Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-09, 09:44   #46
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by sorcer View Post
Banuiam )) , are legatura asa eram si eu la varsta aia )
mhmmm.. adica? :-/
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 10:59   #47
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Adica filtrul sport + toba sport = frectie la picior de lemn, mai ales la un motor atat de mic O toba sport nu face nimic altceva decat galagie... cel mai bine ar fi sa dai un search pe forum si sa citesti tot ce tine de tuning... tobe, filtre, soft, comprimari etc etc.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 19:28   #48
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Adica filtrul sport + toba sport = frectie la picior de lemn, mai ales la un motor atat de mic O toba sport nu face nimic altceva decat galagie... cel mai bine ar fi sa dai un search pe forum si sa citesti tot ce tine de tuning... tobe, filtre, soft, comprimari etc etc.
whatever :-j..
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:15   #49
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Ma baieti, ce aveti cu gpl-ul? Si eu am pe masina, banala, ca am motor cu injectie monopunt, nu secventiala, euro 3 si cu calculator si am recuperat de mult investitia. Si eu am schimbat fisele si trage mai bine masina si nu ma intrebati cati ani am, ca scrie, nu-i secret de stat. Acuma vorbind serios, nu stiu cum afecteaza performantele unui motor asa de mic, dar stiu ca admisia si evacuarea joaca un rol foarte important in performantele motorului. Si cand spun evacuare nu ma refer la toba finala
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:21   #50
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Exclamation Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
Ma baieti, ce aveti cu gpl-ul? Si eu am pe masina, banala, ca am motor cu injectie monopunt, nu secventiala, euro 3 si cu calculator si am recuperat de mult investitia. Si eu am schimbat fisele si trage mai bine masina si nu ma intrebati cati ani am, ca scrie, nu-i secret de stat. Acuma vorbind serios, nu stiu cum afecteaza performantele unui motor asa de mic, dar stiu ca admisia si evacuarea joaca un rol foarte important in performantele motorului. Si cand spun evacuare nu ma refer la toba finala
dupa cum spune si semnatura mea... "totul pare mare knd esti mic.. dar nu-i nmk" ... libertate de opinie!.. eu sunt singurul care simte diferentele intre cum se comporta motorul inainte si cum e acum... so... cuvintele pe forum... in fine..

P.S. nu inteleg ce aveti voi cu cei care au masini de capacitate mai mica... care e problema frate? 4t e o comunitate pt sfaturi.. ajutor.. incurajari.. etc... nu loc pt "a lua peste picior" pe cei mai mici de varsa.. sau mai mici in cmc la masina!
__________________
- catalin_dum (YM)

Totul pare mare cand esti mic... NU-I NIMIC!
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:48   #51
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Tu se pare ca nu pricepi, sau nu vrei sa pricepi, unele lucruri... si vad ca deja te crezi persecutat din cauza "capacitatii mici".
Nu-mi mai bat capul sa-ti explic. Vrei sa iti dai seama ce am zis, foloseste functia "search" sau pierde cateva zile/nopti citind topicurile despre tuning la motor.

@tigermotorsport: admisie nu inseamna un filtru Yed aruncat in compartimentul motor, sa traga muuult aer fierbinte; evacuare, cum ai spus si tu, nu inseamna o toba (sa-i zicem sport... desi nu tot ce urla inseamna si sport).
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 21:50   #52
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Smile Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
... si vad ca deja te crezi persecutat din cauza "capacitatii mici".
.. nu m-am referit strict la tn! vorbesc la general...

Last edited by dumy_walker; 21-09-09 at 22:02.
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 21-09-09, 22:01   #53
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Cool Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
.. nu m-am referit strict la tn! vorbesc la general...
aaa si inca ceva cunsoc ce inseamna tuning la motor... stiu ce inseamna admisie sport(app, filtrul meu nu trage aer cald i-am facut "traseu" sa vina doar aer rece direct la el) si stiu care sunt urmarile unui filtru montat necorspunzator, care targe aer cald.. si in legatura cu evacuarea sport.. stiu si despre asta.. pt ca, un exemplu.. serpishorii si cu toba sport.. ajuta la eliminarea gazelor mai rapida... si etc.. in fine. NU sunt atat de "neinformat" cum ma crezi.. doar ca.. nu imi permit sa fac toate imbunatatirile de-odata... d-aia le iau pe rand... ca dak aveam bani.. imi luam kit de admisie k&n si faceam evacuarea completa custom... :P .. so.. ne limitam... dupa posibilitati... incercam.. alternative... solutii... ca pana la urma.. asta cred ca reprezinta "home tuning-ul".. ca asa... "aruncam" masina in mainile unor experti de la o firma.. dadeam o carutza de bani si gata. :P
Sper ca m-am facut inteles!

Last edited by dumy_walker; 21-09-09 at 22:04.
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 15:59   #54
Mariusvdx

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 4
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

salut si eu pe toata lumea ca sunt nou pe aici....am citit toata discutia despre gpl si filtru de aer sport....dar eu tot nu am intzeles...filtru de aer sport afecteaza debitmetrul de aer?
Mariusvdx is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 17:48   #55
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

eu tiind sa cred ca tu defapt ai deschhis acest topic sa iti lauzi instalatia de gaz, in 80% din posturile tale puse pe acest topic pomenesti de minunea instalatiei de gaz secventiale, bravo ma ! sa o stapanesti sanatos, eu am filtru sport de o ff mare pierioada de timp, am avut si cel de care ai tu, si mie imi mergea mai rau cu cel aratat de tine in imagine, acum am un anumit tip cu care am facut peste 50.000km[ nu cu accest filtru ca la 10.000 si asta il schimb si din 5,000 in 5,000 il curat] in concluzie ai luat o pacaleala ca ai luat acel model, numa bine,

ps: a mea e pe benzina 1,4mpi
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 21:47   #56
dumy_walker
Hyundai Driver

Stage 5
 
dumy_walker's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 541
Member of:
[Hyundai]
[DACIA]
Thumbs down Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
eu tiind sa cred ca tu defapt ai deschhis acest topic sa iti lauzi instalatia de gaz, in 80% din posturile tale puse pe acest topic pomenesti de minunea instalatiei de gaz secventiale, bravo ma ! sa o stapanesti sanatos, eu am filtru sport de o ff mare pierioada de timp, am avut si cel de care ai tu, si mie imi mergea mai rau cu cel aratat de tine in imagine, acum am un anumit tip cu care am facut peste 50.000km[ nu cu accest filtru ca la 10.000 si asta il schimb si din 5,000 in 5,000 il curat] in concluzie ai luat o pacaleala ca ai luat acel model, numa bine,

ps: a mea e pe benzina 1,4mpi
"bv tie ma") ca te-ai gasit sa comentezi la un topic vechi de 2 ani de zile
dumy_walker is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 22:06   #57
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

comentase unu inainte, am crezut ca e mai de actualitate, m-am uitat doar la data ultimului post, sorry, ce gpl ai ?
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 16-09-11, 12:19   #58
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

...man din ce am vazut pe net , pe unele situri cu filtre sport ...intra Mizerie prin motor ...chiar multa mizerie si in timp se degradeaza ...parca pe un site ..forum Peujeot am vazut ca sa intamplat la un 307 .....

filtru da acel sunet frumos Nervos la motor ....toba sport de asemenea un zgomot frumos ..acuma nu inteleg de ce MULTI colegi comenteaza si RAD cand vrea un individ sa isi puna Filtru sport sau .toba sport finala ...pentru ca e placerea fiecaruia sa isi faca ceva la masina ....si in multe cazuri te ajuta ca in cazul meu FOARTE obosit dupe un drum lung ..ultimii 50 de KM sunt cei mai grei ..si mergeam cu 90-100 cam asa la un mom atipisem efectiv ....atunci iam dat o Inferioara de a sarit si sotia din somn si am mers cu ea numai turata ...sa ma tina treaz ....deci nu tre sa se mai rada cu tobele sport ....

si ceea ce vorbesc baietii pe aici ..era un baiat ca e ..Frectie la Pedala filtru si toba ..... ma intreb cam cati din toti uzerii acestui forum au Filtru , Toba finala si CATI au aceste 2 + Modificari la masina ? pe parte motorizare ma refer ...eu zic ca NICI 25% din toti cei de aici !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 11:44   #59
mAnevr4a

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Re: filtru aer sport "afecteaza" debitmetrul sau instalatia GPL????

Quote:
Originally Posted by dumy_walker View Post
din pacate la carburatie.. asa se intampla.. pt ca.. instalatiile de acest gen.. nu prea se "impaca" cu filtrele de aer sport.. deoarece nu exista un calculator.. sa "citeasca" volumul de aer intrat si sa "arunce" aceeasi cantitate de gaz.. pentru a se mentine amestecul corespunzator si a nu "deranja" motorul...
prietene sincer, oricine, orice ti-ar spune tu o ti pe a ta cu instalatie secventiala.. am inteles toti ( nu ma indoiesc sa nu fi retinut cineva ) ca este performanta si ca ai dat 2.400lei pe ea dar pentru binele thread-ului slabeste te rugam!!!!!!!
mAnevr4a is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -