Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 28-12-06, 16:03   #136
F430

Stage 3
 
F430's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 107
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

e cam nasol loganu mcv, mai bine o faceau direct de teren e prea inalta are forme de lada si nu ai ce zice nu e stilata nici un pic nu poti avea deocamdata pretenti de la o dacie mai asteptam urmatoarea macar e un pas inainte pentru dacia
F430 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 21:28   #137
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

adevaru e ca tractiunea integrala ii mai lipsea si era masina perfecta de mers la tzara ptr luat porcu'........in rest, numa' bine!
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-12-06, 22:04   #138
str33tmania

Stage 2
 
str33tmania's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 53
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
Originally Posted by Alkatraz View Post
Deci treaba sa in felul urmator ...
Firma Dacia a fost cumparata de francezii de la Renault (o alta firma care nu este vazuta cu bine de ochii mei ...) din motive politice si bla bla bla ...(au fost si alte firme mult mai bine cotate pe piata auto precum VW, dar cum am mai zis motivele politice si-au spus cuvantul)
Astia au investit bani asa doar ca sa nu zica ca nu au investit nimik la dacia...
O concluzie ar fi ca daca nu investesti nu ai cum sa iti doresti o masina care sa nu poata fi criticata nici de cel mai exigent om din domeniul auto ...

Akum sa trecem la subectul Dacia Logan MCV..
Ieri cand veneam cu tata de la Bucuresti, era in fata noastra un Logan MCV Albastru ala frumos (e singurul lucru care imi place de la Dacia), iar la o curba usoara de stanga Loganul a derapat putin ... mentionez ca nu avea mai mult de 80KM/H, iar tata ia curba aia cu 100KM/H iar masina ramane stabila pe traiectorie ...(mentionez este vorba despre un Opel Astra)... Din asta trag 2 concluzii ... soferul nu era foarte experimentat sau invatat cu automobilul care il conducea(nu avea lamaia in geam) ori automobilul in cauza este slab la categoria directie si tren de rulare ... tin sa cred ca este cea care incepe cu ori ...

Posesorii de Logan, Logan MCV sau iubitorii Dacia sper sa nu va suparati pe mine ... Dar Dacia nu este o masina asa fiabila...
dak era sa ne ia vw ....aveam un logan(sau cum sa mai numea) mai puternic mai tare si ...mult mai bine cotat oricum e un pas in fatza ...dar vw cand a luat seat..a transformato intrun brand puternic ...insa dacia ...nush cat de tare o sa fie...iar la logan mcv...nush multe despre el ..dar iam vazut lansarea iar cand iam vazut...pretu .....parerea mea nu isi merita banii..
__________________
sper sa vad rutiera pa tusa
str33tmania is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 19:39   #139
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Iar incepem cu discutiile despre Logan si problemele sale care pot fi multe pt un necunoscator in cauza...deci va rog sa-mi spuneti atunci o masina cu un raport pret/calitate sau pret/dotari mai bun....Eu chiar nu ii inteleg pe cei care vorbesc incolo si incoace ca Loganul face aia aia...Grow up people...o sa vedeti si voi cand iesiti la salariu si banii nu vin chiar asa cum v-ati asteptat ce mult o sa va doriti sa aveti si un Logan...pt ca pana la urma asta e...(stiu ca nu e putin probabil ca postul sa imi fie sters)

Last edited by silviu_fxx; 31-12-06 at 19:42.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 20:01   #140
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

wow... iar ne intoarcem la inceputurile disputei... cel mai bine va rog sa cautati un filmuletz de la top gear in care se explica de ce este logan totusi o masina buna... nu fiabilitate, nu optionale, nu sunet, nu look... logan este o masina care este facuta sa fie condusa... nu sportiv, nu incet, nu bla, bla, bla... este doar o masina care nu are dotari si optionale tocmai fiindca are doar ce are nevoie un sofer: un volan, un motor si putin confort... punct...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 31-12-06, 21:51   #141
bogdan C.E.T.

Stage 5
 
bogdan C.E.T.'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

totusi o masina e sa te duca de la punctul a la b
bogdan C.E.T. is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 21:46   #142
F430

Stage 3
 
F430's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 107
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

pai daca tot au facuto trebuia si ei sa o faca mai cu stil puteau sai puna niste notoare ceva mai puternice pentru asa o basculanta in afara de ala de 1.6 si dieselu nu prea trag bine restu motoarelor si de disign nu mai vorbim
F430 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 23:24   #143
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Frate...tu ai 16 ani...nu stiu cat ai dat tu intr-un logan break cu motoarele alea slabe de care zici, ba mai mult am impresia ca nici nu ai mers in locurile din portbagaj (al treilea rand de locuri), sa vezi cat de confortabil e.
Dar stiu ca Loganu break sa zicem cu motorul de 1,4 (ce e cel mai slab, de asta l-am luat ca exemplu), prinde suta in 15 secunde (nu stiu exact in cat prinde, am dat ca exemplu), dar ia uita-te la alte masini sa vezi ca nu stau cu mult mai bine, si nu mai comenteaza nimeni.

Daca vrei masina ieftina, ai motorizare mai slaba, dotari mai slabe. Daca ai bani, iti iei cu motoru de 1,6 de 105cai care zic eu ca e prea bun pentru logan mcv.

Uita-te la Clio 3, sa vezi ce motorizari are. Iar greutatea e asemanatoare.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 23:34   #144
Dead666Ghost

Stage 3
 
Dead666Ghost's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 142
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Daca ai bani, iti iei cu motoru de 1,6 de 105cai care zic eu ca e prea bun pentru logan mcv.

prea bun ? nimik nui niciodata prea bun .. totdeauna exista loc d mai bine..
faza dura la mine : am testat kiar 16v si la inceput mi sa parut k al meu 1.4 sedan fuge mai bine .. dup aia mam gandit : era noua = motor nerodat ..are altfel suspensia .. altfel stateam in scaun decat la sedanu meu .. am mers d curand cu breaku unui prieten si s duce bine .. nush in skimb cu persoane in el cat trage .. a fukut careva un test p dealu negru cu familia (bunici strabunici etc) cu un break ? .. shtiu sigur k 1.4 cu mama tata eu fratemiu mai mic si bunikmia nu tragea mai deloc pacolo..cu greu si 40 la ora
__________________
076.3456.099
Dead666Ghost is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 10:12   #145
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
Originally Posted by F430 View Post
pai daca tot au facuto trebuia si ei sa o faca mai cu stil puteau sai puna niste notoare ceva mai puternice pentru asa o basculanta in afara de ala de 1.6 si dieselu nu prea trag bine restu motoarelor si de disign nu mai vorbim
adik motorul de 1,4 nu trage delok??? poate ne vedem si noi vreodata sa te iau un pik la plimbare... sa vezi ca nu e chiar asa de lenes motorul asta micutz de 1,4 ... la mcv intr-adevar e foarte slab ca motorizare dar totusi trage cat de cat... momentan cele mai bune motorizari sunt motorul de 16supape si cel diesel dar... la berlina logan nici cel de 1,4 nu este prea "necajit" ))))
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 10:52   #146
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Ziceam ca e prea pun pentru MCV, care e o masina utilitara si o familista convinsa , nu e de alergat, si zic ca motorul de 1,6 face fatza cu brio situatiilor normale de utilizare.

Eu iti spun, am Nubira Wagon cu motor 1,6 106cai, si are 1300kg, ceva mai mult decat MCV-ul. Si vreau sa zic ca pentru masina asta nu e nevoie de mai mult.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 15:14   #147
F430

Stage 3
 
F430's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 107
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

pai eu ma refeream la logan mcv ca motorul de 1.4 e cam slabut e totusi mare masina
F430 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 16:03   #148
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Cel mai greu MCV, conform fisei tehnice Dacia, are 1245 de kg. Daca te gandesti bine, greutatea asta e deloc mare. Sunt numeroase sedan-uri care au 1300-1400 usor.

Loganul cu motorul de 1,4 prinde suta in 15 secunde jumatate. Gandeste-te un pic in cat prinde suta Dacia papuc sau vechea dacie break ? Si nu mai plange nimeni, si vezi vechile papucuri PLINE cu marfa, si totusi merg.

Te rog, peste cativa ani cand iti iei carnetul (sau poti chiar si acum, dar nu te incurajez sa conduci ilegal), sa iei un MCV cu motorul de 1,4, si sa mergi cu el in conditii normale si sa-mi spui daca motorul ala nu face fatza. Prin conditii normale eu nu ma refer la "liniute" si alergat ca dilaul pe serpentine.

Sunt curios daca macar 30% din cei care critica loganul pe acest topic, au condus vreodata unul, indiferent cu ce motorizare.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 00:19   #149
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Cel mai greu MCV, conform fisei tehnice Dacia, are 1245 de kg. Daca te gandesti bine, greutatea asta e deloc mare. Sunt numeroase sedan-uri care au 1300-1400 usor.

Loganul cu motorul de 1,4 prinde suta in 15 secunde jumatate. Gandeste-te un pic in cat prinde suta Dacia papuc sau vechea dacie break ? Si nu mai plange nimeni, si vezi vechile papucuri PLINE cu marfa, si totusi merg.

Te rog, peste cativa ani cand iti iei carnetul (sau poti chiar si acum, dar nu te incurajez sa conduci ilegal), sa iei un MCV cu motorul de 1,4, si sa mergi cu el in conditii normale si sa-mi spui daca motorul ala nu face fatza. Prin conditii normale eu nu ma refer la "liniute" si alergat ca dilaul pe serpentine.

Sunt curios daca macar 30% din cei care critica loganul pe acest topic, au condus vreodata unul, indiferent cu ce motorizare.
O avea loganul gol 1300 de kg dar cu 7 persoane la bord se apropie de 2 tone iar la asa greutate 1.4 e un motor cam slab. Apropo am vazut in realitate un MCV cu 7 persoane la bord, nu stiu ce motorizare era dar persoanele de pe al 3-lea rand statau un pic cam inghesuite. Asta e ce am vazut, poate m-am inselat dar chiar as vrea sa vad cum se descurca pe viu un 1.4 incarcat.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 08:40   #150
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Dacia Logan MCV (Multi Convivial Vehicle)(break)

Iti spun eu ca in papuc-uri baga astia aproape o tona de materiale de constructii, avand suspensiile intarite. Si spune-mi si mie daca vreunu din motoarele alea are 75 de cai ?

Bineinteles ca incarcata, nu mai are nici o tragere masina aia, dar incarcata eu nu cred ca poti sa ai pretentii sa o arzi grav cu masina.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -