Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-04-11, 20:40   #106
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Sunt pus intr-o postura bizara (vezi solutiile de mai jos) din vario motive:
1 - topicul ramane deschis
2 - voi inchide topicul


Motivele - CIRC FRATEEEEEEEEEE, stimate posesor de Ford Mondeo Mk2 benzinar ... cand ai deschis acest topic BANUIESC ca ai citit si regulamentul .... el se afla A I C I .... o parte din el suna asa:

Trecand peste acest aspect ... ACCEPTA comentariile negative ..... intr-o situatie de viata cand unul iti spune ca esti beat .... poate e nebun, cand iti zic mai multi .... ar trebui sa dea de gandit (ce metaforic sunt azi ), asadar ... fie faci cum vrei cu masina ta, e bunul tau, sunt banii tai fie pleci urechea si primesti un sfat ... fie el si unul pe care nu l-ai vrea sa auzi/vezi. Inceteaza si tu cu caterinca la adresa altor useri ai forumului, cum ii atrag atentia lui MARIAN sa inceteze (stie el mai bine de ce).

PS: "pumnii mei minte nu are", " sa ma c.. in gusturile unora" sunt metehne si ideologii de maidan, daca se va continua asa voi recurge la stoparea circului.

Va urez spor la postat insa intr-o maniera civilizata indiferent de parerile de aprobare sau dezaprobare!

END
Stiu regulamentul si sincer nu cred ca eu am facut misto de cineva...nu vreau sa enumar postarile in care am fost luat la misto lasand deoparte parerile pt ca INTELEG si ACCEPT parerile si sfaturile tuturor indiferent care ar fi ele...am specificat de mai multe ori ca ATAT TIMP CAT MIE IMI PLACE NU MA VOI APUCA SA MODIFIC MASINA CA VOR UNII SAU ALTII...AM SPUS DACA SUNT LUAT LA MISTO POT FACE SI EU ACELASI LUCRU dar ca drept dovada am incetat sa le mai raspund la intrebari si critici etc pt a nu le mai da "nas" ca sa continue...din punctul meu de vedere sa scrie cat vor si ce vor ..eu nu cred ca am spus ceva urat ,injurat criticat ,luat la misto samd...daca vrei sa inchizi acest topic o poti face sau nu ..fiecare are parerea lui,fiecare are dreptul sa critice si sa spuna ce vrea in limita bunului simt,care la unii am observat ca nu exista...DACA EU AM GRESIT CU CEVA FATA DE CEI CARE AU POSTAT IMI CER SCUZE,cu toate ca nu merita.
Este decizia ta ,stima.
__________________

"Criticile nu-si au rostul cand vine vorba de gusturi..."

NORBERTYNO is offline  
Old 17-04-11, 12:22   #107
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Te rog sa nu iei acest post ca pe o ofensa , vrei ceva mai deosebit? citeste acest topic : https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...1993-srxu.html

, poate mai inveti cateceva despre bunul gust , si da farurile alea poate costa 400 de euro aprox , dar pe langa faptul ca arata bine , mai si lumineaza drumul perfect fara sa il injure ceilalti participanti la trafic , farurile tale de 150-200 de euro aprox , poate au leduri , dar eu personal am umplut frigiderul multor posesori de astfel de faruri [ facute pe vapor , daca intelegi expresia ] , din cauza proastei luminari.
DEVIL's Style is offline  
Old 17-04-11, 12:59   #108
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default

Nu o iau ca pe o ofensa si nu trebuie sa ma invete nimeni despre bun gust atat timp cat nu avem aceleasi gusturi...aceeasi parere pe care o ai tu o pot avea si eu despre acele faruri...nu-mi plac,din cauza aspectului si al faptului ca nu au geamuri clare,punct...gusturile mele si ale altor persoane sunt diferite de gusturile tale si ale celor care au criticat mai sus in fel si chip...Pt informatia ta ,nu sunt fabricate pe vapor asa cum spui si continui sa exagerezi ci sunt comandate la o firma de tuning din germania si lumineaza foarte bine dupa spusele multora care le-au vazut in realitate...accept si inteleg sfatul dar nu-mi plac si asta e...multumesc oricum pt sfat. stima si bafta

Stiu ca pe multi nu-i intereseaza si ma critica pt ce-am facut dar asta nu conteaza...Dupa cum am spus acum ceva timp in legatura cu suspensia:Masina "topaie frumos si merge pe burta" Suspensie sport fixa => diferenta de la cer la pamant

Mie nu-mi place sa critic sau sa-mi spun parerea despre gusturile altor persoane pasionate ...m-am uitat la acel topic,e frumoasa masina si se vede ca a bagat bani in ea,dar oare acel spoiler fata nu este de bmw (e46,m-technic 2) vazut pe multe marci auto incepand cu logan ? Spoilerul pe spate rieger nu e vazut pe o multitudine de marci auto,audi a4/b5,cielo,opel vectra a/b...bmw,etc?Eleronul este cumva facut din fibra copiat dupa cel de evo?sau m-i se pare?Scaunele acelea "FK" t-i se par a fi originale?Mie nu dar nu asta conteaza(uite-te la scrisul brodat si vei vedea ca este brodat stramb)...Cred ca fiecare isi face masina asa cum ii place si nu cred ca conteaza daca altora le place sau nu...Eu unul ii respect pe toti care baga bani in masini si ii dau alt aspect,si niciodata nu ma apuc sa critic pt ca GUSTURILE DIFERA si nu e frumos sa "jignesti" prin simpla ta parare exagerata uneori(am vorbit in general nu doar de tine) Respect.

Last edited by NWZeu; 17-04-11 at 17:38. Reason: unit
NORBERTYNO is offline  
Old 17-04-11, 21:42   #109
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

S-a lucrat mai "curat" NFS-ul decat masina data ca exemplul intr-un post de mai sus, iar acesta este un aspect foarte important.
Totodata, si mie mi se pare ca scaunele nu sunt originale si, oricum, uratele.
Norbetyno, ce ai de gand sa faci in continuare, vrei sa vinzi masina, o mai "aranjezi", daca da, cum etc?
Silencer Power is offline  
Old 17-04-11, 22:10   #110
CJ-07-SRX
Ford Driver

Stage 4
 
CJ-07-SRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 298
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Aveam o retinere in a raspunde dar uite ca o fac...

Daca aveti vreo parere pro sau contra despre masina mea mi-ar face placere sa o dezbatem pe topicul meu si nu pe al altora. Ca sa lamurim o problema, scaunele, sunt originale .. cumparate direct de pe site-ul celor de la FK si da .. emblema e "stramba" ca asa e modelul.. scaunele se numesc FK Chicago in caz ca vreti sa aruncati un ochi pe acolo. Acum ca va plac sau nu va plac tine de fiecare; mie cel putin imi plac foarte mult.

Sa nu fiu offtopic ... parerea mea cu farurile , era doar o sugestie, o alternativa (mai pe placul meu) fata de ce ai optat tu. Nu trebuia sa te agiti in halul ala..

Imi cer scuze ca mi-am spus parerea..
Bafta in continuare!
__________________

My Ford Mondeo MK1
CJ-07-SRX is offline  
Old 17-04-11, 22:16   #111
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Nu am de gand sa vand masina cu toate ca am avut 2 oferte concrete...
Dupa cum am specificat si mai sus masina a capatat suspensie sport si deja arata altfel..eram constient de faptul ca ii trebuie suspensie sport si trebuie sa aibe garda mai joasa pt ca asa imi place si mie cu toate ca unii nu sunt deacord cu garda la sol a masinii avand in vedere ce drumuri avem ...momentan la exterior nu-i voi mai face nimic dar am in plan sa modific cate ceva pe parcurs..nu voi renunta la asa zisele elemente "kitschoase" cum le spun multi pt ca multe alte persoane m-au sfatuit sa nu o fac fiindca acele alemente au rostul lor si fac parte dintr-un "intreg"ca sa zic asa...dar...in viitorul apropiat capota va avea un bad boy/prelungire capota peste grila care v-a fi vopsita neagra,la eleron am sesizat ceva care schimba aspectul spatelui masinii si anume partea dintre aripile eleronului (care este si reglabila),se da jos si nu mai are acel aspect de "eleron mare" cum spuneau colegii de mai sus(o sa atasez poze zilele urmatoare)...momentan,mai am de facut ceva la interior:
-avand in vedere ca nu exista stopuri ci doar niste masti din plastic pt modelul acesta de mondeo,voi pune folie neagra(app,arata foarte bine cu stopuri negre)
-retapitat piele fetele de usi
-retapitat piele bancheta spate(posibil modificata bancheta iar intre cele "2 scaune"v-a fi un subwoofer intr-o incinta band pass cu plexiglass transparent,ceva deosebit atat estetic cat si auditiv)
-am schimbat volanul stock cu unul sport pt a vedea daca se merita iar cel stock impreuna cu nuca schimbator,fusta schimbator si manson frana de mana sunt la o fabrica de volane TAKATA daca ati auzit(le voi imbraca in piele portocalie cu negru)
-schimbat toata mocheta interior cu piele portocalie
-imbracat stalpii in piele
-montat unitate dvd 2 din cu navigatie
Sunt destule da facut dar am timp...momentat am o prioritate mai mare si nu vreau sa dezvalui despre ce este vorba pt a nu aparea iar comentarii,critici,luari la misto etc
Am atasat cateva poze facute in graba cu masina cu suspensia sport.
Iti multumesc pt "laude" ca sa le zic asa si pt interesul acordat.Stima
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040499.JPG
Views:	96
Size:	469.8 KB
ID:	1970130   Click image for larger version

Name:	P1040496.JPG
Views:	120
Size:	358.9 KB
ID:	1970131   Click image for larger version

Name:	P1040495.JPG
Views:	99
Size:	364.7 KB
ID:	1970132  


Last edited by NORBERTYNO; 17-04-11 at 22:24.
NORBERTYNO is offline  
Old 17-04-11, 22:22   #112
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by CJ-07-SRX View Post
Aveam o retinere in a raspunde dar uite ca o fac...

Daca aveti vreo parere pro sau contra despre masina mea mi-ar face placere sa o dezbatem pe topicul meu si nu pe al altora. Ca sa lamurim o problema, scaunele, sunt originale .. cumparate direct de pe site-ul celor de la FK si da .. emblema e "stramba" ca asa e modelul.. scaunele se numesc FK Chicago in caz ca vreti sa aruncati un ochi pe acolo. Acum ca va plac sau nu va plac tine de fiecare; mie cel putin imi plac foarte mult.

Sa nu fiu offtopic ... parerea mea cu farurile , era doar o sugestie, o alternativa (mai pe placul meu) fata de ce ai optat tu. Nu trebuia sa te agiti in halul ala..

Imi cer scuze ca mi-am spus parerea..
Bafta in continuare!
Nu ma intelege gresit omule mie imi place masina ta indiferent de ce spun altii doar ca la un moment dat..cedezi nervos dupa atatea critici si exagerari..nu sunt genul de om care sa critice si sa-si dea cu parerea daca omului ii place masina lui asa cum e facuta...cum am mai zis fiecare are gusturile lui..masinii tale ii sta bine cu farurile alea ,masinii mele nu pt ca nu imi plac mie modelul pt masina mea...scaunele asa par "imitatii" un brand ca FK nu are voie sa greseasca sigla care este facuta standard pe toate scaunele de serie,asta inseamna ca au gresit toata seria si nu se pot comercializa,parere mea...imi cer scuze date am spus ceva rautacios...bafta si tie si sa stii ca ai o masina frumoasa,succes
NORBERTYNO is offline  
Old 17-04-11, 23:51   #113
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Quote:
Originally Posted by CJ-07-SRX View Post
Aveam o retinere in a raspunde dar uite ca o fac...

Daca aveti vreo parere pro sau contra despre masina mea mi-ar face placere sa o dezbatem pe topicul meu si nu pe al altora. Ca sa lamurim o problema, scaunele, sunt originale .. cumparate direct de pe site-ul celor de la FK si da .. emblema e "stramba" ca asa e modelul.. scaunele se numesc FK Chicago in caz ca vreti sa aruncati un ochi pe acolo. Acum ca va plac sau nu va plac tine de fiecare; mie cel putin imi plac foarte mult.

Sa nu fiu offtopic ... parerea mea cu farurile , era doar o sugestie, o alternativa (mai pe placul meu) fata de ce ai optat tu. Nu trebuia sa te agiti in halul ala..

Imi cer scuze ca mi-am spus parerea..
Bafta in continuare!
creca se referea la NFS, nu la tine
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Nu am de gand sa vand masina cu toate ca am avut 2 oferte concrete...
Dupa cum am specificat si mai sus masina a capatat suspensie sport si deja arata altfel..eram constient de faptul ca ii trebuie suspensie sport si trebuie sa aibe garda mai joasa pt ca asa imi place si mie cu toate ca unii nu sunt deacord cu garda la sol a masinii avand in vedere ce drumuri avem ...momentan la exterior nu-i voi mai face nimic dar am in plan sa modific cate ceva pe parcurs..nu voi renunta la asa zisele elemente "kitschoase" cum le spun multi pt ca multe alte persoane m-au sfatuit sa nu o fac fiindca acele alemente au rostul lor si fac parte dintr-un "intreg"ca sa zic asa...dar...in viitorul apropiat capota va avea un bad boy/prelungire capota peste grila care v-a fi vopsita neagra,la eleron am sesizat ceva care schimba aspectul spatelui masinii si anume partea dintre aripile eleronului (care este si reglabila),se da jos si nu mai are acel aspect de "eleron mare" cum spuneau colegii de mai sus(o sa atasez poze zilele urmatoare)...momentan,mai am de facut ceva la interior:
-avand in vedere ca nu exista stopuri ci doar niste masti din plastic pt modelul acesta de mondeo,voi pune folie neagra(app,arata foarte bine cu stopuri negre)
-retapitat piele fetele de usi
-retapitat piele bancheta spate(posibil modificata bancheta iar intre cele "2 scaune"v-a fi un subwoofer intr-o incinta band pass cu plexiglass transparent,ceva deosebit atat estetic cat si auditiv)
-am schimbat volanul stock cu unul sport pt a vedea daca se merita iar cel stock impreuna cu nuca schimbator,fusta schimbator si manson frana de mana sunt la o fabrica de volane TAKATA daca ati auzit(le voi imbraca in piele portocalie cu negru)
-schimbat toata mocheta interior cu piele portocalie
-imbracat stalpii in piele
-montat unitate dvd 2 din cu navigatie
Sunt destule da facut dar am timp...momentat am o prioritate mai mare si nu vreau sa dezvalui despre ce este vorba pt a nu aparea iar comentarii,critici,luari la misto etc
Am atasat cateva poze facute in graba cu masina cu suspensia sport.
Iti multumesc pt "laude" ca sa le zic asa si pt interesul acordat.Stima
Quote:
Originally Posted by NORBERTYNO View Post
Nu ma intelege gresit omule mie imi place masina ta indiferent de ce spun altii doar ca la un moment dat..cedezi nervos dupa atatea critici si exagerari..nu sunt genul de om care sa critice si sa-si dea cu parerea daca omului ii place masina lui asa cum e facuta...cum am mai zis fiecare are gusturile lui..masinii tale ii sta bine cu farurile alea ,masinii mele nu pt ca nu imi plac mie modelul pt masina mea...scaunele asa par "imitatii" un brand ca FK nu are voie sa greseasca sigla care este facuta standard pe toate scaunele de serie,asta inseamna ca au gresit toata seria si nu se pot comercializa,parere mea...imi cer scuze date am spus ceva rautacios...bafta si tie si sa stii ca ai o masina frumoasa,succes
omule....NIMENI NU ITI VREA RAUL!!!! intelege odata asta...si-au exprimat parerea si punct. Acuma numai despre asta sti sa vorbesti, treci peste si veziti de ale tale.

on-topic: arata mult mai bine asa lasata decat inalta! bravos!
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 18-04-11, 00:04   #114
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Am trecut demult peste cele spuse si nu am zis niciodata ca cineva imi vrea raul..parerile sunt pareri,trebuiesc acceptate indiferent de natura lor si cu asta am pus punct acelor discutii...voi tine cont de unele sfaturi
Ps:multumesc pt on-topic!
NORBERTYNO is offline  
Old 18-04-11, 17:27   #115
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Cer si eu o parere,un sfat in legatura cu schimbarea volanului original cu unul sport mai mic...
-am schimbat volanul original pt a-l putea imbraca in piele, cu unul sport si in afara faptului ca am renuntat la airbag,am pierdut si claxonul si am observat ca virajele se iau mult mai greu,servo merge mult mai greu...am pierdut unele functii ale manetei se semnalizare stanga /dreapta(nu mai revine la loc maneta de semnalizare,dupa ce iau virajul/inainte revenea)
Sa presupunem ca claxonul se poate face iar semnalele nu ar fi asa o mare problema sa le comut...se merita inlocuirea?
Ps:Oricum cred si sper ca volanul original,nuca schimbator viteze,manson frana de mana si fusta shimbator viteze sa fie niste bijuterii,pt ca am vazut ce lucrari poate face persoana respectiva.
NORBERTYNO is offline  
Old 19-04-11, 22:17   #116
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Cateva "resuscitari" ale elementelor de interior facute de profesionisti..maine e gata si nuca de la schimbator si cu aceasta ocazie voi scurta si tija schimbatorului
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 005.jpg
Views:	88
Size:	36.1 KB
ID:	1972849   Click image for larger version

Name:	Picture 011.jpg
Views:	62
Size:	52.0 KB
ID:	1972850  

Last edited by NORBERTYNO; 19-04-11 at 22:22.
NORBERTYNO is offline  
Old 20-04-11, 09:41   #117
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

SUNT DE-A DREPTUL DEOSEBITE SI LUCRATE FOARTE FRUMOS..MOR DE ELE
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 016g.jpg
Views:	74
Size:	6.6 KB
ID:	1973175   Click image for larger version

Name:	Picture 013g.jpg
Views:	56
Size:	43.8 KB
ID:	1973177   Click image for larger version

Name:	Picture 010g.jpg
Views:	68
Size:	22.3 KB
ID:	1973179  

NORBERTYNO is offline  
Old 20-04-11, 11:54   #118
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Chiar arată bine, felicitări pentru ele
aleks is offline  
Old 20-04-11, 12:16   #119
NORBERTYNO

Stage 5
 
NORBERTYNO's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 414
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Merci aleks...abia astept sa le vad puse pe masina..am si eu o intrebare
-La ce foloseste inelul marsarier pt ca vreau sa scurtez tija schimbatorului de viteze...am dat jos acel inel din plastic pt marsarier si vad ca intra in marsarier si fara inel...o fi vreo problema dak il elimin si scurtez tija?
NORBERTYNO is offline  
Old 20-04-11, 12:21   #120
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Ford Mondeo mk2 2.0i - "NFS-ul is in Town"

Nu sunt expert, dar nu cumva te īmpiedică să bagi marşarier cānd eşti īn mers?
aleks is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -