Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-07, 15:26   #1
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Question Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Am un golf 4 1.6 16v 105 cai si as vrea sa montez un kit de admisie. Precizez ca masina e euro 4. Ce ma sfatuiti? Este bine ceea ce mi-am propus? Ce preturi au aceste kituri si unde se gasesc in Romania(firme, link-uri). Voi castiga ceva putere? Nu dauneaza pe termen lung motorului? La fiabilitate ma refer.
Multumesc anticipat.
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 15:28   #2
CatalinM6

Stage 5
 
CatalinM6's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 4,466
Member of:
[BMW]
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

si eu mi-am comandat un kit de admisie pt masina mea...de la K&N..525 ron..inca nu l-am primit..maine mi-au promis ca imi soseste
__________________
BMW E36 328i coupe M pak 1998 Cosmosschwarz Metallic
CatalinM6 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 16:01   #3
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

De la ce firma ai facut comanda?
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 18:18   #4
CatalinM6

Stage 5
 
CatalinM6's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 4,466
Member of:
[BMW]
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

unique_auto_performance..parca,de o luna de zile il astept
CatalinM6 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 15:01   #5
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

m-ar interesa si pe mine pt un pejo 307 1.6 16v 110 cp un kit de admisie directa.cel de la injen mi se pare cam scump 238 de euro.as opta pt un bmc.stiti ceva?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 16:20   #6
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Daca e vorba de filtrele acelea sport care se monteaza in locul filtrului de aer original al masinii, pot sa va spun ca priza de aer nu este plasata intr-o pozitie corecta si s-ar putea ca la viteze mari, presiunea aerului in zona filtrului sa fie mai mica decat ar trebui. In mod normal ar trebui ca filtrul sa fie montat intr-o priza de aer care la viteze mari sa realizeze o presiune dinamica mare pe filtru. Filtrul original de obicei are niste racorduri care duc spre prize de aer ce preiau bine presiunea dinamica la viteze mari.
Sigur, producatorii vand orice, dar studiul de aerodinamica pt. admisia aerului nu-l face nimeni. La F1, priza de aer realizeaza la viteze mari presiuni de supraalimentare semnificative astfel ca motorul nu mai merge practic aspirat.
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 02:14   #7
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Quote:
Originally Posted by MerlinSpitfire View Post
Daca e vorba de filtrele acelea sport care se monteaza in locul filtrului de aer original al masinii, pot sa va spun ca priza de aer nu este plasata intr-o pozitie corecta si s-ar putea ca la viteze mari, presiunea aerului in zona filtrului sa fie mai mica decat ar trebui. In mod normal ar trebui ca filtrul sa fie montat intr-o priza de aer care la viteze mari sa realizeze o presiune dinamica mare pe filtru. Filtrul original de obicei are niste racorduri care duc spre prize de aer ce preiau bine presiunea dinamica la viteze mari.
Sigur, producatorii vand orice, dar studiul de aerodinamica pt. admisia aerului nu-l face nimeni. La F1, priza de aer realizeaza la viteze mari presiuni de supraalimentare semnificative astfel ca motorul nu mai merge practic aspirat.
In sfarsit vad ca cineva stie cum se mananca treaba cu filtrele de sport.
Apropo, sint filtere de sport (nu, precizez NU cone) care arata la fel, are dimensiuni la fel cu cel original si se pune in cutia originala, mai cam toate firmele vand astfel de produse (Green, K&N) si sunt la preturi acceptabile, 50-120 euro

http://www.knfilters.com/filtercharger.htm
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 21:59   #8
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Deci pana la urma tot ce face fabricantu cu multi ani de cercetare si de studiu in laboratoare speciale si in tunel aerodinamic e mult mai bun....
Nu prea vad rostul acestor filtre. Sunt facute doar ca sa prosteasca lumea si sa ne ia banu
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 21:46   #9
BAD_MF

Stage 5
 
BAD_MF's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,717
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Axel SS vad ca esti din Iasi.
Ai incercat sa treci pe la Tuning shop din piata unirii?
BAD_MF is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 19:52   #10
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Te referi la cel din spatele magazinului Flamingo de pe independentei?
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 09:14   #11
saizu

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Salut.
Eu am un PIPERCROSS VIPER pe masina (admisie directa) cumparat de la ASPAD si se simte diferenta... si pe langa asta sa sti ca raspunde mai bine in acceleratie in turatii joase...
saizu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-08, 22:29   #12
AXEL_SS

Stage 4
 
AXEL_SS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 285
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Eu m-am interesat de un kit de admisie K&N pt golfu meu si era sa cad jos cand am vazut pretul.... 1500 RON.
La asa pret prefer sa stau cuminte... e enorm sa dai asa de multi bani doar pe asa ceva.
AXEL_SS is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 11:28   #13
saizu

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
Default Re: Kit admisie Golf 4. Pro si contra. Pareri

Cel PIPERCROSS al meu a facut 600 RON si crede-ma e original...
saizu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -