Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-07, 19:36   #286
Pastiluta

Stage 3
 
Pastiluta's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 138
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Da ia dreptate Oricum toate din Bucuresti au si mi se pare k si in orasele mari au in proportie de 80% sau ceva de genu asta oricum e totusi ceva fata de nimik ??
Da oricum chiar dak ar avea fiecare vesta de politist GPS tot nu s-ar face nimik!!!!!!!!!!!
__________________
MY LIFE IS SHORT BUT BRILIANT.
YOUR IS LONG AND BORING
Pastiluta is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 21:42   #287
Speed Fly

Stage 3
 
Speed Fly's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 168
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

multzi de astia cu capu mare avem in tara asta .. uff uff uff ...
Speed Fly is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 05:02   #288
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Aaronnel^ View Post
SELECŢIONAREA, ÎNCADRAREA ŞI FORMAREA POLIŢIŞTILOR



Politistul este functionar public civil, cu statut special, inarmat, ce poarta, de regula, uniforma si exercita atributiile stabilite pentru Politia Romana prin lege, ca institutie specializata a statului.

Politistul isi desfasoara activitatea profesionala in interesul si in sprijinul persoanei, comunitatii si institutiilor statului, exclusiv pe baza si in executarea legii, cu respectarea principiilor impartialitatii, nediscriminarii, proportionalitatii si gradualitatii.

Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor, respectiv Academia de Poliţie „ALEXANDRU IOAN CUZA“ Bucureşti şi Şcolile de Agenţi de Poliţie „VASILE LASCĂR“ Câmpina şi „SEPTIMIU MUREŞAN” Cluj Napoca.

Pentru unele funcţii pot fi încadraţi direct sau transferaţi din instituţiile publice de apărare şi siguranţă naţională specialişti cu studii corespunzătoare cerinţelor postului şi care îndeplinesc condiţiile legale.

Încadrarea specialiştilor în poliţie se realizează prin concurs sau examen, după caz.

Anunţurile privind posturile vacante, prevăzute a fi încadrate din sursă externă, pentru care se organizează concurs, se publică prin grija Serviciilor de resurse umane, cu cel puţin 15 zile înainte de data organizării concursului, în presa scrisă, precum şi prin afişarea informaţiilor necesare la sediul unităţii organizatoare.
CONDIŢII DE RECRUTARE ÎN VEDEREA ÎNCADRĂRII DIN SURSĂ EXTERNĂ A POLIŢIŞTILOR



Candidaţii care solicită încadrarea directă în structurile Poliţiei Române trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele, condiţii:

Să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;

Să îndeplinească cerinţele postului scos la concurs;

Să cunoască limba română scris şi vorbit şi cel puţin la nivel mediu o limbă străină de circulaţie internaţională;

Să aibă abilităţi de utilizare a computerului;

Să aibă capacitate deplină de exerciţiu;

Să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihic;

Să aibă un comportament corespunzător cerinţelor admise şi practicate în societate;

Să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni.

Având în vedere sarcinile ce revin instituţiei noastre, în perspectiva integrării în Uniunea Europeană, persoanele care solicită încadrarea directă ca ofiţer sau agent în structurile operative ale Poliţiei Române, vor trebui să îndeplinească, pe lângă condiţiile sus-menţionate şi următoarele condiţii speciale:

să aibă înălţimea de minimum 1,75 m bărbaţii şi minimum 1,70 m femeile;

să posede permis de conducere cel puţin pentru categoria „B” de autovehicule ori să facă dovada că urmează cursurile unei şcoli în acest sens;

să aibă o vechime de minimum 1 an în specialitatea studiilor absolvite ori în posturi din domenii conexe prevăzute cu studii superioare (numai pentru încadrarea ca ofiţer);

să îndeplinească baremele fizice stabilite conform reglementărilor specifice în domeniu.



Persoanele care au grade militare în rezervă pot fi recrutate în vederea încadrării directe numai în situaţiile în care, prin încadrare potrivit nivelului studiilor nu dobândesc grade militare sau profesionale mai mici decât cele avute în rezervă.



Nu pot fi încadrate direct ca poliţişti persoanele care au avut această calitate, dacă:

au intrerupt raporturile de serviciu in conditiile art.69 literele „a”,”b”,”c”,”g”,”h”,”i”,”k”,”l” si „m” din Legea 360/2002, privind Statutul poliţistului, cu modificarile si completarile ulterioare;

au fost trecute in rezerva in conditiile art.85 literele „a”,”b”,”c”,”d”,”i”,”j”,”k” si „l” din Legea nr.80/1995, privind Statutul cadrelor militare, cu modificarile si completarile ulterioare;



Încadrarea poliţiştilor se face cu o perioadă de stagiu / probă de 6 luni pentru agenţi şi 12 luni pentru ofiţeri.

La expirarea acesteia susţin examen de definitivare în profesie.

În caz de nepromovare sunt destituiţi din poliţie.
ma io te ban ui ca tu vrei sa te dai cu dusmanu sa e faci militian
draculas is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 11:22   #289
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

despre ce vorbeam noi si gman ce ne zice...buna treaba ><
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 13:50   #290
XALEX

Stage 2
 
XALEX's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 30
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Bine-ai facut sa rada toata tara de ei!!!!!!!!!!!!!!

Last edited by XALEX; 13-02-07 at 13:52.
XALEX is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 13:56   #291
XALEX

Stage 2
 
XALEX's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 30
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Va fi vai de capul lor!
XALEX is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 14:29   #292
Pastiluta

Stage 3
 
Pastiluta's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 138
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Speed Fly View Post
multzi de astia cu capu mare avem in tara asta .. uff uff uff ...
Stii yo doar v-am spus niste informatii ptr voi k sincer yo nu opresc deaia au camere pe masina k s-a trimita amenda akasa si sa trimita si motivu ptr amenda si in caz exceptional sa ma duk la sectie nu sa dau socoteala la toti agaricii de gabori in trafik!!!!!!!!!
Pastiluta is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 21:32   #293
Dj_Sotty

Stage 4
 
Dj_Sotty's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 235
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Si daca am M-paket pe BMW imi ia talonu ??? Imi da amenda???? ceva ??? Sa stiu sa nu mai trec prin cluj.
Dj_Sotty is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 15:38   #294
XALEX

Stage 2
 
XALEX's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 30
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Dj_Sotty View Post
Si daca am M-paket pe BMW imi ia talonu ??? Imi da amenda???? ceva ??? Sa stiu sa nu mai trec prin cluj.
Ar fi apsurd sa se intample asa ceva cu toate ca nu m-as mira ca doar suntem in Romania dar nu-i cred instare si de asa ceva.
XALEX is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 15:49   #295
Pastiluta

Stage 3
 
Pastiluta's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 138
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor dak au chef sa iti ia talonu o sa t-il ia k o sa iti gaseasca ei nod in papura pana la urma !!!!!!!!!
Pastiluta is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:29   #296
solo24

Stage 5
 
solo24's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

daca in 2 min nu ti-a prezentat motivul pt care te-a oprit,suni la nr ala facut pt plangeri impotriva capetelor de creta(9544)si in 10 min vine cineva si face un raport
si scapi
incet incet ii omoram
am vazut odata pe discovery un documentar despre unele masini de tuning din lume
si erau uni din new york cu niste muscle care cu roti super groase si slikuri si bara impotriva rasturnari(nu mai stiu cum se num) si era politia langa ei si nu au zis nimica
deci...sa invete si fratii lor din romania sa nu se mai ia de lume degeaba,sa se duca sa prinda adevarati infractori
solo24 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:46   #297
bmwwill

Stage 5
 
bmwwill's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 368
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

cate o data iti vine sai omor pe totzi ...mi a oprit un filtru in fata la romexpo si sa luat de mine ca am praguri la masina si ca nu ai voie sa modifici nimic fara autorizatie,,,cei e ciudat este faptul ca eu nu am nici un fel de tuning pe masina in afara de suspensie sport in rest e totul original...iar pragurile de care zice el ca sunt modificate sunt alea din fabrica ...p.s am un e36
bmwwill is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 19:27   #298
XALEX

Stage 2
 
XALEX's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 30
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Pastiluta View Post
Suntem in Romania tara tuturor posibilitatilor dak au chef sa iti ia talonu o sa t-il ia k o sa iti gaseasca ei nod in papura pana la urma !!!!!!!!!
Ai mare dreptate si asa va fi tot timpul. Asta tot incerc sa explic si eu, ca gaborii nu n-e vor inghiti niciodata...!
XALEX is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 00:32   #299
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by bmwwill View Post
cate o data iti vine sai omor pe totzi ...mi a oprit un filtru in fata la romexpo si sa luat de mine ca am praguri la masina si ca nu ai voie sa modifici nimic fara autorizatie,,,cei e ciudat este faptul ca eu nu am nici un fel de tuning pe masina in afara de suspensie sport in rest e totul original...iar pragurile de care zice el ca sunt modificate sunt alea din fabrica ...p.s am un e36
Ce "UAMENI" !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 15-02-07, 12:18   #300
Pastiluta

Stage 3
 
Pastiluta's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 138
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

solo24 in mod normal asa e cu 9544 si vine intradevar in 10 minute alt echipaj da dak vin alti politisti la fel k ei ??
Sau dak vin altii si mai ai dracu ??
Ce te faci atunci !!!!!!!!!!
In Romania niciodata nu o sa poti reclama politisti nimanui.......
Ptr k dak ii reclami, reclamatia o faci la alti politisti si ei o sa tina intre ei si nu o sa pateasca nimik niciodata
TARA DE CACAT
LEGI DE CACAT
POLITISTI DE CACAT
Pastiluta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -