Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-10, 23:31   #1231
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

vreau sa fac 2 suporti pentru difuzoare care sa se aseze peste plasticele de la ECU respectiv plasticul care este la manerul de deschidere al capotei, fiind vorba de cielo. Cum pot sa fac in acest caz?

Prind inelul de mdf pe plastic, pun un material ca suport, il fixez dau cu rasina si apoi usor usor capsusesc cu fibra? Va tine acel material fixat peste plastic, materialul fiind imbibat cu rasina....

Am mai peticit tabla cu fibra dar nici o data fibra peste plastic. Plasticele respective au o forma greu de copiat si nu cred ca ar avea rost si vroiam cumva sa prind foarte bine fibra peste plastic.....

Idei, va rog!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 01:10   #1232
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu stiu daca am inteles exact ce vrei sa faci, este vorba despre un montaj difuzoare in partea de jos a bordului?
In caz afirmativ, este greu sa iei forma bordului intr-o pozitie aproximativ verticala, deci ar fi excelent daca ai da bordul jos sau daca ai avea pe cineva care are un bord dat jos.
In cazul in care plasticele sunt separate de bord (la picior), iti va fi mai usor, dar oricum trebuie date jos.
In primul rand fibra de sticla nu va adera foarte bine pe plastic, dar daca vrei neaparat sa adere, poti apela la niste trucuri. Gauri date in plastic cu bormasina, multe, multe gauri date una langa alta; matuirea plasticului cu glaspapir de granulatie mare. Dupa ce se usuca stratul de rasina de pe o parte, pui un strat si pe cealalta parte, daca ai acces pe interior. Asta ca sa faci o ”baza”, partea de contact cu plasticul. Daca nu ai acces pe interior, foloseste 4-5 nituri de aluminiu sau holz-suruburi pentru fixare (eventual si banda dublu-adeziva sau prenadez, silicon etc). Dupa ce se intareste baza, o decupezi pe conturul dorit (indiferent daca e atasata de plastic sau nu) si pe urma treci la pasul urmator.

Decupezi un inel de MDF suficient de rigid incat sa nu se indoaie, nici macar inainte de a se intari fibra. Il fixezi in 3 puncte, folosind niste betisoare de lemn de brad sau plastic (sa fie cat mai usoare). Le fixezi cu putin silicon, apoi folosesti un material textil mai elastic ca sa dai incintei o forma. Vei avea acces in interiorul incintei, ca sa mai rigidizezi cu 1-2 straturi de fibra, prin centrul inelului de mdf, in caz ca difuzorul va avea 165 mm sau mai mult. Trebuie sa folosesti multa rasina in jurul inelului si la unirea cu ”baza”.

La nevoie pot face si niste schite si pot reveni cu lamuriri suplimentare.

Toate cele bune si spor la treaba!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 17:55   #1233
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu vreau sa fac pe bord ci sunt plastice separate. Plasticul il fac ridat, fac un "mulaj" dupa acesta pe partea unde va veni "incinta", apoi bag nituri/suruburi pentru a fixa mulajul si fixez inelul, si apoi cu material si fibra realizez incinta.

Ma tem de litrajul mic, dar asta e deja parte de sound. Can ma intorc din vacanta ma apuc de lucru.

P.S. Pt quick_5hifter: Polk-urile se aud frumos, frumos de tot! Le-am pus intr-o cutie sealed facuta special pt portbagajul meu si misca tot ce se poate!
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 18:34   #1234
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu e buna ideea O sa dai cu piciorul in difuzor sau in masca lui. Te incurca cand tii piciorul sa il odihnesti. Sunt prinse prost plasticele alea, doar pe o latura, in cheder si in 2 'surubele' de plastic si or sa joace. Nu ai cum sa faci o oarecare incinta, decat un suport si nu vei putea scoate 100% din boxele alea. O idee buna ar fi sa faci la fetele de usi, in coltul unde se afla de obicei la alte masini. Sa le pui mai sus, unde pui cotul, nu e deloc estetic... Si eu caut un loc sa le mut, dar inca nu am gasit o solutie buna...
banzay is offline   Reply With Quote
Old 27-07-10, 22:28   #1235
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut..... Asta ar fi solutia de compromis tinand cont ca daca modific fetele de usi se va vedea ca naiba...... Si mai mult trebuie retapitate fetele de portiera pt ca altfel se va vedea ca nuca in perete..... Fetele au farmecul lor si daca retapitez usile in alta nuanta va fi aiurea plus ca ma costa de ma rupe materialul... pt ceva de calitate

Suportii astia ii voi fac mici si tot plasticul il voi prinde in cel putin 2 holtsuruburi ca sa stiu ca nu pleaca de acolo.

Iar daca dau in masca difuzorului nu ar fi o problema.... Iar suportul va fi la unghi deci nu va fi in paralel cu usa, va fi la un unghi de peste 60 grade...... Cand voi reveni din vacanta ma voi apuca serios de modificare pentru ca in prezent puse boxele pe player se aude ca dracu din fata, am deja statia si toate difuzoarele vor fi amplificate separat, adica 4 canale.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 02:05   #1236
Geo_D

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am tot citit...cum sa faci ce sa faci..cu fibra asta de sticla..da sa mor de am inteles ceva
am si eu un seat ibitza din 96 si evident..daca vreau sa cumpar ceva din magazin,dau pe o bara de 2 ori cat face masina..si na..cineva mi`a sugerat fibra de sticla,ies mult mai ieftin asa am inteles....dar mai mult sunt bagat in ceatza
pe scurt,e cineva care se ocupa cu asa ceva si ma poate lamuri exact..ce trebuie sa fac..cum tre` sa fac?
Geo_D is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 10:05   #1237
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu ai spus ce era mai important. ce vrei sa faci?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 12:49   #1238
Geo_D

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

bara fatza-spate
Geo_D is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 21:39   #1239
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Sfat: Citeste pe aici... de la pag 1 la 83 Serios, eu asa am facut. Dupa te apuci de lucruri simple. O pleoapa, un mic eleron pt luneta. Si dupa ce o sa vezi cum e cu cantitatile, cat rezista rasina pana se intareste, cat intaritor pui etc. Micile detalii care altfel nu ai cum sa le afli decat daca pui mana si te bagi la lucru.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 23:45   #1240
Geo_D

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am citit..si cu cat am citit mai mult cu atat am innebunit ))
probabil e chinuiala dracu`
dar m`am gandit sa o joc altfel..am auzit ca ar fi un baiat la auto rolla care se ocupa cu treburi de genu...si avand in vedere ca bag o luna de munca..cu banii care`i iau..poate reusesc sa fac ceva

auto rolla buzau
Geo_D is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 19:38   #1241
dumy$

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 27
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut baieti.nu am fost demult pe aici. acum am cumparat o kia,si vreau so bag la lucru,cred ca in 2-3 luni am sa o termin definitiv(ext)si am sa pun poze cu ea,poate ca o sa vin si in tara cu ea daca nu o sa mi fie rusine ,cind o so termin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	labaie in karfas 077.JPG
Views:	94
Size:	2.75 MB
ID:	1633229   Click image for larger version

Name:	labaie in karfas 078.JPG
Views:	75
Size:	2.67 MB
ID:	1633230  
dumy$ is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 11:43   #1242
mad79

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 38
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut, am tot citit dar nu am vazut nici o varianta la ceea ce am eu, am un ornamet pe aripa si vreau sa-i fac perechea in oglinda adica il am pe cel din stanga si doresc sa-l fac pe cel din dreapta, el lipsind.
mad79 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 21:49   #1243
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Unhappy Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare la toata lumea, as dori daca se poate sa ma ajute cineva cu un sfat : VREAU SA PRIND NISTE PRAGURI FACUTE DIN FIBRA DE STICLAde pragurile masinii,si nu stiu cum as putea pt o buna rezistenta la trepidatii,la gropi mai bine zis. nu am avut timp sa citesc toate paginile thread-ului,si sper sa nu fiu dat afara,fiind prima data cand intru.
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 21:58   #1244
pictorashu

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 24
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Am uitat sa mentionez ca pragurile din fibra nu au nici un sistem de prindere,gauri,sau altceva. va multumesc anticipat. am atasat si cateva poza sa imi dati o nota la cateva lucrari.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	180920103037.jpg
Views:	230
Size:	369.9 KB
ID:	1713088   Click image for larger version

Name:	220920103090.jpg
Views:	233
Size:	369.8 KB
ID:	1713089   Click image for larger version

Name:	inainte si dupa.jpg
Views:	263
Size:	1.07 MB
ID:	1713090  

Click image for larger version

Name:	270920103137.jpg
Views:	293
Size:	452.7 KB
ID:	1713091   Click image for larger version

Name:	041020103172.jpg
Views:	319
Size:	579.4 KB
ID:	1713092   Click image for larger version

Name:	121020103204.jpg
Views:	176
Size:	535.0 KB
ID:	1713093  

Click image for larger version

Name:	131020103210.jpg
Views:	189
Size:	548.3 KB
ID:	1713094  
pictorashu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 22:09   #1245
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Prinde fibra de sticla pe plastic ?
Cu rasina si tot ce ii mai trebuie ?

Vreau sa modific o consola centrala, sa ii fac niste prelungiri.
Predator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -