Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-11, 08:58   #1
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Probleme imatriculare auto

Va salut si incerc sa spun cat mai obiectiv cum sta treaba..
am cumparat o masina la 2 mii de euro de la un om..stiu unde locuieste stiu tot..care la randul lui a cumparat-o de la cineva din brasov
mi-a dat asigurare/talon/carte/si un act facut de mana cum , ca i-am dat banii si el masina semnat etc cu martori..
problema e ca omul asta ma tot bate la cap sa ii dau cartea sau cel putin copie dupa carte sa imi dea fiscalu..eu i-am dat copie dupa carte dar..este o problema aici care nu o inteleg..inaintea lu asta de la care am luat eu masina cica a mai avut-o inca unu pana la ala de la brasov dar nu apare nicaieri.Asta de la care am luat-o eu vrea sa scoata fiscalul cica sa numai plateasca impozit..dar el nu imi pot da seama cum facut sa o bage pe fiscalu lui daca nu are acte de vanzare cumparare cu proprietarul din cartea masini..cel putin el asa zice..daca era sa aiba nu trecea instrainat catre?...
am fost si am intrebat la un birou notarial si mi-a spus ca eu pentru a imatricula masina trb sa am fiscalu lu asta/actu de vanzare intre el si proprietarul masini si fisa fiscalu alu ala din brasov..dar asta de la care am luat-o eu cica nu are nimic..o tine una si buna ca domne el vrea sa isi scoata fiscalu ..dar de vanzare-cumparare nu zice nimic...acum ma intreb eu cum sa procedez..ca stiam ca daca scoate fiscalu asta si nu o ia nimeni in evidenta ii ramane tot lui masina nu? sau se radiaza automat din fiscal? cred ca mi-am luat teapa..sau pur si simplu nu inteleg eu..voi ce ziceti?
__________________



De ce sa mergi repede ... cand poti zbura incet
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 10:07   #2
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Probleme imatriculare auto

nimeni?
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 10:19   #3
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Probleme imatriculare auto

intradevar, fara fiscal nu o vei putea inmatricula pe numele tau. Cand cumperi o masina, certificatul fiscal este printre actele care trebuie neaparat sa le iei. Cel mai bine, mergi la un birou de intermedieri acte auto si te sfatuiesc ei, asa incat sa nu iti iei tzeapa si sa rezolvi si problema
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 16-06-11, 18:10   #4
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Probleme imatriculare auto

deci pentru a o transcrie pe numele tau , ai nevoie de fiscal si fisa de inmatriculare de la proprietarul din carte , precum si de la toti intermediarii care au avut masina pana la tine !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 09:14   #5
JeRRy

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 304
Default Re: Probleme imatriculare auto

ma bag si eu in seama putin.
cred ca cel mai bine e sa te duci la cel ce este in carte, sa il cauti, sa ii platesti omului impozitul pe anu trecut sau de cand a dat masina, sa faci din nou act de vanzare-cumparare intre tine si cel din carte si sa iti scoate fiscalul.
fara fiscalul de la vanzatorul din carte nimeni nu o poate inmatricula. si nici nu o poate baga in evidenta de mai multe ori.
elimini intermediarii...
ultimul care cere cartea sau copie dupa carte nu cred ca o are el la financiar.
o zi buna, si bafta


cu stima JeRRy
JeRRy is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 11:14   #6
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Probleme imatriculare auto

dar daca proprietarul din cartea a mai dat odata fiscalul..il mai poate scoate din nou?? ar fii aiurea sa platesc impozitul pe 2 ani..totusi e o suma cam mare..
bo$$u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -