Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-13, 08:47   #1
ViorelP

Stage 4
 
ViorelP's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 195
Member of:
[Nissan]
Default HKS SSQV real vs. fake

Va salut. Tot caut pe piata interna un bov HKS SSQV 3 sau 4 si nu gasesc decat fake-uri. Cea mai mare diferenta intre real si fake este un adaptor care exista la cel fake si la cel real nu.
As dori sa stiu daca cel fake merita banii si daca este bun de ceva. Mi s-a sugerat sa iau original, dar nu prea am gasit la noi. Este cel fake fiabil?Pot avea ceva probleme din cauza lui. Exista ceva diferente intre cel fake si cel real privind zgomotul sau alte anomalii?
ViorelP is offline   Reply With Quote
Old 17-08-13, 16:09   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Va salut. Tot caut pe piata interna un bov HKS SSQV 3 sau 4 si nu gasesc decat fake-uri. Cea mai mare diferenta intre real si fake este un adaptor care exista la cel fake si la cel real nu.
As dori sa stiu daca cel fake merita banii si daca este bun de ceva. Mi s-a sugerat sa iau original, dar nu prea am gasit la noi. Este cel fake fiabil?Pot avea ceva probleme din cauza lui. Exista ceva diferente intre cel fake si cel real privind zgomotul sau alte anomalii?

Nu gasesti sau nu ai banii pentru a cumpara unul original? Diferentele sunt enorme .. incepand de la calitatea materialelor/asamblarii ... pana la fiabilitate ... exista riscul sa faca probleme motorului s.a.m.d .... de asta o replica costa 100 de euro iar cea originala 300 aprox ! calitatea costa , e buzunarul tau .. tu decizi !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 10-09-13, 09:02   #3
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Quote:
Originally Posted by ViorelP View Post
Va salut. Tot caut pe piata interna un bov HKS SSQV 3 sau 4 si nu gasesc decat fake-uri. Cea mai mare diferenta intre real si fake este un adaptor care exista la cel fake si la cel real nu.
As dori sa stiu daca cel fake merita banii si daca este bun de ceva. Mi s-a sugerat sa iau original, dar nu prea am gasit la noi. Este cel fake fiabil?Pot avea ceva probleme din cauza lui. Exista ceva diferente intre cel fake si cel real privind zgomotul sau alte anomalii?
Am avut clienti cu masini adise direct din Japan... cu HKS original pe ele, deja trebuia sa arunc 2 originale ca deja nu mai inchidea bine. Cei drept erau pe masina de mai multi ani. Am avut una si din primul an de productie...

In schimba la cerere am si montat chinezesc, merg perfect si acum.

Uneori sunt probleme si cu piesele originale dupa montare, in general cu WG-uri, interesant ca am avut mai putine probleme cu WG-uri chinezesc (tolerante mai mare si nu se gripeaza supapa...)

Ps. SSQV e bun daca vrei sa auda toata strada ca vii, daca vrei ceva bun pune ceva pa 50mm.
__________________
De vanzare : Volan RALLY OMP

De vanzare : Frana de mana hidraulica Wilwood


On FaceBook
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 11-09-13, 15:11   #4
magnex265

Stage 5
 
magnex265's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,548
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Salutare!

Postez si eu pt ca am fost in postura ta odata!

Am pe masina unul original!
Daca ti-l pui pt sunet atunci ai nevoie de unul original. E incomparabil sunetul.
Daca il pui doar ca sa ai si tu e ok si fake!
Daca vrei si performante atunci cu spunea si Hexer nu pune deloc sau pune pe 50!

Te salut!
magnex265 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 08:21   #5
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Atentie cum montati si unde montati BOV acestea se cumpara dupa debit daca vreti sa fie eficiente.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 17:57   #6
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Pe piață există multe firme care fac BOV-uri, boost controllere sau alte invenții de calitate.
http://www.gfb.com.au/products/blow-...iverter-valves

spre exemplu. nu's nici scumpe...din câte zic niște băieți sunt ok...merită încercat, mai ales că shipping-ul nu e o avere.

spre exemplu...vârful de gamă, cu nivelul de zgomot reglabil din interiorul mașinii...cu sistem patentat de ei și alte nebunii e 450 $ australieni. cam 300 eur....
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 18-10-13, 21:50   #7
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Fass..
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 19:34   #8
AmunDei

Stage 4
 
AmunDei's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 262
Default Re: HKS SSQV real vs. fake

Mostra de HKS Super SQV Type 4 71008-AK001, original.

https://www.youtube.com/watch?v=Lm2I_t_1x7s
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	download (2).jpg
Views:	122
Size:	729.8 KB
ID:	2922849  
AmunDei is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -