Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Masina mea Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-09, 18:36   #16
gigigigi111

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 12
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Multumesc domnilor,citeodata simt nevoia sa vorbesc despre ea,stiti cum e...ca un copil cind ai cumperi o jucarie dorita este interesant sa mai afli unele lucruri,v-am spus ca nu ma pricep asa tare in domeniu.O intretin foarte mult si sper sa-mi fie recunoscatoare va salut.
gigigigi111 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 22:22   #17
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Gigi,la mai mare,cu toate ca mai mare decit W140,nu este...Pe mine nu ma deranjezi,era doar un mod de a semnala prezenta ta peste tot....xdentistu-antenele sunt destul de rare ca optiune,personal ele si softclose nu ma atrag,am preferat esp,o fi de batrinetze....cum am mai spus,la optiuni w140 regret doar fundu incalzit si xenon....
__________________
totul depinde de gradul de informare.....in ziua de azi informatzia e totul...
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 22:46   #18
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
.cum am mai spus,la optiuni w140 regret doar fundu incalzit si xenon....
Fundu incalzit se poate rezolva .

Xenonul da naspa pe farurile astea fara lupa (sau cum se cheama dracia)

Si poate o grila cu este la w124 Avantgard . (cred ca si la w140 to Avantgard se numeste)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mercedes - W140 Accessories - Chrome Mirror Covers & Avantgarde Grille (W140-428349).jpg
Views:	395
Size:	92.0 KB
ID:	1214771  
__________________
Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie

Pasionat w124 : Mercedes w124 blog
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 00:18   #19
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Atunci de ce au pus xenon pe w140.fara faruri clare?
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 06:58   #20
dangrig
Dacia Driver

Stage 4
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 254
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
Atunci de ce au pus xenon pe w140.fara faruri clare?

Eu ma refeream la lupa aia care focalizeaza lumina.
Fara lupa aia farurile lui or sa bata ca la Logane , adica prin plopi si o sa ii orbeasca pe toti cei din trafic care ii vin din fata.

Stiu asta pentru ca are un coleg la un Ford Five Hundred si isi ia mereu flash-uri de la aia care vin din fata. Ca si hardughia aia are un far tot atat de mare si xenonul bate total aiurea fara lupa aia care sa ii focalizeze lumina xenonului pe drum .
Si asta chiar daca a reglat farul sa bata mai in jos.

Poate pe restyling (facelift) s-au pus si faruri d'astea de care zic eu. (vezi pozele)

Asa ar merge pus xenon si chiar ar a bine. (ar avea un aer mai modern)

Oricum masina lui arata bine si fara xenon , nu cred ca fara xenon ar avea vreo problema


Apropo , matale cand postezi masina ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	w140 - far.JPG
Views:	197
Size:	91.5 KB
ID:	1214942   Click image for larger version

Name:	W140-Proj-H-light 2.JPG
Views:	211
Size:	29.3 KB
ID:	1214945   Click image for larger version

Name:	merc_140_220 1.JPG
Views:	205
Size:	41.9 KB
ID:	1214946  


Last edited by dangrig; 11-12-09 at 07:02.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 09:22   #21
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Masina totusi nu ar "suporta" modificari mari doar cele spuse mai sus
Semnale albe,stopuri cu semnalizare alba si eventual alte jante ceva pe 18'' (mai mari nu are rost sa pui la drumurile noastre)
O mica intrebare,geamurile sunt ionizate? Sunt prea deschise la culoare si de acea intreb..eventual daca s-ar putea infolia geamurile sa arate asa mai "shadow look"
eventual sa ii aduceti elemente noi masini de pe s'urile din 1996-1997
Am pus doua poze cu stopuri de s face lift (pe led,ceva aftermarket)
si semnale clare,Bafta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	140clear.jpg
Views:	80
Size:	131.7 KB
ID:	1215038   Click image for larger version

Name:	LT-MBZW140LEDRSM-KS.jpg
Views:	98
Size:	62.0 KB
ID:	1215039  
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 09:22   #22
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

super!!!..... o masina care arata foarte, foarte bine!!!
sunt bani multi, da UN MERCEDES VA RAMANE UN MERCEDES SI PESTE 100 DE ANI
sa ai grija de ea si fara evenimente neplacute pe mai departe
tuning nu are rost sa faci, jantele sunt frumoase cele care sunt, eventual semnalizatoare albe, poate o evacuare sport dar sa fie de marca nu una din coltul strazi care sa zornaie de scoala toti vecini, o suspensie sport dar care sa nu coboare exagerat (cum a fost a mea ) ce sa o lase mai jos max. 30mm, o muzica buna (pune difuzoare in locasul lui de serie sa nu decupezi prin spate sau prin usi) si.... cam atat.....
multa bafta in continuare!!!
salutari!!!
__________________
DE CE SA BEI SI SA CONDUCI, CAND POTI SA FUMEZI SI SA ZBORI
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 09:40   #23
gigigigi111

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 12
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Da interesant ce spuneti,am vazut si eu la un w140,de prin Focsani parca,faruri cu xenon si se vedea bine tare chiar si ziua.Poate stie cineva unde gasesc acestea si cum s-ar incalzi scaunele Am citit pe un topic despre caldura care nu iese de pe ventilatorul dintre scaune.Si la mine este la fel,iese doar rece si l-am dat la 0. Antenutele sint in atentia multora cind merg inapoi,de curiozitate ma intreaba pentru ce sint.Si le-am testat dupa chestia care suna in interior si imi arata cit mai am pina so busesc,lucreaza bine,adica ce scrie atit mai este pina la obstacol.Si cu cit e mai aproape cu atit face galagie mai mare Iar acum pe frig dupa ce opresc motorul,am descoperit butonul ,,reset,, pe cere il actionezi cind se face frig in interior si mai baga cald ,cind vrei, o jumatate de ora. va salut.
gigigigi111 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 09:56   #24
gigigigi111

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 12
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Multumesc. Jantele eu le-am schimbat,sint pe 18.Le avea pe cele originale,cu capace,care se vedeau si acelea destul de frumos doar ca erau pe16. Am gasit in Cernauti pe acestea tot de pe un S,originale titan. I-am pus si subwofer si se aude bine.Tot aici am vazut cas cu gps,dvd si car-kit si am vb sa-l pun,sa potriveste exact in locul celui normal,nu e nevoie de alte fire,mufele sa potrivesc mi s-a spus ca sunetul o sa ramina cel original. geamurile nu stiu daca sint ionizate,nu stiu ce inseamna asta,sint duble. va salut.

Last edited by gigigigi111; 11-12-09 at 10:01.
gigigigi111 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 17:45   #25
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Eu ma refeream la lupa aia care focalizeaza lumina.
Fara lupa aia farurile lui or sa bata ca la Logane , adica prin plopi si o sa ii orbeasca pe toti cei din trafic care ii vin din fata.

Stiu asta pentru ca are un coleg la un Ford Five Hundred si isi ia mereu flash-uri de la aia care vin din fata. Ca si hardughia aia are un far tot atat de mare si xenonul bate total aiurea fara lupa aia care sa ii focalizeze lumina xenonului pe drum .
Si asta chiar daca a reglat farul sa bata mai in jos.

Poate pe restyling (facelift) s-au pus si faruri d'astea de care zic eu. (vezi pozele)

Asa ar merge pus xenon si chiar ar a bine. (ar avea un aer mai modern)

Oricum masina lui arata bine si fara xenon , nu cred ca fara xenon ar avea vreo problema


Apropo , matale cand postezi masina ?
Man eu am un prieten cu un S300 W140 care are xenon de fabrica si nu orbeste pe nimeni! Probabil cele after-market fara lupa orbesc dar cele originale nu.

Numai bine.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 09:35   #26
gigigigi111

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 12
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Am gasit pe net farurile cu xenon noi la 200euro urmeaza sa le vad acum de sarbatori cind vin acasa. La pretul asta nu cred ca sint originale dar o sa vad cum arata,daca au lupa aceea. Incalzitul scaunelor am gasit,era si oferta pentru piele,la noi ajunge pina la 1600euro iar aici in Ukraina e mult mai ieftin,maxim pina la 1500dol,in functie de optiune. Poate vreodata ma hotarasc sa-i pun... In schimb am o problema,nu-mi mai arunca apa pe parbriz de cind cu inghetul,desi am avut apa pentru acesta din magazin.nici nu se mai aude motorasul.sigurantele sint bune,le-am vaerificat.trebuie sa merg la electric. va salut.
gigigigi111 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 13:11   #27
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

A inghetat solutia care a fost proasta mai mult ca sigur si ti-a blocat si motorasul. Trebuie sa scoti vasul cu totul sa-l dezgheti bine si sa pui alta solutie. Faruri de care vrei are un domn de vanzare si pe club MB, noi. Daca pui piele fara incalzire in scaune o sa regreti pentru ca o sa ai tot timpul spatele inghetat, mai bine ramai la plush, nu e asa estetic dar e mai practic, parerea mea.
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 23:07   #28
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Vai! Ce masina...! (prima reacţie...) Ce pot sa spun, imi place mult modelul şi cred ca este cel mai reuşit S-class fabricat vreodata, acesta şi W126-le mi se par cele mai reuşite/solide, sincer să fiu nu prea mă atrag plasticurile de ultimă generaţie, cu toate reţelele electrice super complexe care cedează la un moment dat. Kilometrajul pe care-l are e unul lejer, a fost facut să reziste mult mai mult, chiar mă bucur cand mai văd aşa Mercedes-uri vechi īn starea aceasta. S-o stăpāneşti sănătos īn continuare şi mulţi km fără incidente!
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 09:54   #29
gigigigi111

Stage 1
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 12
Default Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Multumesc la fel. sint de parere ca o masina intretinuta face banii,chiar daca e mai veche. poate fi recenta,dar intrata citeva luni pe mina unui tinar teribilist....si s-a terminat totul. in primavara o sa-i schimb farurile si stopurile,ai pun clare. si inca unele mici modificari. ledurile le-am dat jos,nu placeau. Respecta masina si o sa-ti fie recunoscatoare.. salut
gigigigi111 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 02:16   #30
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Smile Re: Mercedes w140(s320) noua mea dragoste...

Eu stau la w140 cu becuri JAHN de 2 bani pe faza mica,sa vad daca rezista,H7 au faima ca se ard repede....astept sa gasesc xenon original,cu instalatia de niveau si senzorii de pe stabilizatoare.....si ca sa raspund lui dangrig-1-W140 mopf2 au sticla de far clara,si de prezentare nu e cazul inca,daca ai nedumeriri incuie-ma cu orice intrebare despre castravetele ce am....
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -