Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-13, 07:31   #1
sva

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 5
Default Se merita sau nu sa fi electrician auto?

Salutare tuturor, as dori sa urmez meseria de electrician auto, atelier propriu , dar sunt foarte nesigur fiindca nu stiu daca se poate castiga bine din ea. Voi ce parere aveti si un electrician auto priceput cu atelier propriu cat face lunar?
sva is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 18:54   #2
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Se merita sau nu sa fi electrician auto?

Se merita . Iti spun din experienta. Dar, ideea este ca masinile sunt din ce in ce mai complicate si nu o sa mai tina o vesnicie sa le repari in garaj. Ai sa faci bani frumosi din montat de alarme, xenoane, un led si multe alte chestii la care nu se baga nea costel electricianul, care a reparat o viata intreaga tractoare la cap.


Insa, ideea e ca pe sezonul rece daca nu ai un garaj incalzit (si chiar daca il ai) este a naibii de greu sa te bagi la masini, iar, totodata, iti spun din experienta ca dupa 5-6 ani iti cam vine sa te lasi.

Ar fi bine daca ai avea mai multe activitati, electricitatea fiind doar una conexa.
__________________
VAND CAUCIUCURI SH & RESAPATE ADUSE DIN ITALIA/GERMANIA/FRANTA APROAPE ORICE DIMENSIUNE

Tel: 0765.609.309
id mes
andreidumitrachi
eu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 21:24   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Se merita sau nu sa fi electrician auto?

Si eu zic ca e de viitor daca nu te plafonezi la nivelul de a schimba becuri la masini,si a reface contacte imperfecte pentru lampile spate la logan...
Daca apuci si faci cum spune si colegul mai sus,montaje de alarme,xenoane,sisteme audio,in timp poti evolua si te poti baga si pe diagnoza,de ce nu poti deveni si partener la vreo firma care se ocupa cu resoftari
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 14:05   #4
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Se merita sau nu sa fi electrician auto?

Meseria de electrician nu o sa moara nici o data ,masinile au din ce in ce mai multa electronica ,ca electrician auto trebue sa stii si putina electronica si putina mecainca
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 15-05-13, 08:59   #5
covesanu

Stage 4
 
covesanu's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 208
Default Re: Se merita sau nu sa fi electrician auto?

Asa este, sunt de acord cu colegul, daca nu citesti si nu te documentezi ramai in urma , si nu mai repari nimic in cativa ani.Eu zic din propria experienta, invat pe zi ce trece lucruri noi si am ajuns intr-un stadiul destul de bun, daca am ajuns sa repar masini aduse din reprezentante si sa fac alimentari ce nu le mai scoate un Ecu, cu relee suprimentare sa salvez omul de o caruta de bani.
Mult citit pe forumuri , daca ai baza si citesti foarte mult ajungi departe.Daca nu iti place si nu esti pasionat , nu te apuca ca nu faci nimic.Eu am stat si pana la ora 2 noaptea , sa ii dau de cap si am reusit si citit destul pe forumuri noaptea si sunt multumit , dar mai am destule de invatat.
covesanu is offline   Reply With Quote
Old 29-03-16, 22:53   #6
cristicrss

Stock
 
Join Date: Mar 2016
Posts: 1
Default Re: Se merita sau nu sa fi electrician auto?

ma poate ajuta si pe mine un electrician auto cum sa montez o inchidere?
cristicrss is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -