Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-10, 00:28   #316
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Ii sta foarte bine cu stopurile si jantele vopsite.
Imi poti lasa si mie cateva detalli despre montarea Cruise Controler`uluisi de unde pot procura piesele.Sti cumva daca cei de la Toyota aduc?
Bafta in continuare!
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 16:10   #317
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Ii sta foarte bine cu stopurile si jantele vopsite.
Imi poti lasa si mie cateva detalli despre montarea Cruise Controler`uluisi de unde pot procura piesele.Sti cumva daca cei de la Toyota aduc?
Bafta in continuare!
Salut si multumesc!
Detalii am aflat si eu de curand de aici: http://www.6gc.net/forums/index.php?showtopic=68360
Daca nu te descurci in engleza, iti pot traduce eu tot. Pana acum cateva zile habar n-aveam ca s-a pus cruise control pe Celica noastra, din fabrica.
Piesele sunt disponibile si de la Toyota, baiatul care si-a montat zicea ca le-a gasit undeva la dezmembrari.
Il pot ruga sa-mi trimita codurile pieselor, daca le are. Oricum, daca scriu acolo pe topic si intreb de codurile pieselor, sigur se gaseste un binevoitor sa mi le spuna. Sunt foarte de treaba baietii, ma bucur ca am gasit acest site.
Oricum o sa intreb zilele astea, sa-mi fac si eu o lista cu toate piesele necesare + preturile aferente.

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
nu te am uitat anul asta o sa primesti si instalatia de glinzi si daca vrei iti dau si de climatronic si ce vrei tu de celica
A mea vreau sa o vand cu 5500 neg daca sti pe cineva ii dau si toate pisele care le am inclusiv motorul complect la cheie
Mare sef, abia astept sa primesc instalatia pentru oglinzi, ca am prins cateva zile "cu soare" - adica timp liber - si as fi avut timp sa ma ocup de montaj...
Si climatronicul il vreau, insa tre' sa vorbim la telefon de pret, ca momentan stau rau de tot cu banii (sambata asta sunt nas de cununie + botez).

Toate cele bune tuturor!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 18:43   #318
crocantu

Stage 2
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Salut si multumesc!
Detalii am aflat si eu de curand de aici: http://www.6gc.net/forums/index.php?showtopic=68360
Daca nu te descurci in engleza, iti pot traduce eu tot. Pana acum cateva zile habar n-aveam ca s-a pus cruise control pe Celica noastra, din fabrica.
Piesele sunt disponibile si de la Toyota, baiatul care si-a montat zicea ca le-a gasit undeva la dezmembrari.
Il pot ruga sa-mi trimita codurile pieselor, daca le are. Oricum, daca scriu acolo pe topic si intreb de codurile pieselor, sigur se gaseste un binevoitor sa mi le spuna. Sunt foarte de treaba baietii, ma bucur ca am gasit acest site.
Oricum o sa intreb zilele astea, sa-mi fac si eu o lista cu toate piesele necesare + preturile aferente.



Mare sef, abia astept sa primesc instalatia pentru oglinzi, ca am prins cateva zile "cu soare" - adica timp liber - si as fi avut timp sa ma ocup de montaj...
Si climatronicul il vreau, insa tre' sa vorbim la telefon de pret, ca momentan stau rau de tot cu banii (sambata asta sunt nas de cununie + botez).

Toate cele bune tuturor!
eu cred ca toate codurile pieselor le gasesti pe toyodiy.........acolo gasesti absolut orice piesa toyota cu desen , orice saiba sau piulita.......asta in caz ca te ajuta.....
crocantu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 05:33   #319
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

superba masina!!!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 08:04   #320
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quick am gasit eleron in 2 puncte 90 de euro.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	aleron.jpg
Views:	76
Size:	1.80 MB
ID:	1740392  
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 14:46   #321
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Am vrut sa-ti fac o supriza si ti-am propus masina ca baza de lucru la un concurs saptamanal pe un forum de Virtual Tuning.
Cam astea sunt cele mai bune lucrari. A mea e aia cu numarul mic, patrat, langa masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	8zx8wx9vvmv0odnv1m8b.jpg
Views:	245
Size:	3.72 MB
ID:	1749507   Click image for larger version

Name:	gidii166ycd0y0a14i.jpg
Views:	172
Size:	955.9 KB
ID:	1749508   Click image for larger version

Name:	odz15pwb381j27na6wbj.jpg
Views:	139
Size:	2.46 MB
ID:	1749509  

Click image for larger version

Name:	zj7nvwcd0gzbxt474io.jpg
Views:	131
Size:	771.4 KB
ID:	1749510  
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 20:40   #322
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
Quick am gasit eleron in 2 puncte 90 de euro.
Salut, suna bine dar n-am cum acum, sunt multe alte prioritati. O sa incerc sa mi-l fac singur. Multumesc oricum!

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
Am vrut sa-ti fac o supriza si ti-am propus masina ca baza de lucru la un concurs saptamanal pe un forum de Virtual Tuning.
Cam astea sunt cele mai bune lucrari. A mea e aia cu numarul mic, patrat, langa masina.
Super surpriza, am ramas masca!
Primele 3 arata foarte bine, a 4-a este cu kit de Subaru si nu merge la forma masinii, parerea mea.
Prima poza este intr-adevar cea mai reusita, mi-ai dat ceva idei pentru pus in practica.
Multumesc mult pentru initiativa, dar si pentru efortul depus de tine si de ceilalti la realizarea VT-urilor! Foarte frumos din partea ta!
PS: Am poza cu nr. mic pe desktop, de vreo 2 zile
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 22:26   #323
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Mi-am mai facut si eu de lucru pe la masina, de cateva weekend-uri incoace... am luat de la cineva un TV portabil cu AV-in si mi-am propus sa-l integrez in bord. Oricum consola mea era varza, am transformat un single DIN intr-un double DIN folosind flex si chit
De data asta am folosit fibra de sticla pentru o mai buna rezistenta. Am reasezat cateva instrumente, am integrat ecranul, comenzile lui (power, IR sensor etc.), mufa USB si cam atat. Faceti abstractie de culoarea folosita, este total diferita de ceea ce aparea pe capac (deci m-am pacalit) si urmeaza sa o refac cu argintiu, ca si toate celelalte plastice din interior.
Am mai montat si niste tetiere de la modelul mai vechi de Celica:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0108.jpg
Views:	94
Size:	655.5 KB
ID:	1770260   Click image for larger version

Name:	Photo0119.jpg
Views:	209
Size:	760.2 KB
ID:	1770261   Click image for larger version

Name:	Photo0124.jpg
Views:	166
Size:	845.1 KB
ID:	1770262  

Click image for larger version

Name:	Photo0132.jpg
Views:	253
Size:	989.2 KB
ID:	1770263  
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 23:00   #324
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Nice color (haha, just messing with you)...de cand am vazut pozele in varianta mica am zis ca SIGUR nu asa a vrut sa iasa.

Acu permite'mi sa carcotesc ca de felicitat oricum am toate motivele:

1) Playerul ala e 2din nu? (dvd player like?)...nu mia bine lasai acolo gol si puneai un 2din cu touch? (dvd like)...CARPUTER...etc
2) Daca raspunsul e nu, inteleg dc si acum vine carcoteala la obiect. E TZUTZ facut...da 1 singur lucru nu'mi place...holsuruburile alea 2 care fixeaza usb...daaaaaaaamn!!! ( nuj...parca nu's de acolo...

Oricum...nice color =))))))) (scuze)
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 15:46   #325
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

A iesit interesant dar mai bine faceaši transformarea la casetofon si atat.
Eu zic sa-ti faci negre de serie toate plasticele din interior sau invelite in folie de carbonam vazut la un tip si da frumos.
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 20:08   #326
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
Originally Posted by Patrulei View Post
A iesit interesant dar mai bine faceaši transformarea la casetofon si atat.
Eu zic sa-ti faci negre de serie toate plasticele din interior sau invelite in folie de carbonam vazut la un tip si da frumos.
Nu ramane asa... culoarea asta (daca pot sa o numesc asa) va zbura weekend-ul urmator. O sa incerc mai intai un argintiu, tot provizoriu si el. Pana la urma tot la textura de carbon voi ajunge, dar probabil din ala veritabil (ma documentez in perioada asta, iar in curand trec la etapa urmatoare - experimente). Oricum, nu sunt adeptul foliei de carbon, mai bine alta textura, vad eu ce aleg.

M-as fi limitat la cass, iar LCD-ul nu l-am montat nici pentru tv, nici pentru dvd, ci pentru gps, camera marsarier si tv-out-ul de la ipod, telefon etc.

Oricum, exista plansa de bord pentru cass dublu de fabrica, am si codul, insa nu e disponibila la noi.

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
1) Playerul ala e 2din nu? (dvd player like?)...nu mia bine lasai acolo gol si puneai un 2din cu touch? (dvd like)...CARPUTER...etc
2) Daca raspunsul e nu, inteleg dc si acum vine carcoteala la obiect. E TZUTZ facut...da 1 singur lucru nu'mi place...holsuruburile alea 2 care fixeaza usb...daaaaaaaamn!!! ( nuj...parca nu's de acolo...
3) Oricum...nice color =))))))) (scuze)
Playerul nu vreau sa renunt la el, din cauza lui am "hacuit" toata plansa de bord (care, apropo, este cel mai nereusit lucru la masina asta, dupa parerea mea; am facut multe schite inainte sa incerc sa asez "piesele de puzzle" de pe bord, dar n-am ajuns la vreo solutie care sa ma multumeasca si pe mine). Sunt foarte multumit de player, e Pioneer si are cateva chestii de baza, cum ar fi USB cu conexiune full ipod, aux-in, bluetooth (cu functie handsfree si redare a2dp sau cum ii zice), egalizator grafic cu 7 benzi, 3 perechi rca pe 4v etc. De-abia am reusit sa-i dau de cap si m-am atasat de el, plus ca am facut ceva sacrificii la vremea respectiva, ca sa-l achizitionez (acum gasesc chiar si DVD, tot Pioneer, la banii aia, dar....)

Pentru mufa USB, alta metoda de fixare n-am gasit, dar o sa pun macar niste suruburi "la fata", negre.

De culoare, stai linistit, cel mai mult rade de mine nevasta-mea si ii dau dreptate, ea mi-a zis de la inceput ca n-o sa iasa bine...

Eh, le rezolv eu pe toate, astea-s oricum mici detalii "de iarna", chestiile importante se petrec primavara
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 00:08   #327
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Quote:
cel mai mult rade de mine nevasta-mea si ii dau dreptate, ea mi-a zis de la inceput ca n-o sa iasa bine...
bine ca ai intelegere in casa

In rest, in final is sigur ca o sa iasa bine.

Totusi, folie nu sunt nici eu de acord dar sigur stii de hidrotransfer (chiar in ct e atelierul de care stiu) si pt bord cred ca e o solutie mai mult decat misto.

Daca nici asta, laminarea in carbon pe o baza d fibra si in final carbon...100% dar sincer cred ca ai sa dai prea multi $ ca sa primesti un lucru facut prost (mai mult ca sigur) ca deh...suntem in Romania si abea se dumireste lumea pe aici cu fibra...eu zic ca pana la carbon mai au de halit. Cel putin pana la carbon frumos finisat alea alea...ca asa am auzit pe multi care bat carbonul ca fibra ) si invers.

Sanatate, numai bine!

Cand ajungi in Buc, te astept la mine!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 22:30   #328
b31rmy
Skoda Driver

Stage 5
 
b31rmy's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,616
Member of:
[SKODA]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Daca te gandesti vreodata sa vinzi sau sa schimbi oz-urile , nu ezita sa ma contactezi
b31rmy is offline   Reply With Quote
Old 31-12-10, 13:38   #329
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

merita sa dau motorul pe o vectra din93 2000cm 4x4
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 11:54   #330
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: TOYota Celica T20 reconditionata

Salut baieti, LA MULTI ANI! Va urez un 2011 plin de realizari si tot ceea ce va doriti fiecare (le stiti mai bine ca mine).

Eu sunt bine, multumesc voi incepe anul intr-un mare fel (chiar daca n-are legatura cu masina/masinile in general), cu banii stau foarte prost in perioada asta - cum stam cam toti, de altfel - insa din alte puncte de vedere nu ma pot plange, ceea ce e extraordinar, zic eu.

Revenind la masina (ca totusi NU suntem pe un forum de impartasit ganduri frumoase si sentimente din viata de zi cu zi ), pentru anul asta mi-am propus in primul rand SWAP-ul mult dorit, cu motorul 3sgte gen 3, cu FWD si adaptarile necesare (probabil ma va costa undeva intre 3000-5000 euro, deci nu se va intampla imediat, dar se va intampla anul asta).

Pe termen scurt, adica in urmatoarele 2 luni, mi-am mai propus sa-mi iau arcurile alea Tanabe (~60/40), un kit de ambreiaj - care e pe moarte din nou, rectificarea volantei, un set de garnituri nou pt. motor si cam atat. Bari de rigidizare sus, care sunt scumpe, deci probabil o sa merg pe custom. Cam atat din ce e cu adevarat important, restul le fac "printre picaturi" cu minime cheltuieli, ca sa nu ma abat prea mult de la target-ul principal.

Am schimbat "culoarea" plasticelor de la interior, insa nu mai pun poze ca n-are rost, n-a iesit pe masura asteptarilor si o sa mai schimb cate ceva pe-acolo.

OZ-urile o sa le dau, nu-mi sunt necesare acum si nici nu vreau sa cheltui pe anvelope, le rulez pe astea pe 15 pana una-alta. Cand vor veni vremuri mai bune, o sa imi iau si niste jante frumoase, tot lightweight.

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
merita sa dau motorul pe o vectra din93 2000cm 4x4
Salut dell, te referi la motorul de Celica de rezerva? In caz ca la el te referi, merita dat doar pentru simplul fapt ca dai un motor pe o masina, precum si pentru faptul ca sunt putine Celica in tara si deci mai putini potentiali cumparatori pentru motorul tau. Si decat sa stai cu el in garaj, mai bine mai pierzi ceva bani vanzand Opel-ul mai ieftin (sau pastrandu-l pentru drumurile de zi cu zi, ca Toyota ta ar merita scoasa pe strazi doar in weekend, sa nu risti sa ti-o zgarie/loveasca astia pe strada).

PS: suntem in 2011 si m-ai uitat cu instalatia aia am gasit in Anglia sa-mi comand un nou set de oglinzi cu tot cu instalatie, dar mai astept un semn de la tine sa stiu daca ma arunc sa fac o noua cheltuiala

PS2: am citit ca te intereseaza turbo pentru masina... am cautat multa vreme pe net, nu face nimeni interne de turbo pentru motoarele noastre ar trebui facute la comanda si costa cat nu face, probabil ajungi la o cheltuiala mai mare decat daca iti iei un motor Beams sau chiar si un 3sgte. Iar pe langa interne, ai nevoie de prea multe modificari ca sa faci acest motor turbo: stand-alone EMS, turbina, intercooler, tubulatura, sistem ungere turbina, serpisori turbo, depresurizare motor, instalatie electrica si multe altele. Nu cred ca ai cum sa te incadrezi in 3-4000 euro, iar rezultatele vor fi indoielnice (fata de un motor "nascut" turbo). Mai degraba cheltui 1000 euro pe un motor Beams, castigi doar 25 cp si poti sa-l omologhezi foarte usor, n-ai nevoie nici de multe modificari si cheltuieli, iar apoi poti sa-l upgradezi cam la fel ca pe actualul motor.
Daca vrei sa pui turbo cu internele stock, n-o sa tina decat cu boost foarte mic si iar nu merita cheltuiala... doar pentru sunet de BOV si 20-30 CP in plus, pe langa faptul ca stai mereu cu grija sa nu-ti sara pistoanele

Toate cele bune tuturor!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -