Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-12, 17:00   #1
my life

Stage 3
 
my life's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 123
Question e46, s-au pus motoare din nikasil ?

salutare,asa cum spune titlu vreau sa stiu daca pe e46 s-au pus motoare din nikasil si daca da pe ce modele ?
my life is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 17:06   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Din cate stiu eu nu s-au pus si nici nu cred ca la motoarele de 6 in linie s-a folosit nikasilul. Cred ca doar la motoarele V8 M60. ( si nici acolo la toate ci doar in anumiti ani...)
Oricum , in Europa nu s-au semnalat probleme nici la motoarele din nikasil. Problemele care au fost cu nikasilul au fost in US si UK datorita benzinei bogate in sulf ( de calitate inferioara din cate am inteles ) care intra (sulful) in reactie cu compusii nikasilului rezultand corodare prematura. Problemele apareau la 80-100 de mii de km. Datorita corodarii , motoarele respectiva aveau compresia foarte proasta. Deci chiar daca ai lua un motor v8 de 400 de km din Europa facut din nikasil , nu se poate spune ca ar avea probleme din cauza nikasilului ci datorita exploatarii... Oricum cand cumperi un motor sau o masina obligatoriu trebuie facut testul de compresie.

Poti citi articolul in original aici :

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M60...ikasil_problem

Last edited by the_rifle; 18-07-12 at 17:15.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 20:00   #3
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Din cate stiu eu nu s-au pus si nici nu cred ca la motoarele de 6 in linie s-a folosit nikasilul. Cred ca doar la motoarele V8 M60. ( si nici acolo la toate ci doar in anumiti ani...)
Oricum , in Europa nu s-au semnalat probleme nici la motoarele din nikasil. Problemele care au fost cu nikasilul au fost in US si UK datorita benzinei bogate in sulf ( de calitate inferioara din cate am inteles ) care intra (sulful) in reactie cu compusii nikasilului rezultand corodare prematura. Problemele apareau la 80-100 de mii de km. Datorita corodarii , motoarele respectiva aveau compresia foarte proasta. Deci chiar daca ai lua un motor v8 de 400 de km din Europa facut din nikasil , nu se poate spune ca ar avea probleme din cauza nikasilului ci datorita exploatarii... Oricum cand cumperi un motor sau o masina obligatoriu trebuie facut testul de compresie.

Poti citi articolul in original aici :

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M60...ikasil_problem
modelul asta de motor a venit pe masini din 96 pana la sfarsitul lui 1998 sunt cu codul de motor 206s3 si 256s3 si care or mai fi , au fost probleme si in ro cad din cauza sulfului din benzina mai ales in ro am detinut un e39 la care sa dus motorul din motivul acesta ,se macina blocul motor
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 12:29   #4
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Au fost probleme si cu motoarele in 6 cilindri - M52 - insa pe E46 e o varianta imbunatatita a acestui motor - M52TUB dublu vanos cu care nu stiu sa se fi semnalat probleme din cauza benzinei.
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 20:25   #5
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Blocul din nikasil s-a pus si pe E36 si pe E46 si pe E39 pe motoarele in 6 cilindri avant codul motor M52 tip S3, cele cu galeria de admisie cocosata,aia mai gatuita!Acest motor s-a fabricat intre 1995 si 1998.
Pe langa cel in 6 cilindri am inteles ca mai este o problema asemanatoare la V8!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 23:32   #6
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Blocul din nikasil s-a pus si pe E36 si pe E46 si pe E39 pe motoarele in 6 cilindri avant codul motor M52 tip S3, cele cu galeria de admisie cocosata,aia mai gatuita!Acest motor s-a fabricat intre 1995 si 1998.
Pe langa cel in 6 cilindri am inteles ca mai este o problema asemanatoare la V8!
hai frate ca au luat-o razna,, a dat-o unu cu nikasilu si gata...ete' de aia nu au toti 2.8 pe masini, si trag pe ele ca dracu, si nu au nimic.... merg xxx.xxx km....acum mai nou ne cumparam bmw daca nu are motor din nikasil.....ete' fas
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 16:04   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

myky99 are dreptate...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 20:31   #8
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
hai frate ca au luat-o razna,, a dat-o unu cu nikasilu si gata...ete' de aia nu au toti 2.8 pe masini, si trag pe ele ca dracu, si nu au nimic.... merg xxx.xxx km....acum mai nou ne cumparam bmw daca nu are motor din nikasil.....ete' fas
Nu stiu de ce te-ai iritat!!Eu i-am spus omului ce motoare au blocul captusit cu aliaj din nikasil!!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 13:42   #9
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Nu stiu de ce te-ai iritat!!Eu i-am spus omului ce motoare au blocul captusit cu aliaj din nikasil!!
nu la tine ma refeream , am vazut ca ai explicat corect , ai dat o informatie.foarte frumos din partea ta......eu ma refeream la aceasta nebunie cu nikasilu de parca sunt facute din cacat
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 21:48   #10
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: e46, s-au pus motoare din nikasil ?

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
nu la tine ma refeream , am vazut ca ai explicat corect , ai dat o informatie.foarte frumos din partea ta......eu ma refeream la aceasta nebunie cu nikasilu de parca sunt facute din cacat
Scuzele mele atunci!
Eu am avut o problema din cauza la nikasilul ala cu un 523. Motorul mergea extraordinar de frumos dar a inceput sa pape ulei grav de tot.Gen 2-3 litri la 1500 de km sa zic asa.Nu am avut ce sa ii fac, si a trebuit sa schimb motorul.
Oricum astea sunt cazuri la cateva sute/mi de motoare.
Nu pica ele chiar asa usor.Cand cumperi un motor cu bloc din nikasil trebuie neaparat verificat compresia si o inspectie mai amanuntita a motorului.Daca totul e ok nu pica asa usor!
Eu am cumparat masina noaptea si la 3 zile i-am facut schimbul de ulei si consumabile si apoi in 2000 de km,facuti in 2 zile(Romania-Italia) mi s-a aprins becul la ulei,asta in conditiile in care nu scoatea fum deloc!Mortii lui..........
florineluspr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -