Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-13, 10:54   #1
noua10

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 1
Default Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Buna ziua! Am o mare problema pe care-o s-o postez si pe forum. In luna aprilie am facut cu o persoana care-mi este si ruda un contract de vanzare cumparare pe un vehicul neinmatriculat in acel moment. Am platit suma mi s-au predat actele si cheile masinii si am dus-o acasa. Mi-a aparut o problema urgenta si m-am intors la munca in strainatate zilele urmatoare. neapucand s-o continui trecerea masinii pe mine. Respectiva persoana fiindu-mi ruda mi-a furat actele masinii si si-a inmatriuculat masina cu numere definitive negre pe el. Eu am aflat asta de cateva zile si m-am intors in tara. Ce se poate face. Contractul de vanzare cumparare este facut la o ghireta din aceea din targul auto..il am in 2 exemplare. semnat de el si eu. Multumesc!
noua10 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-13, 12:23   #2
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

E de rau pentru el,mergi la politie linistit.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 02:03   #3
Remus.milian

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 29
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Quote:
Originally Posted by noua10 View Post
Buna ziua! Am o mare problema pe care-o s-o postez si pe forum. In luna aprilie am facut cu o persoana care-mi este si ruda un contract de vanzare cumparare pe un vehicul neinmatriculat in acel moment. Am platit suma mi s-au predat actele si cheile masinii si am dus-o acasa. Mi-a aparut o problema urgenta si m-am intors la munca in strainatate zilele urmatoare. neapucand s-o continui trecerea masinii pe mine. Respectiva persoana fiindu-mi ruda mi-a furat actele masinii si si-a inmatriuculat masina cu numere definitive negre pe el. Eu am aflat asta de cateva zile si m-am intors in tara. Ce se poate face. Contractul de vanzare cumparare este facut la o ghireta din aceea din targul auto..il am in 2 exemplare. semnat de el si eu. Multumesc!
Iti trebuie martor. Nu face scandal cu el ca s-ar putea sa ajungeti la altele in instanta si ai putea pierde un proces in instanta impotriva lui cu asta.
Mergi catre organele abilitate(politie) si depui o plangere, in care vei relata furtul. In continuare persoanei in cauza i se va lua o declaratie si i se va intocmi un dosar penal, care va merge la procuror. Iar de aici procurorul ii va trimite o citatie cu inceperea sau neinceperea urmaririi penale impotriva lui. Va avea loc un proces, iar la finalul acestuia se va da o hotarare definitiva. Sper sa fie in favoarea celui care are dreptate.
Bafta!!!
Remus.milian is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 11:31   #4
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Nu ai ce sa ii faci pe cale legala.... gandeste-te la alte variante sau impaca-te cu paguba ...

Am fost in situatie similara si am recuperat cumva masina si actele de la respectivul apoi am facut vanzarea catre mine semi pe dos.
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-13, 03:25   #5
Remus.milian

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 29
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Nu ai ce sa ii faci pe cale legala.... gandeste-te la alte variante sau impaca-te cu paguba ...

Am fost in situatie similara si am recuperat cumva masina si actele de la respectivul apoi am facut vanzarea catre mine semi pe dos.
Sau il strangi cu usa pana ti-o da inapoi )) e mai rapida metoda!


Sunt convins ca merge sa recuperezi masina si in instanta daca ai martori. Si cand spun martori, chiar ma refer la martori. Nu rude sau prieteni.
Adevarul este ca nici nu trebuie finalizat procesul. Pe parcursul acestuia 50% din parti se impaca. Pana la urma asta este scopul, sa iti recuperezi masina si sa te mentii in relatii bune cu celalalt( Daca mai ai nervi )
Remus.milian is offline   Reply With Quote
Old 15-10-13, 09:58   #6
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Ce rude ai ba nene )))))))))))
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 18:39   #7
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Cum adica ti-a furat actele ? A venit cu colindul la tine ti-a sustras actele , cheile si masina din curte ?
In cazul asta poate face putina puscarie !
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:00   #8
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Quote:
Originally Posted by kosfunny View Post
Cum adica ti-a furat actele ? A venit cu colindul la tine ti-a sustras actele , cheile si masina din curte ?
In cazul asta poate face putina puscarie !
eu sunt curios cum a trecut`o pe numele lui daca nu a avut FISCALUL.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:07   #9
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

"neinmatriculat in acel moment"

a inscris masina pe numele lui direct
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 19:58   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Inselatorie contract de vanzare - cumaparare. Ce se mai poate face?

Omul are 2 exemplare din contractul de vanzare-cumparare dintre ruda respectiva si el (adica el e cumparatorul), contract facut la o firma de facut contracte auto (daca am inteles totul bine) ... caz in care, ai castig de cauza fie in instanta fie intr-un eventual dosar deschis de politie. Omul a vandut masina (catre colegul de forum) apoi a inmatriculat-o ... e caz penal toata treaba.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -