Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-12, 21:22   #1
marius_WDI

Stage 3
 
marius_WDI's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 152
Default Problema E30

Salutare, am un E30 m20b20 jetronic si am o problema cu apa.Cand se incalzeste curge apa chiar in dreptul pedalei de acceleratie (de la aeroterma cred) si curge exact pe firele de sub volan.Care este problema , de curge pe acolo apa?
Si inca ceva, cand opresc masina pe loc apa curge jos chiar din dreptul la sofer, trebuie mereu sa completez cu apa in vas.Care ar fi problema si rezolvarile?

Multumesc.
marius_WDI is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 21:52   #2
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Problema E30

Schimba caloriferul.
316i is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 21:57   #3
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Problema E30

Exact, caloriferul din bord. Asa am patit si eu dar la alta masina si de la asta era.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 22:00   #4
marius_WDI

Stage 3
 
marius_WDI's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 152
Default Re: Problema E30

Multumesc pentru raspunsuri, se schimb usor caloriferul? si difera caloriferele de la alte E30-uri , adica in functie de motor, caroserie? sau sunt toate la fel?
marius_WDI is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 11:51   #5
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Problema E30

Quote:
Originally Posted by marius_WDI View Post
Multumesc pentru raspunsuri, se schimb usor caloriferul? si difera caloriferele de la alte E30-uri , adica in functie de motor, caroserie? sau sunt toate la fel?
salut .. sincer asa am patit si eu .. pe timp de iarna mi-a inghetat (eu fiind plecat din tara am uitat si am lasat-o cu apa in ea fara antigel ) am desfacut tot ce a fost de desfacut dar surpriza caloriferu ala nu iasa asa usor ..adica fara sa mai dai bordu jos cel putin asa e la 324 al meu ...e o adevarata aventura .. pana la urma eu am dat cu silicon ... rosu ...de jur inprejur pe unde curgea .. am dat si cu poxipol .. si sa vad acum .. ca inca nu l-am montat .. ca a crapat si furtunu ala care duce in calorifer .. eu sper sa tina ..asta am facut eu fara sa mai dau bordu jos .. altfel nu iasa de acolo trebuie desfacut toata partea aia e nebunie .. ms
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -