Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-02-08, 15:22   #1
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default 15+15CP fara CIP!!

este foarte usor si garantat 100% sa obtii 15+15CP fara un "amarat de CIP" plus īca mai sunt alte modalitati ....iar dupa toate astea daca vrei mai mult ,ii poti pune si un "amarat de CIP"...dovada!!
Attached Images
File Type: bmp 2..bmp (573.1 KB, 464 views)
File Type: bmp unbenannt3.bmp (312.9 KB, 260 views)
File Type: bmp unbenannt5.6..bmp (600.8 KB, 222 views)
File Type: bmp unbenannt.bmp (573.1 KB, 216 views)
File Type: bmp IRIDIUM.bmp (365.8 KB, 236 views)
diavolo4u is offline  
Old 07-02-08, 16:13   #2
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

testati?...pusi pe test dyno ceva??
ca asa ca efect placebo si sunet nu prea se merita sa investesti niste bani aiurea
mai bine ii bagi in muzica
din cate am cautat pe net nu isi merita deloc banii...
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline  
Old 07-02-08, 17:28   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

Da, sigur ca da... 15 cp din bujii si 15 cp dintr-un filtru sport (de calitate, intr-adevar) cu o morisca?!?
"electric superchargers" gasesti pe e-bay o gramada de modele... eu nu cred in asa-zilele lor performante. nu cred ca au putere incat sa bage aerul cu presiune in admisie... plus ca amestecul ramane acelasi... mi se pare o prostie.
un kit de inductie a aerului merita la o masina, la fel si bujiile d eperformanta, dar pt o masina cu unele modificari... si la final cu un cip, care sa dea alte valori pt amestec, aprindere...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 07-02-08, 20:00   #4
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

Dl.Geo !!!eu am dat un exemplu...iar toata smecheria aia de "morisca" completa,cum ii zici tu costa 399Euro iar amaratele alea de bujii costa numai 100Euro...daca nu ar fi fost ase bune...ar fi costat 20Euro toate
Voi incerca eu la masinuta mea metoda asta si te voi anunta daca este ceva ..
diavolo4u is offline  
Old 07-02-08, 20:54   #5
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

Si uite asa reinvie mitul cailor din filtru !
Lucian is offline  
Old 07-02-08, 21:21   #6
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

Fiecare care si-ar achizitiona asa ceva ar trebui sa gandeasca putin logic inainte (numai daca se pricepe cat de cat la mecanica, mai bine zis la cum functioneaza un motor)
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 07-02-08, 22:31   #7
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

stie cumva cineva despre pedalele sport metalice cati cati iti dau? ca nu mai gasesc pe net exact
zGb is offline  
Old 07-02-08, 22:42   #8
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

wof wof...mai era pacilea unu care zicea ca are 150 de cai numai din filtru,toba(tips),cauciucuri mai late,priza de aer(reala ce-i drept) si inca alte accesorii facute in spatele blocului ... apoi s-a trezit la realitate si a realizat ca de fapt a cheltuit o gramada de bani pe nimic

am citit pe net cum unii demonstrau ca este frectie la picior de lemn acel "booster" electric deoarece el nu emana o presiune asa de mare pentru a fi luata in consideratie
diavolo...decat sa dai atatia bani pe ele mai bine chemi 3-4 forumisti de pacilea si te ajutam sa o impingi(pentru banii aia)...prinzi un boost mult mai bun

vor exista produsele respective atata timp cat vor exista si cumparatori naivi ca tine care se imbata cu apa rece...cu cat cumpara lumea mai multe cu atat se scumpesc deoarece, se vinde domne'
u normal ca daca vei da atatia bani pe ele vei zice ca isi fac treaba...doar nu recunosti ca ai aruncat banii aiurea...si uite asa si altii se iau dupa tine

daca tu imi aduci o fisa dyno inainte si dupa ce ai montat acest sistem si u primesti acei 30 de cai ) de care vorbesti...iti platesc eu cheltuielile...sa fim seriosi
sunt oameni pasionati care trag de fiecare milimetru al motorului, modifica pistoane si alte alea(nu ma pricep :P) si deabia scot ceva din ele...si u zici ca printr-un aparat care il pune si varamiu de 10 ani pe masina scoti 30 cai...jos palaria
cheers

Last edited by Gabriel_xenon; 07-02-08 at 22:44.
Gabriel_xenon is offline  
Old 08-02-08, 10:14   #9
orga andrei

Stage 2
 
orga andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 65
Talking Re: 15+15CP fara CIP!!

in primul rand ...nu sunt nebun ...dar am o intrebare <daca injectez aer cu presiune in cutia filtrilui sau pe un furtun inaintea filtrului conic cu ajutorul unui compresor (din comert) cum se comporta motorul???
e o prostie sau nu?
orga andrei is offline  
Old 08-02-08, 12:39   #10
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

Dl. Gabriel Xenon ...daca te-ai uita mai atent la ce am scris,ai intelege....eu am dat un exemplu....in primul rand,la ce am postat am gasit intr-un magazin de piese Tunning din Wiena si am spus ca voi incerca sa vad daca iese ceva si te voi anunta...iar faza cu naivitatea nu ai dreptate in ce ai spus ,fiindca daca ai gandi putin ti-ai da seama ("Nu tot ce-i de vanzare,se cumpara") iar in al doilea rand,te-ai putea uita pe forum ce masina am eu si cati CP are (dar imi place sa incerc multe)asa ca daca va iesi ceva din astea filtre o sa-ti spun ,iar daca nu va iesi nimika ,nici o problema (si asa am masina cu CP destui,care tin sa-ti spun ca "zboara")
diavolo4u is offline  
Old 08-02-08, 12:57   #11
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

) ) )
in primul rand gandesc...si inca foarte lucid
se pare ca u esti departe de realitate
ai o masina frumoasa intradevar...puternica...dar daca tot ii pui acest dispozitiv de ce nu ii pui si un numar de "dubai" si flacari pe capota ca sa tot capeti cai
ce e asa de greu omule sa itelegi ca am vrut doar sa iti arat ca arunci banii aiurea pe geam
oricum sunt banii tai si faci ce vrei cu ei...
si faptul ca imi arunci in fata ca ai un mertz' si ca ai multi cai pe ea...asta bravo tie...nu multi isi permit o asemenea masina(eu unu cel putin am alte prioritati)...insa gandeste-te la un lucru...nici multi ca tine nu sunt: sa puna turbo electric din comert pe o masina germana...poate s-or fi tampit nemtii si nu stim noi...nu mai sunt in stare de inginerie proprie
bafta
Gabriel_xenon is offline  
Old 08-02-08, 14:01   #12
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

tu chiar esti greu de cap ....de ce nu citesti cu atentie (Nu tot ce-i de vanzare,se cumpara) deci asa!! incercarea ,moarte nare!!! sa vad daca se ca simti ceva (poate mai bine,poate mai rau) numai sa nu o fac mai rau )
diavolo4u is offline  
Old 08-02-08, 14:03   #13
diavolo4u

Stage 2
 
diavolo4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

de aceea am postat....sa primesc niste raspunsuri ,nu sa ma critici ...iar daca tu ai incercat sau ai auzit pe cineva,ca nu se intampla nimika prin schimbarea asta de "incurcaturi de filtre" imi spui si mie frumos ,si eu nu o sa mai incerc sa ma mai chinui degeaba
diavolo4u is offline  
Old 08-02-08, 15:59   #14
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

nu vreau sa ma cert cu nimeni...vad ca daca te-am bagat eu in seama mai mult...te iei de mine...uite mai multe discuti gasesti aici

https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/6535-supercharger-electric-pareri.html
Gabriel_xenon is offline  
Old 08-02-08, 16:54   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: 15+15CP fara CIP!!

diavolo, tu nu ai scris in primul tau post ca vrei pareri... ai facut o afirmatie pe care ai si garantat-o 100%. da-i sus pe pagina si vezi ce ai scris
si nu te supara pe mine ca-ti spun, dar nu ai dreptate... e treba ta ce prostii iti pui pe mercedesul tau (care intr-adevar este frumos si are destui caluti), dar nu fi atat de sigur de tot ceea ce auzi. daca ai fi montat asa ceva pe masina si ai fi pus un o fisa de dyno... jos palaria! dar nu e asa... normal ca incercarea moarte n-are, dar nici chiar sa dam banii pe lucruri inutile.
chestiile astea s-au mai discutat si eu am urmatoarele concluzii: din electric supercharger nu scoti nimic (pur si simplu nu creeaza suficienta presiune... 12v ), singurul lucru util este filtrul K&N, care intr-adevar este bun. o admisie mai buna inseamna o admisie cat mai dreapta, pt o curgere rapida a aerului, fara coturi, cutii rezonatoare, gauri... deci daca vrei sa faci ceva, scoate toata plasticaraia de la admisie, impreuna cu cutia filtrului si filtrul stock, si pune un kit de inductie, cumparat sau facut.
bujiile sunt NGK Iridium X si da, sunt bune... dar nu iti dau 15cp sunt bujii mai reci, bune pt turatii mari.

si ca idee de final: niciodata nu poti spune ca produsul X aduce N cp! niciodata nu o sa-ti dea un nr de cp, o sa-ti dea o crestere procentuala a puterii, raportata la puterea initiala a masinii. dau ex: la mercedesul tau un filtru (sa zicem) ti-ar da 5cp in plus, la cielo al meu ar fi frectie la picior de lemn, 0cp. nu-mi sariti in cap ca am zis de filtru de aer, a fost doar un exemplu. la fel si cip tuningul... iti da un 8-10% din puterea initiala, nu 20 sau 25 sau 100cp...

pune-ti tu pe masina chargerul ala si noi asteptam concluziile tale si foaia de dyno care sa arate o crestere de putere

p.s: adica eu imi pun pe cielo de 84cp astea 2 si ajung la 114cp, da? comprim chiulasa, pun serpi si evacuare direct-flow, la final fac un cip si ajung.... la cat??? eventual la vreo 200... si fara turbo

Last edited by Geo_ZGA; 08-02-08 at 16:57.
Geo_ZGA is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -