Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Bursa serviciilor AUTO

Bursa serviciilor AUTO Cereri si oferte de servicii AUTO

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-10, 22:41   #61
dadydoris

Stage 5
 
dadydoris's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 409
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

110kw. fara inmatriculare. Ma intreseaza cu cit e mai ieftin la bulgari / Ce se intimpla daca ramin fara talon in caz ca un politist i se pare lui ceva ciudat la masina?
dadydoris is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 08:21   #62
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

ITP + ASIGURARE + CARTE VERDE = 200 euro/ an fara sa mai veniti cu masina !
Impozitul la un motor 2.0 cmc undeva la 30-40 euro/an! Total 240 euro maxim!
In cazul in care ramaneti fara talon , talonul se poate recupera din Bulgaria .
matican is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:44   #63
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

ANUNT IMPORTANT PENTRU TOATA LUMEA !!!
Masinile inmatriculate PE PERSOANA BULGARA nu pot sa circule cu procura decat 3 LUNI!!! Pentru ca nu poti "imprumuta" masina unei persoane mai mult de 3 luni!
Masinile inmatriculate PE FIRMA pot circula cu procura 5 ANI!
Deci cei care aveti masinile inmatriculate pe persoane bulgare sa faceti bine sa mergeti inapoi la fiecare 3 luni sa va refaceti procura astfel circulati cu o masina si nu aveti drept de circulatie cu ea !
matican is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:52   #64
freelancevoyager

Stage 3
 
freelancevoyager's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
ANUNT IMPORTANT PENTRU TOATA LUMEA !!!
Masinile inmatriculate PE PERSOANA BULGARA nu pot sa circule cu procura decat 3 LUNI!!! Pentru ca nu poti "imprumuta" masina unei persoane mai mult de 3 luni!
Masinile inmatriculate PE FIRMA pot circula cu procura 5 ANI!
Deci cei care aveti masinile inmatriculate pe persoane bulgare sa faceti bine sa mergeti inapoi la fiecare 3 luni sa va refaceti procura astfel circulati cu o masina si nu aveti drept de circulatie cu ea !
Iar pe firma, la 5 ani se face doar reinnoire de procura, si e suficient?
Valabilitatea aceasta de 3 luni pe PF sau 5 ani pe firma, e data de legile bulgare, sau se stipuleaza IN CLAR, si in procura, valabiliatea ei?
Scuze ca cer atatea detalii dar sunt bine-venite lamuririle, inainte de a da banii pe masina.
__________________
_______________________________________________
Reparatii injectoare si pompe common rail diesel si benzina

0745.767.363
office@reconditionareinjectoare.ro
Pentru mai multe poze si tutorial accesati linkul din semnatura. Albumul cu injectoarele SIEMENS DEKA e cel mai detaliat.
http://is.gd/6LVpW
https://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...noza-auto.html
freelancevoyager is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 21:50   #65
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by freelancevoyager View Post
Iar pe firma, la 5 ani se face doar reinnoire de procura, si e suficient?
Valabilitatea aceasta de 3 luni pe PF sau 5 ani pe firma, e data de legile bulgare, sau se stipuleaza IN CLAR, si in procura, valabiliatea ei?
Scuze ca cer atatea detalii dar sunt bine-venite lamuririle, inainte de a da banii pe masina.
PE FIRMA se face doar reinoirea procurei si e suficient!
Valabilitatea procurei este data de LEGILE UNIUNEI EUROPENE care se aplica si in Bulgaria si in Romania ! Revin maine cu toata documentia!
matican is offline   Reply With Quote
Old 29-01-10, 15:01   #66
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

"Ministrul Mediului si Padurilor, László BORBÉLY a declarat astazi 29.01.2010 la postul Realitatea Tv in cadru emisiunii COD VERDE pentru Romania, ca TAXA AUTO DE PRIMA INMATRICULARE nu se va scoate si nu se va modifica deloc anul aceasta 2010, din 2011 se va incerca recalcula aceasta taxa si o sa fie mai mica sau mai mare!!! "
continuare articol aici
matican is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 14:52   #67
ovidiu82_n

Stage 4
 
ovidiu82_n's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 233
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

asta cu 3 luni e veche mann..pt k la vama nu ti se da nici o dovada in acest sens,k ai avut iesire din tara,iar la majoritatea cazurilor nici nu se face inregistrarea la iesirea sau intrarea din tara,,iar daca ti se pune pata sa inchizi firma masina ramane fara proprietarul de drept al masinii,iar prin firma eu stiu k se circula cu contract de inchiriere,care e valabil 5 ani cu posibilitatea de prelungire 1an sau 2 ani maxim..si oricum procura pe persoana fizica e definitiva,,adik o ai atata timp cat traiesti
ovidiu82_n is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:46   #68
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

"asta cu 3 luni e veche mann." - da e veche, nu am spus ca asa s-a dat acum legea!
"pt k la vama nu ti se da nici o dovada in acest sens,k ai avut iesire din tara,iar la majoritatea cazurilor nici nu se face inregistrarea la iesirea sau intrarea din tara," - nu conteaza ca iesi din tara, dar pe procura scrie data cand a fost facuta! nu e vorba ca nu poti sa iesi din tara!
"iar prin firma eu stiu k se circula cu contract de inchiriere,care e valabil 5 ani cu posibilitatea de prelungire 1an sau 2 ani maxim..si oricum procura pe persoana fizica e definitiva,,adik o ai atata timp cat traiesti" - aici te contrazic ! nu este asa! nu se face contract de inchiriere se face procura valabila 5 ani cu posibilitatea de prelungire cat vrei, iar cu faza ca pe persoana procura e valabila pe viata asta e o mare minciuna : citez de pe un alt site ca sa nu credeti altceava : Procura “pe viata” este nelimitata in timp. FALS!
Cine promite inmatriculare pe viata, exagereaza, sau minte cu buna stiinta!
Daca facem o “traducere” a expresiei “procura pe viata”, observam, ca in schimbul a cateva sute de euro, uneori a cateva zeci (in genul acesta de afaceri imparti cu altii comisionul, pentru ca nu le poti face pe toate de unul singur!), ofertantul serviciilor se angajeaza ca pe viata (fara vre-un avantaj financiar ulterior!) sa stea cu grija ca anual sa i se plateasca impozitul, si sa remita catre utilizatorul numerelor amenzile care vin pe adresa lui. Ca sa nu mai spun de eventuala fuga de la locul accidentului… care il poate scula pe proprietarul din acte din pat in miez de noapte. Ganditi-va ca bulgarul are sute de masini inmatriculate…

Ati facut pe langa procura un act de vanzare cumparare? E clar! Masina nu mai este a bulgarului, cale de consecinta masina nu va fi trecuta la fisc ca bun personal de catre acesta (nu are obligatia si nici interesul s-o faca!) si chiar daca bulgarul nu v-o radiaza, dvs circulati cu o masina fantoma. O masina care de fapt a parasit deja Bulgaria in acte si dvs aveti obligatia s-o inmatriculati in Romania in termen de 2 luni de la cumparare.

Daca anul acesta, asa cum se aude, statul bulgar (care este si el in criza!), vor verifica cate masini s-au inscris dupa intrarea in UE si cate sunt platitoare de impozit…

Nu ati facut act de vanzare cumparare…, ci doar procura, teorectic il obligati pe bulgar sa inscrie masina la fisc, dar ramneti cu emotii ca va poate lua masina. Daca vrea neaparat sa n-o inscrie la fisc, o vinde fictiv catre alt roman.

Daca insistati sa aveti masina inmatriculata pe numele unui bulgar, cel mai bine puneti-l sa va semneze o hartie de mana (in romana!) cum ca si-a primit banii pe masina in avans, iar procura sa va dea dreptul de circulatie, dar si dreptul sa vindeti masina unei terte persoane.

In cazul firmelor cu actionari romani, pe viata trebuie sa intreti o firma in Bulgaria si sa corespondezi permanent cu clientii tai, asta doar pentru cativa euro.
matican is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 18:46   #69
kata_clv

Stage 4
 
kata_clv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 195
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

sal..vz ca te-am adaugat in lista de mess..asi vrea sa vb despre inmatricularea unei masini in bg..
kata_clv is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 21:35   #70
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
ANUNT IMPORTANT PENTRU TOATA LUMEA !!!
Masinile inmatriculate PE PERSOANA BULGARA nu pot sa circule cu procura decat 3 LUNI!!! Pentru ca nu poti "imprumuta" masina unei persoane mai mult de 3 luni!
Masinile inmatriculate PE FIRMA pot circula cu procura 5 ANI!
Deci cei care aveti masinile inmatriculate pe persoane bulgare sa faceti bine sa mergeti inapoi la fiecare 3 luni sa va refaceti procura astfel circulati cu o masina si nu aveti drept de circulatie cu ea !
)) scuza-ma ca rad,dar de cand ai scos-o pe asta?Tin sa te contrazic,iar maine iti prezint si dovezi clare,procura de pe persoana fizica este valabila pe TIMP NELIMITAT nu pe 3 luni asa cum spui tu!
Sincer,daca vrei sa iti faci reclama fa-o in alt fel,nu asa iti strangi clientii!Maine inscriu o masina DIN NOU PE PERSOANA FIZICA BULGARA si o sa atasez si o copie de pe procura
Masina mea,ma rog,ex masina care am avut-o am inscris-o la bulgari,dupa ceva vreme cand am vandut-o,adica acum 2luni de zile,i-am tradus actele noului proprietar(actele traduse dupa 7-8luni dupa ce am inscris-o la ei - deci nu le tradusesem ),si ghici care era traducererea: pot s`o vand,s`o inchiriez,s`o evaluez la ce pret doresc,etc etc etc
Te rog frumos ....
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare

Last edited by kidu2006; 02-02-10 at 21:38.
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 21:50   #71
ovidiu82_n

Stage 4
 
ovidiu82_n's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 233
Thumbs up Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
"asta cu 3 luni e veche mann." - da e veche, nu am spus ca asa s-a dat acum legea!
"pt k la vama nu ti se da nici o dovada in acest sens,k ai avut iesire din tara,iar la majoritatea cazurilor nici nu se face inregistrarea la iesirea sau intrarea din tara," - nu conteaza ca iesi din tara, dar pe procura scrie data cand a fost facuta! nu e vorba ca nu poti sa iesi din tara!
"iar prin firma eu stiu k se circula cu contract de inchiriere,care e valabil 5 ani cu posibilitatea de prelungire 1an sau 2 ani maxim..si oricum procura pe persoana fizica e definitiva,,adik o ai atata timp cat traiesti" - aici te contrazic ! nu este asa! nu se face contract de inchiriere se face procura valabila 5 ani cu posibilitatea de prelungire cat vrei, iar cu faza ca pe persoana procura e valabila pe viata asta e o mare minciuna : citez de pe un alt site ca sa nu credeti altceava : Procura “pe viata” este nelimitata in timp. FALS!
Cine promite inmatriculare pe viata, exagereaza, sau minte cu buna stiinta!
Daca facem o “traducere” a expresiei “procura pe viata”, observam, ca in schimbul a cateva sute de euro, uneori a cateva zeci (in genul acesta de afaceri imparti cu altii comisionul, pentru ca nu le poti face pe toate de unul singur!), ofertantul serviciilor se angajeaza ca pe viata (fara vre-un avantaj financiar ulterior!) sa stea cu grija ca anual sa i se plateasca impozitul, si sa remita catre utilizatorul numerelor amenzile care vin pe adresa lui. Ca sa nu mai spun de eventuala fuga de la locul accidentului… care il poate scula pe proprietarul din acte din pat in miez de noapte. Ganditi-va ca bulgarul are sute de masini inmatriculate…

Ati facut pe langa procura un act de vanzare cumparare? E clar! Masina nu mai este a bulgarului, cale de consecinta masina nu va fi trecuta la fisc ca bun personal de catre acesta (nu are obligatia si nici interesul s-o faca!) si chiar daca bulgarul nu v-o radiaza, dvs circulati cu o masina fantoma. O masina care de fapt a parasit deja Bulgaria in acte si dvs aveti obligatia s-o inmatriculati in Romania in termen de 2 luni de la cumparare.

Daca anul acesta, asa cum se aude, statul bulgar (care este si el in criza!), vor verifica cate masini s-au inscris dupa intrarea in UE si cate sunt platitoare de impozit…

Nu ati facut act de vanzare cumparare…, ci doar procura, teorectic il obligati pe bulgar sa inscrie masina la fisc, dar ramneti cu emotii ca va poate lua masina. Daca vrea neaparat sa n-o inscrie la fisc, o vinde fictiv catre alt roman.

Daca insistati sa aveti masina inmatriculata pe numele unui bulgar, cel mai bine puneti-l sa va semneze o hartie de mana (in romana!) cum ca si-a primit banii pe masina in avans, iar procura sa va dea dreptul de circulatie, dar si dreptul sa vindeti masina unei terte persoane.

In cazul firmelor cu actionari romani, pe viata trebuie sa intreti o firma in Bulgaria si sa corespondezi permanent cu clientii tai, asta doar pentru cativa euro.
termenul inmatricularii unei masini de la intrare in tara e de 3 luni nicidecum 2.deci vb in necunostiinta de cauza.si daca masina a parasit bg care-i problema?masina nu este fantoma atata timp cat ai la ea asigurare,carte verde,itp si procura,caci daca ar fi fantoma la primul itp facut acolo cu masina nar mai pleca de acolo
ovidiu82_n is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:18   #72
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

In primul rand nu vreau sa imi fac sau sa imi adun clienti asa !!! Asa am auzit la notar si asa am postat si eu aici! Iar pentru ovidiu vreau sa iti spun ca acel citat l-am luat de pe un site si nu sunt spusele mele!
matican is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 00:18   #73
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
In primul rand nu vreau sa imi fac sau sa imi adun clienti asa !!! Asa am auzit la notar si asa am postat si eu aici! Iar pentru ovidiu vreau sa iti spun ca acel citat l-am luat de pe un site si nu sunt spusele mele!
Hai sa iti spun eu cum sta treaba si o fac publica chiar daca si eu ma ocup cu inscrieri auto pe Bg .. tot spui ca le faci prin firma si asa mai departe!Iti repet si tie si tuturor,firma respectiva este platitoare de impozit/t.v.a. la stat,daca firma respectiva da faliment automat toate bunurile care sunt sub numele firmei vor fi sub tutela statului!Treaba asta poate sa o confirme oricine pt ca este logic !!
Iar cu procurile sa va dau un scurt exemplu:
Eu am inscris masina pe bg,am procura,acte full .. eu la randul meu cand o vand nu pot sa fac alta procura!Masina se vinde in baza unui contract de vanzare-cumparare facut in targ si a actelor traduse!Masina se vinde impreuna cu toate actele actele INCLUSIV procura facuta pe numele meu,si cum am mai spus actul de vanzare cumparare!
Asta e tot,nu mai veniti cu povesti pe parcurs
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 10:22   #74
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Hai sa iti spun eu cum sta treaba si o fac publica chiar daca si eu ma ocup cu inscrieri auto pe Bg .. tot spui ca le faci prin firma si asa mai departe!Iti repet si tie si tuturor,firma respectiva este platitoare de impozit/t.v.a. la stat,daca firma respectiva da faliment automat toate bunurile care sunt sub numele firmei vor fi sub tutela statului!Treaba asta poate sa o confirme oricine pt ca este logic !!
Iar cu procurile sa va dau un scurt exemplu:
Eu am inscris masina pe bg,am procura,acte full .. eu la randul meu cand o vand nu pot sa fac alta procura!Masina se vinde in baza unui contract de vanzare-cumparare facut in targ si a actelor traduse!Masina se vinde impreuna cu toate actele actele INCLUSIV procura facuta pe numele meu,si cum am mai spus actul de vanzare cumparare!
Asta e tot,nu mai veniti cu povesti pe parcurs
Stiu ca te ocupi cu inmatriculari si vad ca iar te bagi aiurea in postul meu!
Ce legatura are ce ai spus tu mai sus cu ce discutam noi aici ? asta nu inteleg ?
Iar cu firma si cu falimentul ..nu stiu cum poate sa dea o firma faliment si ce de ?
Avem niste cheltuieli lunare si doar atat, cred ca oricine care face afaceri isi permite sa plateasca impozit pe profit care este de 10 % in Bg la stat si contabila ?
Te-as ruga sa nu te mai bagi in postul meu aiurea ..eu nu ma bag peste tine .. te-ai bagat la inceput si te-am contrazis cu argumente solide, acum te simti in pericol sau nu stiu de ce vad ca postezi aiurea si nici macar la subiect!
matican is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 10:47   #75
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by matican View Post
Stiu ca te ocupi cu inmatriculari si vad ca iar te bagi aiurea in postul meu!
Ce legatura are ce ai spus tu mai sus cu ce discutam noi aici ? asta nu inteleg ?
Iar cu firma si cu falimentul ..nu stiu cum poate sa dea o firma faliment si ce de ?
Avem niste cheltuieli lunare si doar atat, cred ca oricine care face afaceri isi permite sa plateasca impozit pe profit care este de 10 % in Bg la stat si contabila ?
Te-as ruga sa nu te mai bagi in postul meu aiurea ..eu nu ma bag peste tine .. te-ai bagat la inceput si te-am contrazis cu argumente solide, acum te simti in pericol sau nu stiu de ce vad ca postezi aiurea si nici macar la subiect!
Nu ma bag peste tine deloc k nu am incercat sa-ti fur clientii!!!Era vb despre termenul de pe procura,care ti-am zis ca este nelimitat,tu ai spus ca numai pe firma este valabil si te-am contrazis,astept sa mi se intoarca baietii din Bg si iti prezint dovezile clare cum ca nu ai dreptate!
Iar legat de firma-faliment = n-ai mai vazut asa ceva?o sa vezi daca nu
Numai bine
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -