Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-05, 11:51   #16
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

asa tovarasi proprietari de Honda... adunati-va si cuceriti lumea .. lasand caterinca la o parte faza cu Vtec e urmatoarea: vtec aduce axele la 0 grade si lasa motorul sa functioneze exact asa cum a fost proiectat pe cand vanos nu revine la 0.. nush exact dar stiu ca vtec este unul dintre cele mai tari sisteme de distributie variabila (si admisie) din lume, daca nu chiar cel mai tare... insa maestre soichiro pana la asta ai avut perfecta dreptate... There is only ONE VTEC!!!
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline   Reply With Quote
Old 20-03-05, 23:16   #17
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Soichiro\"
Cei care sunt obisnuiti cu cuplu de la motoare turbo, disponibil inca de 1500 rpm intr-o manirea violenta vor fi dezamagiti de VTEC, destul de \"mielusel\" la turatii joase. Insa distractia incepe de la 4000 rpm in sus si se termina de-abia pe la 8-9000 rpm, iar \"simfonia\" este mai presus de orice fsss de turbo.
Da', aici ai dreptate, din cate am inteles eu cei de la Honda au dezvoltaat V-TEC-ul pt a contracara dezavantajele TURBO.Dar ma intreb eu...cum ar fi un Turbo V-TEC?
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 20-03-05, 23:17   #18
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ciro_zel\"
Quote:
Originally Posted by \"Soichiro\"
Cei care sunt obisnuiti cu cuplu de la motoare turbo, disponibil inca de 1500 rpm intr-o manirea violenta vor fi dezamagiti de VTEC, destul de \"mielusel\" la turatii joase. Insa distractia incepe de la 4000 rpm in sus si se termina de-abia pe la 8-9000 rpm, iar \"simfonia\" este mai presus de orice fsss de turbo.
Da, aici ai dreptate, din cate am inteles eu cei de la Honda au dezvoltaat V-TEC-ul pt a contracara dezavantajele TURBO.Dar ma intreb eu...cum ar fi un Turbo V-TEC?
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 16:11   #19
NASCA

Stage 3
 
NASCA's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 91
Default

De ce credeti ca numai japonezii pot scoate 160 de poni din 1,6 pe cand un exemlu ar fi BMW Mini Cooper S la fel cu 1,6 si cu 163 de harmasari!
Just thing about!
__________________
BOOMER POWER
.
NASCA is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 18:39   #20
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NASCA\"
De ce credeti ca numai japonezii pot scoate 160 de poni din 1,6 pe cand un exemlu ar fi BMW Mini Cooper S la fel cu 1,6 si cu 163 de harmasari!
Just thing about!
Japonezii scot 160 de cai din motor de 1.6 aspirat in timp ce la Mini este supraalimentat cu compresor
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 20:16   #21
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default

BMW nu e in stare sa scoata decat 115cp dintr-un 1.6 ASPIRAT, adica identic cu francezii. Cu supraalimentare, oricine poate scoate untul din motor, insa cand vine vorba de aspirate, se cam scarpina in cap nemtii.

PS: Corectie: se scrie \"think\" si nu \"thing\".
  Reply With Quote
Old 24-03-05, 12:35   #22
NASCA

Stage 3
 
NASCA's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 91
Default

Dar atunci cum nemtii mai scot si 500-600 de cai din motoare aspirate?
NASCA is offline   Reply With Quote
Old 25-03-05, 20:18   #23
Lachupacabra

Stage 1
 
Lachupacabra's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 14
Default

daca japoneziii au ajuns sa-si interzica motoarele mari ex : varianta de top de la Skyline........cred ca s-au cam fortat sa scoata motoare foarte prformante pe cilindree mica ex : rx 8 1300cmc---223bhp. si ieftine nu 80.000 euro.

jos palaria ptr. ei.....segmentul de piata vizat de producatori poate difera de la continent la continent.Poate fabrica masini ieftine si nervoase doar ptr simplul fapt ca noi nu am avea de unde sa le cumparam din europa.

Piata auto in europa are reprezentati de marca la masinile rapide si scumpe, mai putin la clasa ieftina, asa ca au adus produsele ce lipseau.

Concluzia mea este ca : fie este o orientare pe piata , fie este ambitie de samurai.

Merci.(parerea mea)
Lachupacabra is offline   Reply With Quote
Old 25-03-05, 22:36   #24
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

deci japonezii gandesc mai mult
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 26-03-05, 02:00   #25
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NASCA\"
Dar atunci cum nemtii mai scot si 500-600 de cai din motoare aspirate?
Motoarele de la BMW Motorsport, Ferrari, Porsche sau Lambo si mai nou Audi RS4 sunt singurele care au putere litrica mai mare de 100 cp fara supraalimentare
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 30-03-05, 00:37   #26
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Sc0OTeR\"
Quote:
Originally Posted by \"NASCA\"
Dar atunci cum nemtii mai scot si 500-600 de cai din motoare aspirate?
Motoarele de la BMW Motorsport, Ferrari, Porsche sau Lambo si mai nou Audi RS4 sunt singurele care au putere litrica mai mare de 100 cp fara supraalimentare
despre rs4 vroiam sa scriu si eu akuma , sa il laud... deci nu doar baietii cu ochi oblici pot scoate 100 cp/l dintrun motor aspirat :P :P :P
__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline   Reply With Quote
Old 30-03-05, 01:03   #27
Singurelu

Stage 1
 
Singurelu's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 12
Default

bon bon...acu ma bag si eu ca musca`n rucu calului,cu o intrebare intrebatoare:

De ce motoare aspirate???De ce nu se iau 2 motoare OTTO nu Wankel(1.6),unul produs in Europa(cel mai bun de aici) si unu produs in Japonia...si sa li se masoare puterea!?C`am unde gresesc.....si unii si altzii??!!....
Europenii produc motoare Wankel?!Cate masini au asa ceva...aici pe vechiul continent?
Care e nr maxim de turbine montate pe un motor pt a scoate acei calutzi?
Aceste turbine....nu au un principiu de functionare pe care Japonezii l`au inteles mai bine?(daca gresesc da`tzi`mi in cap..nu ma supar!)




(cine ma cunoaste stie unde invatz ... )
Singurelu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-05, 20:13   #28
Sc0OTeR

Stage 5
 
Sc0OTeR's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 790
Member of:
[RR]
Default

Singura masina europeana cu motor Wankel este NSU RO80
Sc0OTeR is offline   Reply With Quote
Old 31-03-05, 20:50   #29
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

bmw e30 . 320is . 192 cai , simplu aspirat , si asta acuma 20 de ani , totusi sa fiim rezonabili
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-05, 19:19   #30
bavareze

Stage 4
 
bavareze's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 254
Default vtec

am avust si eu un vtec din ala de 160cp pe o honda din 91 si intradevar mergea super, consuma super putin si tragea grav. ca un exemplu, cu un rezervor intreg am mers numai si numai la maxim prin oras, numai demaraje si finale pana la 8400rpm si cand am terminat benzina am calculat consumul: 13.8l/100km!!! acum despre axele cu came, din cate stiu nu isi 'modifica' geometria, ca doar nu are cum sa isi schimbe forma. nu pot sa spun ca stiu exact cum functioneaza. dar am lucrat o vreme la o chestie care cred ca functiona pe un principiu similar: retarder de motor diesel pe supapele de evacuare. in principiu, fiecare culbutor avea cate un pistonas. cand se dorea, se injecta ulei in rampa de culbutori, pistonasele se ridicau si culbutorul inceta sa mai mearga pe cama normala. in schimb, pistonasul iesit urmarea a doua cama, aflata alaturi de cama principala, a doua cama fiind mai 'plina'...
__________________
- www.b66ama.com :: 41.000 km in South America on a BMW -
bavareze is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -