Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Vectra...... probleme ABS !!!!! (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/34866-vectra-probleme-abs.html)

TazMan 04-03-07 10:24

Vectra...... probleme ABS !!!!!
 
Mi s-a aprins becu de la ABS, asa dintr-o data, am zis initial k e de la senzori ceva cum mai spune lumea k ar putea fi....bun ....am fost la serv la aia de la opel k numai aia imi puteau zice exact care e treaba.........sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate .....franele tin perfect dar ca la o masian normala nu cu sistem..........unde sa ma uit k la cati mecanici am fost dupa nici unu nu a descoperit....a si cand i-am intrebat pe aia de la opel daca ma pot ajuta nu nu noi doar v-am facut contestarea.......si am rams si cu buza umflata si cu banii luati........am uitat sa mentionez Vectra A 94 hidramata 2.0. Am schimbat si placutele de frana fata spate crezand k poate scap de prb da degeaba.............. Toate 4 roti blocheaza da nu da sistemu abs comanda la rotile din spate si sitemu nu e functional...:?: :?: :?:

lascarica 05-03-07 04:27

Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!
 
Quote:

Originally Posted by TazMan (Post 780054)
Mi s-a aprins becu de la ABS, asa dintr-o data, ...........la serv la aia de la opel k numai aia imi puteau zice exact care e treaba.........sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate ..... .............. Toate 4 roti blocheaza da nu da sistemu abs comanda la rotile din spate si sitemu nu e functional...:?: :?: :?:

"...sistemu de la abs funstioneaza perfect da nu da comanda la rotile din spate.." ..:lol: -vad ca le ai cu bancurile:lol: ..."..Toate 4 roti blocheaza .."...DECI : functioneaza PERFECT,insa are o singura problema: NU FUNCTIONEAZA si ARATA asta si pe strada si pe martorul de bord...:lol: ..
-Scuza-ma omule dar eu NU INTELEG ce ai vrut sa spui !
Poate cei de la opel au vazut ca nu prea ai legatura cu domeniul(unul dintre ele sau...) si au facut misto de tine...Urat din partea lor..si ciudat din partea ta ,ca NU ai pus lucrurile cap la cap(sa nu zic altfel:doh: ) un pic inainte sa postezi.
Ai senzorii imputiti sau releul impuscat sau siguranta arsa sau umezeala in unitatea de comanda(nu stiu unde-i localizata la masina ta..poate fi sub bancheta spate,intr-unul din buzunarele portbagajului, sub capota, sub bord...etc)

TazMan 05-03-07 14:17

Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!
 
Cred k am fost destul de clar la ce am spus mai sus, e prb ta ca nu ai inteles, senzorii nu au nimic au fost controlati , nu e nici o siguranta arsa,NU DA COMANDA LA ROTILE DIN SPATE, sistemu nu are umezeala ,ms pt nimic......mai bine nu postai....SISTEMU IN SINE E FUNCTIONAL AU CONTROLAT LA ELECTRONICA DAR CEVA IL ORESTE........ASTA NU GASESC.....E ca si cum ar da impulsuri pana la un punct si de acolo nu ar mai avea acces

NOIR 06-03-07 10:20

Re: Vectra...... probleme ABS !!!!!
 
S-ar putea una din valvele hidraulice din sistemul de ABS care actioneaza pe spate sa se fi blocat sau un fir desprins in camasa, nu-l poti vedea numai daca masori valorile la rotiile din spate


All times are GMT +2. The time now is 04:08.

- Copyright 2024 4Tuning