajungi la nici o concluzie, in cazul tau cel putin, unde e nevoie de cineva care sa desfaca sa vada sa verifice
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:19   #4
burk

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: problema bmw e90 316

Ma gandeam ca a mai avut s altcineva probleme de genul...multumesc oricum...
burk is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:23   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: problema bmw e90 316

eu am patit ceva asemanator pe un sprinter la care cardanul era stramb dar nu cred ca vrei sa schimbi un cardan si sa descoperi ca nu asta era problema. piesele de genul asta nu sunt tocmai ieftine si mai bine afli sigur care e problema decat sa schimbi tot
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 18:30   #6
burk

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: problema bmw e90 316

.....Cand am dat jos cutia ca sa schimb chit ambriaj si volanta am schimbat si flanja,si ma gandeam sa nu fi pus vre”o ceva gresit k nu nu am avut lift la dispozitie...
burk is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 08:51   #7
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: problema bmw e90 316

Incearca cu o franse originala.
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 10:59   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: problema bmw e90 316

Bagati analfabetul in ceatza... Numai tampenii citesc pe-aici...
Cardanul nu se stramba. REZISTA MINIM LA 1200 Nm...

TU ! Care scrii cu curul...
Problema ta e din montaj. Cardanul ala are un rulment care trebuie centrat din montaj. Daca nu e centrat insemna ca nu e aliniat si bate... In felul asta iti rupe flansa... De aici unii "profesori" au senzatia ca gunoaiele lor de 75 de cai si-un zambet stramba cardanele de fioroase ce sunt...

Iar prietenul tau mecanic e un dobitoc... mai bine s-ar face ospatar. Cu mecanica n-are nici-o treaba.

Pe tine te sfatuiesc sa te duci direct intr-un service cu alta flansa si sa spui. IMI BATE CARDANUL. Vreau sa-mi schimbati flansa si sa-mi centrati rulmentul de la cardan. SUNT SIGUR 100% . Altfel te vor lua din nou de papagal si iti vor zice sa schimbi si cutia si grupul si cardanul eventual si becurile impreuna cu cotiera iar masinii sa-i dai foc...

Ansamblul care trebuie centrat e format din piesele 5, 7 si 8 . Toate asamblate se centreaza din 9 si gaura opusa lui 9... Dupa cum vezi, gaura in care intra 9 este ovala si permite centrarea.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E9...ntre_mounting/

Cardanul nu trebuie strans in canturile alea in care se imbina cele 2 bucati pana iese untul din el. Cele doua bucati trebuie sa culiseze una intr-alta. Lucreaza impreuna cu articulatia masinii in functie de suprafata de rulare !!!


Te-am pupat Edison !

Last edited by the_rifle; 19-10-12 at 11:27.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 18:44   #9
burk

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: problema bmw e90 316

multumesc mult.
burk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -