Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 12-11-10, 01:03   #1
Adonnis

Stage 3
 
Adonnis's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 96
Default Alegere HU si boxe fata

Salutare tuturor!

Am nevoie de putin ajutor in a lua niste decizii.Masina in cauza este o Laguna 2, iar bordul arata cam asa(putin diferit la partea de AC dar playerul e acelasi)
Problema e ca playerul din fabrica e pe duca si trebuie sa il schimb.Iar cum unul original costa mult, m-am decis sa merg pe varianta aftermarket, desi nu va veni la fel de bine in bord Nu prea imi pasa de comenzi si afisaj.

Am ramas la urmatoarele 2 variante:
-Alpine CDE-111RM si Pioneer DEH-2220UB
La acest pret nu cred ca e mare diferenta intre ele(poate un mic + pentru Alpine), insa mi se pare ca cel Pioneer ar veni mai bine in bord. Ce credeti?

Iar acum difuzoarele:
- Ground Zero GZRC 130FX sau Dark Blue B52c.Ma intereseaza sa aibe maxim 55cm adancime.
Care ar fi mai ok cu playerele de mai sus? Pe masina mai am un Helix P8 si o statie JL Audio M2150.

Multumesc!

Last edited by Adonnis; 12-11-10 at 01:09.
Adonnis is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 08:01   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Alegere HU si boxe fata

Alpine CDE-111RM ar fi o solutie ok. Diferenta intr-adevar nu este foarte mare intre ele.
Helix Dark Blue B52c - difuzoarele astea merg fara probleme pe Renault Laguna 2 si mai ales pe player. Ulterior le poti si amplifica fara probleme.

Bafta!
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 09:21   #3
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Alegere HU si boxe fata

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Alpine CDE-111RM ar fi o solutie ok. Diferenta intr-adevar nu este foarte mare intre ele.
Si eu tot CDE-111RM recomand .... se aude mai bine ... eu zic ca merita diferenta de bani.


Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Helix Dark Blue B52c - difuzoarele astea merg fara probleme pe Renault Laguna 2 si mai ales pe player. Ulterior le poti si amplifica fara probleme.

Bafta!
Mergi cu incredere pe difuzoarele astea legate direct la player.

Dark Blue B52c amplificate !? .... nu cred ca suporta amplificare difuzoarele astea .... eu stiam ca de la Esprit in sus se pot amplifica difuzoarele de la Helix .... poate ma insel
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 09:51   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Alegere HU si boxe fata

Quote:
Originally Posted by razvy_zeus View Post
Dark Blue B52c amplificate !? .... nu cred ca suporta amplificare difuzoarele astea .... eu stiam ca de la Esprit in sus se pot amplifica difuzoarele de la Helix .... poate ma insel
Se pot amplifica fara probleme!
Am montat si amplificat un set de Helix Dark Blue 52.1 cu Helix Dark Blue 4 in mod full activ si rezultatul a fost impresionant.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 16:32   #5
Adonnis

Stage 3
 
Adonnis's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 96
Default Re: Alegere HU si boxe fata

Mersi pentru opinii!

Azi m-a lovit o idee, de fapt dilema:Sa inlocuiesc unitatea originala sau sa fac ceva de genul asta? Spatiul acela este de depozitare si se acopera cu un capacel negru, asa cum vedeti in primul meu post.



Si inca ceva:Cand o sa schimb boxele fata, ce fac cu cele din usile spate?Le las sau le dau jos?"Incurca" cumva sunetul, fiind destul de slabe?

Numai bine!
Adonnis is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 11:04   #6
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Alegere HU si boxe fata

Vorbim mai in detaliu cand ne vedem.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -