Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-08-06, 08:11   #1
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default logan (ii dau foc)

imi poate spune si mie cineva de ce la o plecare putin mai brusca masina se duce stanga si respectiv dreapta?
treaba asta se poate sa fie de la amortizoare sau altceva? masina are vreo 40.000 km si este rulata numai la drum lung constanta-costinesti si de vreo 2 ori pe luna constanta-fetesti. ca si masina de oras am ceva mai rau
p3rv3r5ul is offline  
Old 04-08-06, 08:19   #2
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan (ii dau foc)

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul
imi poate spune si mie cineva de ce la o plecare putin mai brusca masina se duce stanga si respectiv dreapta?
treaba asta se poate sa fie de la amortizoare sau altceva? masina are vreo 40.000 km si este rulata numai la drum lung constanta-costinesti si de vreo 2 ori pe luna constanta-fetesti. ca si masina de oras am ceva mai rau
ai directia asistata? e verificata? functioneaza bine pompitele? lichid ai? rotile sunt centrate? vezi si tu daca e ok volanul...etc...nush mai multe...sa verifici daca nu cumva ai probleme la directie....
__________________
fuzzy is offline  
Old 04-08-06, 09:14   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: logan (ii dau foc)

pai ceea ce zici tu e atunci cand scartzai ?!?! .. pai e logic sa faca asa .. iti trage dreaptta pentru k acolo e planetara scurta m ( mi se pare ) si aia o invarte imediat .. depinde de cauciucuri unde are / pierde aderenta .. etc ...
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Old 04-08-06, 09:46   #4
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Smile Re: logan (ii dau foc)

eu zic sa ii dai foc
ce vrei si tu acum... e logan, are cauciucri de kk, directie de kk, nu ai observat acelasi comportament si la o franre brusca?

ps: tu cand pleci tii mainile pe volan? sau tragi de schimbator sa il bagi in viteaza ca intra greu?
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline  
Old 04-08-06, 11:15   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: logan (ii dau foc)

Quote:
Originally Posted by BASU
eu zic sa ii dai foc
ce vrei si tu acum... e logan, are cauciucri de kk, directie de kk, nu ai observat acelasi comportament si la o franre brusca?

ps: tu cand pleci tii mainile pe volan? sau tragi de schimbator sa il bagi in viteaza ca intra greu?
BASU ,la faza asta ai fost criminal=)); La franare brusca avanseaza cu laterala . Perversule,are dreptate Psycho,cam aia-i treaba si nu numai la ....masina asta,ci la orice FWD daca pleci la ~4000rpm cu cauciucuri inguste,amortizoare slabe si fara visco/autoblocant, or macar controlul ala electronic. Chestia ta e cu motorul de 1.6,nu?
Rezolvare: Cauciucuri mai late si amortizoare mai ferme...insa daca masina nu-i a ta ci a parintilor,vei avea scandal in casa...)...>> consum mai mare si vor incepe usor-usor,sa zdrangane/scartaie/desprinda toate reperele de la interior
PS: NU are nici o legatura cu DIRECTIA ,asa cum au spus unii(fuzzy)...eventual cu tipul de punte fata,ce are o oarecare influentza,dar nicidecum directia
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 04-08-06 at 11:26. Reason: putin agramat ,si eu,ca doar is roman;))
lascarica is offline  
Old 04-08-06, 11:20   #6
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: logan (ii dau foc)

Quote:
Originally Posted by lascarica
BASU ,la faza asta ai fost criminal=)); La franare brusca avanseaza cu laterala . Perversule,are dreptate Psycho,cam aia-i treaba si nu numai la ....masina asta,ci la orice FWD daca pleci la ~4000rpm cu cauciucuri inguste,amortizoare slabe si fara visco/autoblocant, or macar controlul ala electronic. Chestia ta e cu motorul de 1.6,nu?
Rezolvare: Cauciucuri mai latesi amortizoare mai ferme...insa daca masina nu-i a ta ci a parintilor,vei avea scandal in casa...)...>> consum mai mare si vor incepe usor-usor,sa zdrangane/scartaie/desprinda toate reperele de la interior
PS: NU are nici o legatura cu DIRECTIA ,asa cum au spus unii(fuzzy)...eventual cu tipul de punte fata,ce are o oarecare influentza,dar nicidecum directia
oka nu am zis ca e neaparat de la directie... am zis doar o posibilitate... oricum u vad ca ai stiut mai bine... bv... notat si o sa retin si pe viitor
fuzzy is offline  
Old 04-08-06, 11:28   #7
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: logan (ii dau foc)

cum a zis si psycho e noemal sa faca asa , acum depinde de tine cum iti controlezi masina si cum o calci.
p_vio46 is offline  
Old 04-08-06, 11:40   #8
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: logan (ii dau foc)

pai am inteles ca e normal da` la inceput nu imi facea asa. plus ca dada o alerg mai tare si schimb pe la 4500rpm cand stau pe loc la relanti se aude un zgomot ciudat de pe la cutie. daca apas abreiaju` nu se mai aude. am inteles de la cineva ca se poate sa fie rulmentul de presiune.
nu este masina parintilor ca daca era a lor nu mai avea sticker 4tuning
p3rv3r5ul is offline  
Old 04-08-06, 11:57   #9
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Wink Re: logan (ii dau foc)

ala este rulmentul de presiune... dar vezi ca cred ca intra in categoria consumabile, si nu o sa ti-l schimbe pe garantie
oricum poti sa mergi asa, ca nu cedeaza el asa usor, nu este o problema major... daca te duci in service, nenea de acolo o sa iti zica " ASA FACE TOATE"
BASU is offline  
Old 04-08-06, 12:36   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: logan (ii dau foc)

Poate fi din stilul de condus nesigur.@BASU,a punctat la fix.
Dar poate fi si o problema mecanica ,de exemplu bucsile bratelor sa fie pe duca,iar in momentul in care fortezi la demaraj sa cedeze si sa-ti modifice unghiul de fuga,caz in care intr-adevar masina fuge in toate partile.Din pacate asta este una din problemele la FWD.Verifica directia.
turbojack is offline  
Old 04-08-06, 20:10   #11
Feryan

Stage 4
 
Feryan's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 190
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: logan (ii dau foc)

Am si eu o intrebare ai schimbat de curand vre-un cauciuc doua? verifica si tu cauciucurile de uzura ca e posibil sa nu ai aderenta pe o parte sau noi pe o parte si dupa ce le-ai schimbat intre ele trage invers este si asta o posibilitate.
__________________
--^----^----^----^----^----^----^----^----^----^---
Ce viata!

Midnight Racers
Feryan is offline  
Old 05-08-06, 07:07   #12
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default

Quote:
Originally Posted by turbojack
Poate fi din stilul de condus nesigur.@BASU,a punctat la fix.
Dar poate fi si o problema mecanica ,de exemplu bucsile bratelor sa fie pe duca,iar in momentul in care fortezi la demaraj sa cedeze si sa-ti modifice unghiul de fuga,caz in care intr-adevar masina fuge in toate partile.Din pacate asta este una din problemele la FWD.Verifica directia.
de obicei nu conduc agresiv, la turatii si cauciucuri pe asfalt. normal ca ma mai apuca si pe mine.. daca merg cu loganu` in oras ma mai "fac" la semafor cu cate unu`, o frana de mana prin port sau in eforie nord, chestii d`astea mici.
directia e ok la 120km/h iau mainile de pe volan fara frica

Quote:
Originally Posted by Feryan
Am si eu o intrebare ai schimbat de curand vre-un cauciuc doua? verifica si tu cauciucurile de uzura ca e posibil sa nu ai aderenta pe o parte sau noi pe o parte si dupa ce le-ai schimbat intre ele trage invers este si asta o posibilitate.
nu am schimbat nici un cauciuc nici nu am desfacut rotile la ea..

acum, chiar si la gropi relativ mici imi trage volanu` din mana si se duce stanga-dreapta usor. raman pe ideea ca sunt telescoapele terminate

Last edited by lascarica; 09-08-06 at 01:26. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
p3rv3r5ul is offline  
Old 05-08-06, 11:36   #13
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: logan (ii dau foc)

pai si in loc sa stai sa palavra ieftina ....de ce nu te duci sa rezolvi prob intrun service sau pe garantie ?
sil4tuning is offline  
Old 05-08-06, 11:42   #14
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: logan (ii dau foc)

partea cu cutia e ceva normal cand folosesti des primele 3 trepte iar a4a si a 5 a mai rar nu e nimic stricat "cand stau pe loc la relanti se aude un zgomot ciudat de pe la cutie. daca apas abreiaju` nu se mai aude." e ceva legat de rulmentii din cutie si de treptele de viteza nu prea ma pricep la mecanica insa asta e explicatia data deun mecanic ddee lla dacia ceva de genul ca o componenta de la a5a e pe aceasi linie cu treapta 1 si 3 si se misca in continu chiar daca nu prea o folosesti .
p_vio46 is offline  
Old 07-08-06, 09:00   #15
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default

Quote:
Originally Posted by sil4tuning
pai si in loc sa stai sa palavra ieftina ....de ce nu te duci sa rezolvi prob intrun service sau pe garantie ?
o sa ma duc si la service da` de obicei imi spun aia ca nu are nimic masina. nu este prima data cand merg la service cu ea...

cea mai tare faza la service cand am cerut sa fie schimbata chestia aia unde se prinde centura a zis nenea ala ca nu e stricata si ca doar daca cedeaza o schimba pe garantie... deci, dupa un accident (doamne fereste) daca imi mierleste gagica sau oricine sta in dreapta poate imi schimba aia..
cei mai tari baietii de la dacia

Last edited by lascarica; 09-08-06 at 01:25. Reason: mai usor de urmarit ideile in cadrul topicului
p3rv3r5ul is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -