Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-09-08, 18:40   #16
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de poluare scoasa

cazane cazane dar daca reusim sa ne cumparam una...miere o facem..eu acum am luat o nexia...si are aripile spate praf de rugina...dar are motorul super...si am dat 500 de euro pe ea...si ma plimb mereu cu ea prin oras...deci...la 500 de euro ce masina iti iei?makar o dacie buna...dar nici aia.
__________________
All the way up..
D o n n is offline  
Old 04-09-08, 21:13   #17
zapinstein

Stage 2
 
zapinstein's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 63
Member of:
[FORD]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Eu am de plata pentru Ford Focus ST nou (facelift), motor benzina 2521 cmc, incredibila suma de 80 milioane lei (56 mil taxa + 19% tva ca asa procedeaza orice firma de leasing) ca taxa poluare (inmatriculare).
S-o scoata, nu e corect sa platesc pt o masina noua o taxa cat o masina veche.
__________________
Ford Focus ST facelift 2008
zapinstein is offline  
Old 04-09-08, 23:32   #18
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Acum problema e urmatoare : Daca se va scoate total taxa va intra in viigoare cel mai repede de anul viitor . Eu am nr rosii pana pe 23 Sept , dupa care urmeaza sa-mi inmatriculez masina . Platesc suma EXAGERAT DE MARE care imi este perceputa , iar in cazul in care taxa este scoase din vigoare ei imi vor scadea banii de la IMPOZIT , adica eu tot cu banii dati o sa raman . Asa ca traiasca Domn' Tariceanu , ca dastea merge Tara asta asa de bine . . .
Lymbutza is offline  
Old 05-09-08, 16:23   #19
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Sa zicem ca o sa se scoata taxa de poluare. Daca ne umfla astia la impozit ca in cazul Greciei. De dat banii in numerar inapoi ....... nu cred.
Dupa care mai este si prb ca multi or sa cumpere toate rablele de afara(cazul bulgariei). Cine a fost prin bulgaria stie ce vrb.
D_M_X is offline  
Old 07-09-08, 11:17   #20
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

nu cred k daca o sa se puna in aplicare scoaterea acestei legi,o sa ne mai ducem la bulgari sa ne cumparam,ci ne ducem direct la nemti/olandezi/austrieci.at iti permiti sa dai 500 euro pe drum[sau cat costa],si sa mai dai 3000 pe o masina in firea ei.eu vad mai mereu dacii de vanzare la 80-90 mil,din anul 1999-2000,si sincerc cu 2300 euro iti iei masina de masina,si totusi nu e dacie.....nu stiu de ce va deranjeaza scoaterea acestei taxe[pe unii],pt k asa toti si-ar cumpara masini straine.Asta este cel putin parerea mea...
ronnaldinho is offline  
Old 07-09-08, 19:30   #21
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

:-O

ma duc pana la baie sa ma spal cu apa rece ca poate visez

)


sa speram ca nu e numai ceva praf electoral aruncat in ochii alegatorilor.... si sa vina v6-le!!!
RA_2fast4u is offline  
Old 07-09-08, 21:02   #22
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Si voi chiar credeti ca o sa se scoata?)))
Se apropie alegerile, wake up people...
silviu_fxx is offline  
Old 09-09-08, 12:05   #23
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
desii stiu ca o sa fiu criticat/injurat..., nu sunt de acord cu scoaterea taxei, pt ca in felul asta or sa se umple strazile cu tot felul de cazane de 1000-2-3000 euro, in mom de fata in care strazile sunt aglomerate, nu sunt parcari amenajate...or sa apara tot felul de "biciclete"...
poate daca gandeai nu scoteai asemenea tampenie, vezi ca pentru un 1.8 din 93 plateam in jur de 400 euro taxa, pe pentru un 1.6hdi cu FAP, euro4 s-au dat cam 800 euro, masina din 2008, deci mai gandeste inainte sa scoti asemenea ineptii.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline  
Old 11-09-08, 16:16   #24
fan_iasi

Stage 1
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 17
Default Re: Taxa de poluare scoasa

Quote:
Originally Posted by unchiulNOS View Post
desii stiu ca o sa fiu criticat/injurat..., nu sunt de acord cu scoaterea taxei, pt ca in felul asta or sa se umple strazile cu tot felul de cazane de 1000-2-3000 euro, in mom de fata in care strazile sunt aglomerate, nu sunt parcari amenajate...or sa apara tot felul de "biciclete"...
si deocamdata strazile noastre sunt pline de jafuri de dacii sau alte masini vechi....oricum, cred ca o sa se impuna ca masinile ce se vor inmatriculate sa fie la nivel de cel putin euro 2, altfel o iau la fundulet de la Bruxelles. nu mai e permis sa se aduca orice cadavru.
fan_iasi is offline  
Old 21-09-08, 08:09   #25
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

sa fim seriosi..ne'au luat astia in Ue..ca sa le luam noi cazanele lor..si aia nu ma refer la ursuletzi ce merg foarte bine si alte bmw'uri(marci inclusiv opel etc)..dar apare cate unul..ce vrea o pisica la 2000 de euro..de acolo apare problema zic eu, sa nu mai vorbim ca nu vad rostul taxei la o masina noua pentru ce ?e noua masina ce naiba..suntem luati de fraieri ?! ce nu scot rabele vechi de pe timpu lu ceasca ce scot un fum negru de nu poti sa mergi in spatele lor..te ineci pur si simplu..nu stiu cum e in bucuresti sau in alta parte a tarii..dar in Tm mai sunt la Regia Autonoma de Transport autobuze Ikarus vechi care iar..scot la noxe cat 3 golfuri euro2 sau pisicute ! Traim in Romania orice e posibil din pacate..
StreetStyle22 is offline  
Old 23-09-08, 15:24   #26
alfaro146

Stage 2
 
alfaro146's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Salve,
1qnos ,sa stii ca nu din cauza taxei vor apare "cazane" ci din cauza ca lumea vrea sa scape de" Dacii " si nu tot romanu are bani sa-si cumpere Q7.Eu sint de acord cu taxa de poluare ,dar nu cum e gindita acum.Tre' sa fie pt toti care au masini si le folosesc,sa fie inclusa in impozitul pe masina si bineinteles sa fie calculata in functie de poluare,nu cum e acum inclusa la prima inmatriculare.Poti sa aduci o masina noneuro cu motorul nou care bineinteles nu polueaza ,sau poti avea o masina euro4 din care ai scos sufletul si alimentezi ulei de la peco nu benzina
alfaro146 is offline  
Old 23-09-08, 16:02   #27
adi_wauxhall

Stage 4
 
adi_wauxhall's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 229
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

mai este o problema....in cazul in care se scoate de tot se va ajunge la ideea ca..aduci o masina de afara, o folosesti dar problema va fi cand urmeaza sa o vinzi...nu mai poti, pt ca si "ghita" isi aduce tot de afara la acelasi pret cu cel pe care il ceri tu pe acea masina si uite asa se va umple de masini si vom realiza ca am ajuns gunoiul europei...parerea mea. totusi nu sunt de acord cu aceasta taxa la masinile noi, cel putin sa fie mai mici.. una peste alta aceasta taxa da multe batai de cap si e formulata total aiurea..
adi_wauxhall is offline  
Old 26-09-08, 17:34   #28
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

de cine trebuia sa mai treaca aceasta ordonanta inainte de a intra in vigoare? Camera deputatilor?
BULLDOG is offline  
Old 26-09-08, 19:47   #29
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
de cine trebuia sa mai treaca aceasta ordonanta inainte de a intra in vigoare? Camera deputatilor?
exact...de camera deputatilor...dar ma indoiesc
AR33COP is offline  
Old 26-09-08, 19:50   #30
AR33COP
Audi Driver

Stage 5
 
AR33COP's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 874
Member of:
[AUDI]
Default Re: Taxa de poluare scoasa ?

eu as face ca in germania.as pune impozit mai mare cu cat masina este mai veche.atunci nu mai ai interesul sa aduci gunoaie.iar daca masina e noua in germania esti scutit de impozit in primul an.
AR33COP is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -