Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 14:46   #1
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default FRAUDA !

Buna ziua , am si eu o rugaminte la dvs. Vreau sa reclam pe cineva din Africa de Sud pentru o frauda , mi-a cerut 2.000 de euro avans pentru o masina si acum se da disparut . Unde pot merge , sau daca se poate rezolva asa ceva ? Multumesc mult . Mi-a dat doar un buletin scanat care zice ca este al lui , iar banii trimisi prin WESTERN UNION au fost pe numele altcuiva .
Velse112 is offline  
Old 06-10-11, 15:07   #2
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: FRAUDA !

Ai luat teapa . Nu cred ca ai ce face acum.

Sunt retele care numai cu asa ceva se ocupa .

Probabil ai vrut sa cumperi o masina care avea un pret foarte mic


Povestea e veche !
SAX1987 is offline  
Old 06-10-11, 16:57   #3
Japo

Stage 5
 
Japo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,846
Member of:
[RENAULT]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Buna ziua , am si eu o rugaminte la dvs. Vreau sa reclam pe cineva din Africa de Sud pentru o frauda , mi-a cerut 2.000 de euro avans pentru o masina si acum se da disparut . Unde pot merge , sau daca se poate rezolva asa ceva ? Multumesc mult . Mi-a dat doar un buletin scanat care zice ca este al lui , iar banii trimisi prin WESTERN UNION au fost pe numele altcuiva .
Multa minte ai...
app.. cum iti trimite-a masina ? prin DHL ?
Japo is offline  
Old 06-10-11, 17:10   #4
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Buna ziua , am si eu o rugaminte la dvs. Vreau sa reclam pe cineva din Africa de Sud pentru o frauda , mi-a cerut 2.000 de euro avans pentru o masina si acum se da disparut . Unde pot merge , sau daca se poate rezolva asa ceva ? Multumesc mult . Mi-a dat doar un buletin scanat care zice ca este al lui , iar banii trimisi prin WESTERN UNION au fost pe numele altcuiva .
Nu mai poti recupera banii si nici persoana nu o sa o gasesti.Ma mir ca inca se mai practica asa ceva,schema asta era la moda acum 6-7 ani.
__________________
GTA is offline  
Old 06-10-11, 17:27   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Buna ziua , am si eu o rugaminte la dvs. Vreau sa reclam pe cineva din Africa de Sud pentru o frauda , mi-a cerut 2.000 de euro avans pentru o masina si acum se da disparut . Unde pot merge , sau daca se poate rezolva asa ceva ? Multumesc mult . Mi-a dat doar un buletin scanat care zice ca este al lui , iar banii trimisi prin WESTERN UNION au fost pe numele altcuiva .
dar cand te-a pus sa trimiti banii pe numele altcuiva nu ti-a dat de banuit? nu prea ai ce face, buletinul ala scanat probabil il cauta vreun nevinovat pe strada, impreuna cu toti banii pe care ii avea in portofel.
si cum te-a mai intrebat cineva, cum aveai de gand sa o aduci tocmai din africa de sud? sau mai bine spus, cum ai dat peste masina tocmai in africa de sud?
RideTheRiddle is offline  
Old 06-10-11, 20:33   #6
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Nu mai poti recupera banii si nici persoana nu o sa o gasesti.Ma mir ca inca se mai practica asa ceva,schema asta era la moda acum 6-7 ani.
Se mai practica ca prosti vor fii tot timpul .


Cum dracu sa trimiti bani in avns pentru o masina vazuta in cateva poze ???cata minte sa ai ...
SAX1987 is offline  
Old 06-10-11, 20:42   #7
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: FRAUDA !

Se practica la greu pe multe site-uri de vanzari. Dati cateva mail-uri la niste vanzatori si o sa vedeti variantele de povesti, chiar va cauta ei cum ca vor sa va cumpere masina, pe langa asta si aici in tara sunt tepe, una din ele era s-o ia userul alias (are povestea pe forum).
Lui Velse112 cred ca i-a spus ca o trimite pe vapor etc.
Dute si pe la politie desi mare lucru n-o sa aiba ce sa-ti faca, nu ca si-ar da interesul prea mult...
maverick1508 is offline  
Old 06-10-11, 20:59   #8
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: FRAUDA !

Imi trimiti si mie 2.000 de euro? Iti trimit masina prin posta/fan courier dupa.

p.s. Superb, sau ce?
TR 69 CRS is offline  
Old 06-10-11, 21:04   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Buna ziua , am si eu o rugaminte la dvs. Vreau sa reclam pe cineva din Africa de Sud pentru o frauda , mi-a cerut 2.000 de euro avans pentru o masina si acum se da disparut . Unde pot merge , sau daca se poate rezolva asa ceva ? Multumesc mult . Mi-a dat doar un buletin scanat care zice ca este al lui , iar banii trimisi prin WESTERN UNION au fost pe numele altcuiva .
Aşa-i că nu ai muncit pentru ăia 2000 de oiro?

Altfel nu-mi explic...
Să trimiţi cu atāta lejeritate nişte bani, fără a avea o bază minimă (nu iau īn seamă gluma cu buletinul scanat pentru că aia este o glumă de grădiniţă)
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 07-10-11, 00:05   #10
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: FRAUDA !

Bun , dar totusi cel care a ridicat banii de la WU a folosit un nume valid , si ma gandesc ca o plangere prin INTERPOL ii da de urma .
Dar daca zice ca l-a oprit cineva pe strada si a zis ca ii da 100 de euro sa scoate niste bani pentru el , sau poate si-a declarat cu o zi inainte buletinul furat etc... Se mai poate face ceva in aceste cazuri ?
Suma a fost putin mai mare si era pentru o masina care nu se fabrica aici ..... Ma rog asta este acum .. Macar cu 2-3 sfaturi la intrebarile mele daca ma puteti ajuta v-as ramane recunoscator . Multumesc .
Velse112 is offline  
Old 07-10-11, 00:19   #11
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: FRAUDA !

pai omul care a ridicat banii ...care la randul lor au fost depusi de tine de bunavoie pe numele lui ,,,,,ce vina are el? de ce interpol? ce lege a incalcat omul ala ca a ridicat banii trimisi de tine? nu inteleg , ai semnat ceva cu omul ala?,,,ai o copie dupa un buletin , mare vrajeala , nu rezolvi nimic , resemneaza-te si continuati viata se mai intampla si dinastea, doar mai trebuie sa traiasca si oamenii de genul ala si cum altfel decat sa dea peste oameni ca tine
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline  
Old 07-10-11, 00:20   #12
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Bun , dar totusi cel care a ridicat banii de la WU a folosit un nume valid , si ma gandesc ca o plangere prin INTERPOL ii da de urma .
Dar daca zice ca l-a oprit cineva pe strada si a zis ca ii da 100 de euro sa scoate niste bani pentru el , sau poate si-a declarat cu o zi inainte buletinul furat etc... Se mai poate face ceva in aceste cazuri ?
Suma a fost putin mai mare si era pentru o masina care nu se fabrica aici ..... Ma rog asta este acum .. Macar cu 2-3 sfaturi la intrebarile mele daca ma puteti ajuta v-as ramane recunoscator . Multumesc .
Du-te la politie si vorbeste cu cineva acolo. printre noi sunt politisti dar nu pe sectiunea asta, de obicei se uita la provocari
RideTheRiddle is offline  
Old 07-10-11, 00:38   #13
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: FRAUDA !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Bun , dar totusi cel care a ridicat banii de la WU a folosit un nume valid , si ma gandesc ca o plangere prin INTERPOL ii da de urma .
Dar daca zice ca l-a oprit cineva pe strada si a zis ca ii da 100 de euro sa scoate niste bani pentru el , sau poate si-a declarat cu o zi inainte buletinul furat etc... Se mai poate face ceva in aceste cazuri ?
Suma a fost putin mai mare si era pentru o masina care nu se fabrica aici ..... Ma rog asta este acum .. Macar cu 2-3 sfaturi la intrebarile mele daca ma puteti ajuta v-as ramane recunoscator . Multumesc .

Pui problema total eronat.Ia-ti gandul de la bani si sa-ti fie invatatura de minte.Bani de la WU au fost ridicati 101% cu un act de identitate fals...exista astfel de documente facute "in alb" unde se completeaza numele in cateva minute,cand trimiti bani prin WU nu dai nimanui info despre numele destinatarului si MTCN-ul....ala putea sa-ti ia acei bani chiar si daca ii puneai pentru unul din parintii tai.Daca ii spui pe ce nume sunt banii si mtcn-ul in 20 minute banii se ridica chiar daca i-ai trimis lui Basescu.
GTA is offline  
Old 07-10-11, 01:36   #14
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: FRAUDA !

Eu zic sa-mi dai o adresa de mail unde sa-ti trimit o copie dupa buletin!

Fara misto, iti meriti soarta, ai picat in plasa la ceva ce se facea in 2003. Uita de bani, nu vei rezolva nimic, ia-o ca pe o lectie si nu mai da niciodata banul din mana pe pasarea de pe gard, oricum ar arata. Life goes on!
FXA- is offline  
Old 07-10-11, 07:04   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: FRAUDA !

Eu cred ca e la misto topicul, sau mai rau facut intentionat in anumite scopuri, poti sa stii ce e in mintea omului...
lord_wader is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -