Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-07, 20:35   #16
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by gabonee View Post
Vreau fara aer pentru ca nu am banuti pentru un diesel cu aer conditionat acum
Pe viitor mai strang ceva poate o dau si iau ceva mai bun.
..parerea mea....daca o sa cauti...eu zic k poti sa gasesti si un peugeot 307....1,6 hdi de 109 cai...si kre are si aer conditionat....si kteva dotari in plus....undeva la 5.500 de euro....dar de prin 2001 fabricat....sau 2002....si cu destul de multi km.....in jur de 150.000...acuma depinde ce vrei tu de la masina....bafta...si sa ne spui si noua ce ai facut. salut
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 20:37   #17
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by autoad View Post
in franta merita sa iei masina daca o iei de la licitatie poti obtine preturi super, in rest pentru germania nu trebuie neaparat sa stai acolo o saptamana daca ai banii si gasesti 2-3 masini care sa iti placa si vb cu dealerul de acolo si ti le rezerva poti linisit sa mergi dupa ele ( oricum de luat in primul rand de la dealer chiar daca si ei mai dau tepe dar macar nu is ca si privatii)
....da...ti-o rezerva....dar ai uitat sa precizezi k ei nu ti-o rezerva in general mai mult de 24 de ore....dekt dak dai un anumit avans...sau dak ai pe cineva acolo kre sa vb cu ei.....dar nici aja mai mult de 2 zile nu se prea rezerva.
aaaa, si ink ceva...io am masina adusa din franta.....si nu mi se pare nimic rau la ea....si nici la parcul de la care a fost adusa...e bine zic eu
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 23:59   #18
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

[QUOTE=rocky_cosmin89;1052177io am masina adusa din franta.....si nu mi se pare nimic rau la ea....si nici la parcul de la care a fost adusa...e bine zic eu [/QUOTE]


In Franta ai fost tu sa o iei sau ai apelat la cineva..si daca ai fost tu, cam cum erau preturile, gaseam ceva la banii astia...

Si un 307 cu 150K ar fi belea, in orice caz masina pe motorina vreau, mai am un golf 4 SDI, dar e cam puturoasa, se simte lipsa turbinei si calutii putini
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:04   #19
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Masini din Olanda/Germania

nu am fost eu in Franta....masina mi-a fost adusa de o firma, din franta....la pret cu 700 de euro mai scump dekt cel kre era in franta....si mie mi s-a parut bine.....
iar in leg cu preturile....cauti pe net la parcurile auto....si iti faci o impresie....nu sunt scumpe...dar uite...masina mea a avut-o o femeie....si e ingrijita...depinde si de la cine o iei
un 307 la 150k din 2002.....e in jur de 5500 de euro acolo....si are clima...+ motorul de 1,6 hdi de 90 sau de 109 cai...depinde ce gasesti....dar ideea e sa fie aia km reali...sa nu fie dati inapoi
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:18   #20
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

niste sfaturi de la mine dak vrei:
1.nu-ti cumpara masina franceza(nu intrebati d c k nam chef sa incep cu argumente,dak nu ma credeti,cumparativa una si dupa aia mai vb )
2.orienteazate spre o japoneza,nu se poate compara fiabilitatea unei japoneze cu alta masina
3.dak ar fi totusi sa alegi intre opel si peugeot,alege opel ...
4.dak iti iei astra dti,iati 2,0 nu 1,7 . costurile de intretinere sunt un pic mai mari dar ai mai multe avantaje fata de 1,7
cine nu crede ce am spus,cautati pe net,chiar nu vreau sa explic la fiecare in parte d c japoneza e buna,d c franceza nu ... etc.TINE CONT K YO PUR SI SIMPLU TIAM DAT NISTE SFATURI!!! NU E NEAPARAT NEVOIE SA TII CONT DE ELE!!!
ps:ideal ar fi sa mai astepti un pic si sa mai strangi niste bani dak mai ai de unde si sati iei ceva mai bun,macar 10k sa ai... parerea mea bafta si spor la documentare
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:20   #21
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Da-mi si mie un pm cu numele firmei sau un nr de contact ceva, sa vorbesc si eu cu ei sa vedem cum ma pot ajuta. La 307 cum sunt preturile pieselor? In general stiu ca piesele la masinile frantuzesti sunt mai scumpe, de exemplu al nostru Logan(niciodata nu as da banii pe asa ceva)
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:25   #22
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Sido multumesc mult de sfaturi, ar fi ideal sa pot face rost de 10k, dar imi este imposibil in acest moment si in plus nu mai am masina acum, lucru care este incredibil de urat, sa stau sa impart masina cu tata . Japonezele sunt incredibil de fiabile, clar nu se compara, insa acum vreau sa cumpar ceva de banutii care ii pot face rost iar in viitor sper din ce in ce sa evoluez spre masini de 10k+
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 10:54   #23
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Masini din Olanda/Germania

nu merita sa trimiti banii in avans la un dealer ca de multe ori poate sa iti dea teapa...ca si pret nu ii mare diferenta intre o masina cu aer si una fara ..iar cum zici tu ca o sa iti strangi bani mai incolo gandeste-te numai cat o sa pierzi la asta cand o sa vrei sa o vinzi ..lumea este tot mai pretentioasa si in primul rand se uita la anul fabricatiei si dupa aia sa aiba cat mai multe dotari( bineinteles am lasat in afara ecuatiei pretul)
autoad is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 12:02   #24
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania


Corect autoad...vedem ce o sa gasesc ce o sa fac, mai stau putin sa vad daca mai fac rost de banuti si care va fi suma finala....si vedem ce o sa cumpar.
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 15:28   #25
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Posesorii de Peugeot 307 pot sa imi spuna ceva despre masina, cum merge daca apar probleme deosebite la ea, sau chiar si cei de la Ford Fiesta am vazut ca gasesc la banii acestia, aceeasi chestie, probleme aparute si intretinerea ei.
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 15:40   #26
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

http://www.***********/html/3/7/8/7/613787.php

yo raman la japoneze.te plictisesti de ele,ajungi pe la 300k de km si tu te plictisesti de ea,ea ink mai merge.dak iti place yaris,gasesti ceva in banii astia.parerea mea e sa nu te arunci la masini frantuzesti.da stiu cum e,pana nu te arzi nu stii asa am facut si yo cu dacia mea 1310 =)))) si acuma conduc un logan(NU DIN VOIA MEA,MIA FOST IMPUS,JAPCA ).oricum knd o sa am banu meu,nici nu ma gandesc la altceva:toyota sau mercedes.sau ceva japonez spor la ales masini bft
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 10:39   #27
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Eu ti'as recomanda Germania,dar daca cumva ajungi in Olanda,ia'mi si mie 10 Grame )) ultima oara era 2.5 euro/gr =))))))
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 24-08-07, 12:01   #28
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by gabitzUU View Post
Eu ti'as recomanda Germania,dar daca cumva ajungi in Olanda,ia'mi si mie 10 Grame )) ultima oara era 2.5 euro/gr =))))))
gabitUU mai vb...daca ajung in olanda )
gabonee is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 09:45   #29
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Mar interesa si pe mine daca stiti in ce orase din Germania sunt mai ieftine masinile, pt ca am pe cineva in Germania nu mai stiu in ce oras si masinile acolo sunt mai scumpe ca in Romania
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 10:36   #30
gabonee

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 47
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by *-_Speed_-* View Post
Mar interesa si pe mine daca stiti in ce orase din Germania sunt mai ieftine masinile, pt ca am pe cineva in Germania nu mai stiu in ce oras si masinile acolo sunt mai scumpe ca in Romania

Ce urat, chiar si in autohouse-uri sunt preturile mai mari?
gabonee is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -