Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-10, 13:33   #16
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Salut, as avea si eu o curiozitate, cu masina se circula zi de zi, sau ai alta pt oras, samd...

Bafta in rezolvarea problemei respective
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 16:04   #17
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by civic_ex View Post
Salut, as avea si eu o curiozitate, cu masina se circula zi de zi, sau ai alta pt oras, samd...

Bafta in rezolvarea problemei respective
Am inca 2 ! nu e asta problema ! Z-ul merg cu el mult seara dupa program..doar d asta am bagat bani..nu sa o tin de bibelou !
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 20:53   #18
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by devourerc86@yahoo.it View Post
Nu trebuie mereu sa zicem doar lucrurile frumoase...( masina mi-a oferit mare satisfactie ..dar pt cat timp?)As avea nevoie de niste sfaturi sau pareri din partea voastra!!
De cateva zile a aparul un FUM ALB dens pe evacuare..initial am crezut ca e o turbina ..
AM dat motorul jos , turbinele sunt okay!! am observat o pierdere cam mare de ulei pe evacuare(deci chiar unde se prinde wastgate-ul din dreapta fiind un V6)..deci fumul alb venea de la uleiul ars..acum masina e la baietii de la Nissan Braila.. ( cei care au facut motorul cu pistone forjate si tot ce trebuie )

Intrebarea 1 : Dc ? am mers cu 0.5 presiune... tin si internele de serie la presiunea asta!
2 : Numai motul 10W40 primul skimb si al 2lea cu 5W40 ! ( de cand am facut motorul au trecut doar 5000Km, deci uleiul il skimb fff des)
3 : Cu interne forjate e posibil sa mi se intample asa ceva ? Bine inca nu stim care e motivul..vom alfa luni marti cand motorul e dezmembrat...

Va multumesc anticipat!!


Daca ai fi citit ca cetatean tot topicul asta in care unii se mandresc ca au facut tuning de motor si apoi clientul e vesel, spune de victime, apoi de fum alb, dezmembrari, probleme, te duci cu gandul ca nu s-a facut treaba buna. Chiar ma mir ca nu mi-au sarit "prietenii" la gat. Din cate spune proprietarul segmentul de ungere la un piston era spart, cel mai probabil de la instalarea pistoanelor forjate.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 22:00   #19
devourerc86@yahoo.it

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 46
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by MasterTuner View Post
Daca ai fi citit ca cetatean tot topicul asta in care unii se mandresc ca au facut tuning de motor si apoi clientul e vesel, spune de victime, apoi de fum alb, dezmembrari, probleme, te duci cu gandul ca nu s-a facut treaba buna. Chiar ma mir ca nu mi-au sarit "prietenii" la gat. Din cate spune proprietarul segmentul de ungere la un piston era spart, cel mai probabil de la instalarea pistoanelor forjate.
Nu are nici o legatura Florin.. acum aud vorbe ca toti segmetii ar fii ff varza..si ca eu as fii principalul vinovat pt ca nu am facut un rodaj corect...
Ma rog..ce rodaj sa faci , oricum acum o sa ma abtin la maxim .. 1000km garantat nu depasesc 3000 ture!
devourerc86@yahoo.it is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 10:30   #20
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Asteptam noua fisa dyno a masinii ...
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 12:02   #21
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Acesta e graficul facut cu ocazia resoftarii si cu 1,2 bar boost. Sunt doua grafice, unul peste altul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	350z fmos.jpg
Views:	417
Size:	115.4 KB
ID:	2061090  
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 11:35   #22
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Nissan 350Z Biturbo cu chiptuning cu Unichip by MasterTuner

Mai simplu turbai un M parerea mea.Vorbesc din experienta cu un G35 (acelasi motor)
florineluspr is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -