Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-07, 10:24   #1
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Unhappy Vectra...... probleme ABS !!!!!

Mi s-a aprins becu de la ABS, asa dintr-o data, am zis initial k e de la senzori ceva cum mai spune lumea k ar putea fi....bun ....am fost la serv la aia de la opel k numai aia imi puteau zice exact care e treaba.........sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate .....franele tin perfect dar ca la o masian normala nu cu sistem..........unde sa ma uit k la cati mecanici am fost dupa nici unu nu a descoperit....a si cand i-am intrebat pe aia de la opel daca ma pot ajuta nu nu noi doar v-am facut contestarea.......si am rams si cu buza umflata si cu banii luati........am uitat sa mentionez Vectra A 94 hidramata 2.0. Am schimbat si placutele de frana fata spate crezand k poate scap de prb da degeaba.............. Toate 4 roti blocheaza da nu da sistemu abs comanda la rotile din spate si sitemu nu e functional...
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 04:27   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!

Quote:
Originally Posted by TazMan View Post
Mi s-a aprins becu de la ABS, asa dintr-o data, ...........la serv la aia de la opel k numai aia imi puteau zice exact care e treaba.........sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate ..... .............. Toate 4 roti blocheaza da nu da sistemu abs comanda la rotile din spate si sitemu nu e functional...
"...sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate.." .. -vad ca le ai cu bancurile ..."..Toate 4 roti blocheaza .."...DECI : functioneaza PERFECT,insa are o singura problema: NU FUNCTIONEAZA si ARATA asta si pe strada si pe martorul de bord... ..
-Scuza-ma omule dar eu NU INTELEG ce ai vrut sa spui !
Poate cei de la opel au vazut ca nu prea ai legatura cu domeniul(unul dintre ele sau...) si au facut misto de tine...Urat din partea lor..si ciudat din partea ta ,ca NU ai pus lucrurile cap la cap(sa nu zic altfel ) un pic inainte sa postezi.
Ai senzorii imputiti sau releul impuscat sau siguranta arsa sau umezeala in unitatea de comanda(nu stiu unde-i localizata la masina ta..poate fi sub bancheta spate,intr-unul din buzunarele portbagajului, sub capota, sub bord...etc)
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 05-03-07 at 04:31.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 05-03-07, 14:17   #3
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!

Cred k am fost destul de clar la ce am spus mai sus, e prb ta ca nu ai inteles, senzorii nu au nimic au fost controlati , nu e nici o siguranta arsa,NU DA COMANDA LA ROTILE DIN SPATE, sistemu nu are umezeala ,ms pt nimic......mai bine nu postai....SISTEMU IN SINE E FUNCTIONAL AU CONTROLAT LA ELECTRONICA DAR CEVA IL ORESTE........ASTA NU GASESC.....E ca si cum ar da impulsuri pana la un punct si de acolo nu ar mai avea acces
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 06-03-07, 10:20   #4
NOIR

Stage 1
 
NOIR's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 20
Default Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!

S-ar putea una din valvele hidraulice din sistemul de ABS care actioneaza pe spate sa se fi blocat sau un fir desprins in camasa, nu-l poti vedea numai daca masori valorile la rotiile din spate
NOIR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -