Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-07, 12:40   #31
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Masini din Olanda/Germania

preturile oricum au mai crescut peste tot in germania de cand cumpara polonezii si bulgarii la greu chiar daca astia se arunca pe masini pe praf....se poate vedea totusi ( destul de mica adevarat) diferenta de pret in partea de nord a germaniei inspre olanda
autoad is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 14:32   #32
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by gabonee View Post
Ce urat, chiar si in autohouse-uri sunt preturile mai mari?
Pai in autohouse-uri masini oricum sunt mai scumpe decat sa le cumperi direct de la proprietar.Mersi autoad la asta m-am gandit si eu dar am zis ca probabil numa in partea aia a Germaniei is asa scumpe .Si in Olanda si Franta ce stiti de preturi cum sunt?.Ms
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 16:58   #33
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Salutari,
1.subscriu la ceea ce spune Sido,are dreptate.
2.Daca vrei masina mai ieftina incearca in partea de nord,Hamburg-Berlin,etc.
In Bavaria:Muenchen,Karlsruhe,Stuttgart sunt cam cu 1000-2000 mai scumpe decat in nord.
3.La masina din Belgia,e cam departe,Olanda 50% raciuri mai rau trambalite decat la noi.
4.Asta e cea mai nasoala categorie de pret posibila,de cand cu Bulgarii si restul s-a cam vandut ce era in categoria asta de pret.In schimb gasesti masini scumpe la pret foarte bun.Si-a luat un prieten de-al meu Mercedes S 400 CDI din 2001 full extrase cu 17k,masina aia a costat cand era noua aprox 70k.
5.Ai grija ca masinile pe care le gasesti sa nu fie exclusiv pt export.
In Germania s-a dat o lege frumoasa prin care se spune ca fiecare Haendler de masini second trebuie sa dea garantie pe masina minim 6 luni-1 an

Daca masina e exclusiv pt export inseamna ca nu poate oferi garantia asta.
6.Ai grija ca Tuev-ul sa fie cat mai nou.
7. 132 E asigurarea pe 30 zile + 18 E numerele de Zoll pe aceeasi perioada.
Poti sa ceri si Tageszulassung pe 5-6 zile,sau cat ai nevoie..Alea sunt alea cu galben in dreapta.
Daca mai ai alte nelamuriri,intreba .......

Salutari.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 18:27   #34
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Masini din Olanda/Germania

150 eur nr pe 30 zile////cam dubios ..si oricum difera de la zona la zona tariful
autoad is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 18:39   #35
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by sido View Post
niste sfaturi de la mine dak vrei:
1.nu-ti cumpara masina franceza(nu intrebati d c k nam chef sa incep cu argumente,dak nu ma credeti,cumparativa una si dupa aia mai vb )
2.orienteazate spre o japoneza,nu se poate compara fiabilitatea unei japoneze cu alta masina
Mi-am laut masina franceza....sa vb .
Cand cumperi SH trebuie sa ai noroc mult. Poti sa cumperi VW. Toyota, Honda etc si sa fie picate rau, mai ales disel. Acolo care cumpara diesel circula nu o lasa in garaj. Masinile frantuzesti sunt la fel ca celelalte, cumparate SH trebuie verificate (la fel ca celelalte).
Nu-mi spune ca ai cumpara un passat fara sa verifici nimic doar pt ca e nemteasca sau la fel la japoneze. Mitul ca masinile frantuzesti sunt rele este doar un MIT.
P.S nu spun ca masinile japoneze nu sunt fiabile, dinpotriva, doar ca nu stii prin ce maini a trecut inainte si nu poti sa te bazezi doar pe renume
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 31-08-07, 19:49   #36
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Masini din Olanda/Germania

Quote:
Originally Posted by bogdyMND View Post
Mi-am laut masina franceza....sa vb .
Cand cumperi SH trebuie sa ai noroc mult. Poti sa cumperi VW. Toyota, Honda etc si sa fie picate rau, mai ales disel. Acolo care cumpara diesel circula nu o lasa in garaj. Masinile frantuzesti sunt la fel ca celelalte, cumparate SH trebuie verificate (la fel ca celelalte).
Nu-mi spune ca ai cumpara un passat fara sa verifici nimic doar pt ca e nemteasca sau la fel la japoneze. Mitul ca masinile frantuzesti sunt rele este doar un MIT.
P.S nu spun ca masinile japoneze nu sunt fiabile, dinpotriva, doar ca nu stii prin ce maini a trecut inainte si nu poti sa te bazezi doar pe renume
bine... sami spui si mie de cat timp ai tu o franceza si sami spui si ce e.dieselurl se stie k asa este,majoritatea chiar sar de 100k km pe an,da sincer nu mai lauda atat masinile frantuzesti k stii cum sunt,doar ai una.peaaace
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 00:12   #37
maximilian

Stage 2
 
maximilian's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 28
Default Re: Masini din Olanda/Germania

spune-mi ce vrei si iti aduc din italia in romania , in jur la pretul la care o gasesti tu in germania,cu facturi ,revizii ,acte , contract la notar totul ok
seriozitate maxima
sau zi model ce vrei pe el si eu iti zic un pret
maximilian is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 00:32   #38
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Masini din Olanda/Germania

salutare
am si eu o nelamurire. Ma intereseaza o masina din Olanda si as vrea sa stiu ce acte imi trebuie ca sa pot cumpara acea masina si sa ajung in tara unde sa o inmatriculez.

Ideea e ca persoana care vinde masina (e un privat) a spus ca cica il costa prea mult ca sa pregatesca masina de export . cum adica? nu e ceva in genu Germania, adica numere de zoll cu asigurare plus contract v-c?

lamuriti-ma si pe mine. multumesc

P.S eventual aceleasi informatii si pt masinile din Franta daca stie cineva
maharvey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -