Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-12, 23:02   #1
BimBim

Stage 2
 
BimBim's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 65
Question Discuri ventilate pe e36 316??

Salutare! Am o intrebare....recent am observat ca dupa mai multe franari la viteza mai mare, se cam incinge sistemul de franare, iar discul de pe dreapta e putin descentrat. As opta pentru discuri ventilate insa nu sunt sigur daca potrivesc fara modificari pe masina mea. e36 316 coupe cu discuri pline de fabrica. Multumesc pentru eventuale raspunsuri si scuzele mele daca mai este deschis vreun thread pe tema asta.
__________________
No....amu-i cald afara?
BimBim is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:48   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Discuri ventilate pe e36 316??

Se pot pune cu usurinta dar trebuie sa schimbi si etrierul, discul ventilat are grosimea de 22mm in timp ce varianta plina are 12mm. Intreaba pe la dezmembrari ca sunt ieftine etrierele de E36

Daca vrei sa exagerezi se pot pune chiar si discurile de E46 de 300mm (fata de 286mm la E36) daca schimbi si brake carrier-ul dar nu stiu daca merita straduinta pe 316 plus ca nu mai poti merge cu jante pe 15, de la 16 in sus
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."

Last edited by JustinCase; 10-07-12 at 23:50.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 10:21   #3
BimBim

Stage 2
 
BimBim's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 65
Default Re: Discuri ventilate pe e36 316??

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Se pot pune cu usurinta dar trebuie sa schimbi si etrierul, discul ventilat are grosimea de 22mm in timp ce varianta plina are 12mm. Intreaba pe la dezmembrari ca sunt ieftine etrierele de E36

Daca vrei sa exagerezi se pot pune chiar si discurile de E46 de 300mm (fata de 286mm la E36) daca schimbi si brake carrier-ul dar nu stiu daca merita straduinta pe 316 plus ca nu mai poti merge cu jante pe 15, de la 16 in sus
ms de raspuns. am sa ma duc zilele astea in dezmembrari sa vad ce gasesc. numai bine!
BimBim is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -