Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Bursa serviciilor AUTO

Bursa serviciilor AUTO Cereri si oferte de servicii AUTO

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-10, 12:44   #121
mariandaniel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

""ITP + asigurare + cartea verde - 200 euro""
ITP + asigurare + carte verde = max 150 cu tot cu spaga ta
ITP = 25 E
Asigurare = 100 E
Carte Verde = 10 E
Sa intelegem ca restul de 76 E este partea voastra
(apropo pretul la itp este cu tot cu spaga)
mariandaniel is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 10:44   #122
BlackDomino

Stage 3
 
BlackDomino's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 114
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Buna ziua...M'ar interesa si pe mine o inmatriculare dar am auzit ca daca de exemplu firma ramane datoare,sau da faliment,etc atunci masina ramana pe firma si pana nu se va achita datoria si firma nu isi revine actele raman la finante sau unde si nu se va mai putea vinde sau radia masina...
Ati putea sa imi spune'ti si dezavantajele care sunt...?
BlackDomino is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 18:24   #123
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by mariandaniel View Post
""ITP + asigurare + cartea verde - 200 euro""
ITP + asigurare + carte verde = max 150 cu tot cu spaga ta
ITP = 25 E
Asigurare = 100 E
Carte Verde = 10 E
Sa intelegem ca restul de 76 E este partea voastra
(apropo pretul la itp este cu tot cu spaga)
Eu stiu alte preturi in functie de motor !
sincer sa fiu 140 euro costa daca mergi tu cu masina acolo, iar cei 60 euro sunt drumul si comisionul meu si spaga de la ITP (30e)
__________________
INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA PE FIRMA!
http://www.soferdebulgaria.com
matican is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 18:31   #124
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by BlackDomino View Post
Buna ziua...M'ar interesa si pe mine o inmatriculare dar am auzit ca daca de exemplu firma ramane datoare,sau da faliment,etc atunci masina ramana pe firma si pana nu se va achita datoria si firma nu isi revine actele raman la finante sau unde si nu se va mai putea vinde sau radia masina...
Ati putea sa imi spune'ti si dezavantajele care sunt...?
In primul rand firma mea e neplatitoare de tva si nu poate sa dea falimenta atat timp cat merge afacerea!
De ce nu pot da falimenta pentru ca:
- contabila - 50e/luna
- chirie sediu - 50e/luna
- impozit pe profit 10% /an

Atata timp cat 1 luna nu inmatriculez masini nu platesc contabila si chiria, pentru ca sediul e inchiriat de la un prieten si e partener de afaceri cu mine!
Impozitul pe profit 10%, atata timp cat nu am masini nu am nici profit deci nu platesc nici impozit si pot tine firma asa 10 - 20 de ani !
matican is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 17:50   #125
Gti_edition

Stage 5
 
Gti_edition's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3,349
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Pole Position Racers]
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

alex ,pt un jeep grand cherokee 5,2 v8 225cp care are acte de america cat este la bg?
Gti_edition is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 18:37   #126
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

daca e din america nu se poate inmatricula ! costa mult vama si toate chestiile se face comisie la sofia , e mai complicat si nu facem!
matican is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 10:32   #127
matican

Stage 3
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 127
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Acum vreo 2 luni m-am intalnit in Bulgaria la notar cu George Vintila de la Pro FM care si-a inmatriculat si el un jeep in Bulgaria!
matican is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 05:46   #128
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Salut, iti scriu aici,public,pentru ca am o intrebare care i-ar putea interesa si pe altii:

Sa zicem ca inmatriculez o masina pe firma ta, firma ta da faliment, prin absurd ma rog,dar dai faliment,traim vremuri nasoale. Ce se intampla cu masina inscrisa pe firma ta cu care circul eu cu procura etc? Alta chestie, daca tu dispari,mori,(doamne fereste) etc eu pot sa imi reinoiesc asigurarea la masina si itp si ce mai trebuie?

Alta chestie, inmatriculez masina pe firma ta pe bulgaria, vreau sa o inscriu in Romania dupa o perioada. Am nevoie de tine/firma ta pentru chestia asta sau ma descurc singur?

Multumesc mult,nu te intreb aiurea pentru ca vreau sa imi aduc o masina din germania pentru care taxa este imensa si vreau sa stiu ce risc.

Te intreb chestiile astea pentru ca am citit urmatorul articol:

« Inapoi la editia curenta
EVENIMENT

Aviz şoferilor
Maşinile înmatriculate în Bulgaria riscă să fie scoase oricând din circulaţie
Cosmin ZAPOROJAN





Însă, cei mai mulţi şoferi, mai ales dintre cei care şi-au înregistrat maşinile pe numele unor persoane fizice din Bulgaria, conduc în prezent maşini scoase din circulaţie, fără ca ei să cunoască acest fapt. Potrivit comisarului şef Romeo Tecău, şeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Autovehiculelor Constanţa, şoferii români care conduc autoturisme înmatriculate în Bulgaria se supun unor mari riscuri, cel mai mare fiind ca maşina lor să fie radiată.
Mai exact, după ce cetăţeanul bulgar înmatriculează autoturismul pe numele lui, el are la dispoziţie 60 de zile pentru a-l declara la agenţia fiscală din oraşul de care aparţine. Pentru că nu sunt fraieri să se încarce la impozite şi taxe cu maşinile românilor, ei nu le declară şi astfel, după 60 de zile, ele sunt automat radiate din circulaţie. Astfel, românii circulă fără să aibă habar cu maşini scoase din circulaţie, ceea ce constituie infracţiune.
Acest pericol este confirmat şi de o firmă specializată în înmatricularea autoturismelor în Bulgaria. Reprezentanţii companiei româno-bulgare, care are sediul în oraşul Ruse şi punct de lucru în oraşul Bragadiru, ne-au comunicat că ei încheie un contract pe cinci ani cu proprietarul maşinii prin care se angajează să îi plătească impozitele în fiecare an în statul vecin, însă sunt destule situaţii în care românii s-au trezit din senin cu autoturismele radiate. „Noi încheiem o convenţie cu proprietarii. În fiecare an, le plătim impozitul de 50 de euro în Bulgaria, bineînţeles cu banii lor. Altfel, maşinile lor ar fi radiate automat. Sunt destule situaţiile de acest fel, mai ales în cazul celor care şi-au înmatriculat maşinile pe numele unor cetăţeni necunoscuţi din Bulgaria. De aceea noi facem această convenţie. Spre exemplu, o dată am uitat să trecem pe rol (n.r. – să declare maşina la fiscul bulgar) cinci maşini. După 60 de zile am primit o adresă şi o amendă de 100 de leva din partea fiscului de acolo. Dacă nu am fi plătit amenda şi nu le-am fi trecut imediat pe rol, acele maşini ar fi fost radiate”, spune reprezentantul firmei.
Întrebarea care se pune este ce se întâmplă în situaţia în care firma dă faliment sau cetăţeanul bulgar pe numele căruia este înmatriculată maşina moare? Nu cred că vor veni urmaşii individului să plătească anual impozitul pe maşina românului, aşa cum nu cred nici că administratorii firmei falimentare îşi vor mai bate capul cu astfel de lucruri. În asemenea situaţie, spun autorităţile, ar fi bine să încercaţi să vă înmatriculaţi urgent maşina în România, altfel veţi fi nevoiţi să o trageţi pe dreapta fiindcă va fi radiată din oficiu de statul bulgar."


http://www.cugetliber.ro/1264111200/...in-circulatie/
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 15-05-10 at 06:13.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 16:03   #129
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

A trecut o saptamana+ fara nici un raspuns, se pare ca falimentu' ala improbabil si imposibil s-a cam produs, este?

Nasol.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 17:08   #130
ovidiu82_n

Stage 4
 
ovidiu82_n's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 233
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
A trecut o saptamana+ fara nici un raspuns, se pare ca falimentu' ala improbabil si imposibil s-a cam produs, este?

Nasol.
odata inmatriculata masina nu mai ai treaba cu proprietarul din acte al masinii..ai contract vanzare si procura care iti da orice drept asupra masinii.iar prelungirea actelor se poate face oriunde doar cu o copie dupa cartea mare..masina nu va fi radiata pt k pers fizice bulgare sunt platitoare de impozit doar daca detin peste 20autoturisme in aceeasi zi.doar nu voiai k organul roman sati zica BRAVO! FRATILOR vati dus in BG...CAPISCI??????
ovidiu82_n is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 23:38   #131
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Multumesc pentru raspuns.

Deci pot sa o vand singur oricui,pot sa o inmatriculez singur in Romania, pot sa imi fac asigurare prin altcineva fara sa am nevoie de prima persoana pe numele careia am inscris masina, nu am nici o problema?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:54   #132
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by ovidiu82_n View Post
odata inmatriculata masina nu mai ai treaba cu proprietarul din acte al masinii..ai contract vanzare si procura care iti da orice drept asupra masinii.iar prelungirea actelor se poate face oriunde doar cu o copie dupa cartea mare..masina nu va fi radiata pt k pers fizice bulgare sunt platitoare de impozit doar daca detin peste 20autoturisme in aceeasi zi.doar nu voiai k organul roman sati zica BRAVO! FRATILOR vati dus in BG...CAPISCI??????
Cum nu ai nici o treaba cu proprietarul???Tu in carte nu esti propietarul ci un simplu utilizator...mai studiaza putin legile romanesti,bulgaresti si U.E,iar regula in bulgaria este ca daca propietarul masiinii nu o declara sau numai plateste impozitul anual masina se radiaza poti sa ai tu mama procurilor,o vei mai folosi doar ca hartie igienica,una foarte scumpa
Ce te faci cand vinzi masina si cumparatorul vrea si numerele de Bulgaria??trebuie sa mergeti din nou la un notariat in Bulgaria pentru a anula vechea procura si realiza una noua, ceea ce teoretic e imposibil, deoarece masina nu mai este in proprietatea bulgarului din ziua in care ati inscris-o. Bulgarul comite o ilegalitate sa dea alcuiva o procura la o masina care nu-i mai apartine. In cazul in care ati pierdut unul din acte (cartea de identitate sau talonul masinii, teoretic nu mai poate sa va elibereze nimeni un duplicat.

Mai nou, unele firme de asigurare din Romania, nu se multumesc cu procura generala (stiu ele de ce!),in cazul unui accident pentru care trebuie sa primiti daune, ci va cer una speciala cu data si locul accidetului inscrise pe procura. trebuie sa va deplasati in Bulgaria pentru a obtine actul notarial de la proprietarul din acte
Cei mai multi romani au inmatriculat prin intermediari romani, al caror nume real, sau adresa nici macar n-o cunoasc. Daca de roman nu dati, telefonul, sau adresa reala a bulgarului nu le aveti… din pacate, nu va ramane decat sa va reparati pe cheltuiala dvs masina.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 17:12   #133
ovidiu82_n

Stage 4
 
ovidiu82_n's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 233
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Cum nu ai nici o treaba cu proprietarul???Tu in carte nu esti propietarul ci un simplu utilizator...mai studiaza putin legile romanesti,bulgaresti si U.E,iar regula in bulgaria este ca daca propietarul masiinii nu o declara sau numai plateste impozitul anual masina se radiaza poti sa ai tu mama procurilor,o vei mai folosi doar ca hartie igienica,una foarte scumpa
Ce te faci cand vinzi masina si cumparatorul vrea si numerele de Bulgaria??trebuie sa mergeti din nou la un notariat in Bulgaria pentru a anula vechea procura si realiza una noua, ceea ce teoretic e imposibil, deoarece masina nu mai este in proprietatea bulgarului din ziua in care ati inscris-o. Bulgarul comite o ilegalitate sa dea alcuiva o procura la o masina care nu-i mai apartine. In cazul in care ati pierdut unul din acte (cartea de identitate sau talonul masinii, teoretic nu mai poate sa va elibereze nimeni un duplicat.

Mai nou, unele firme de asigurare din Romania, nu se multumesc cu procura generala (stiu ele de ce!),in cazul unui accident pentru care trebuie sa primiti daune, ci va cer una speciala cu data si locul accidetului inscrise pe procura. trebuie sa va deplasati in Bulgaria pentru a obtine actul notarial de la proprietarul din acte
Cei mai multi romani au inmatriculat prin intermediari romani, al caror nume real, sau adresa nici macar n-o cunoasc. Daca de roman nu dati, telefonul, sau adresa reala a bulgarului nu le aveti… din pacate, nu va ramane decat sa va reparati pe cheltuiala dvs masina.
vb in nestiintza de cauza..daca ai o procura bine pusa punct nu esti un ''simplu utilizator'' caci prevede drepturi asupra masinii precum ar fi:sa reprezinti prop. din acte la firmele de asigurari prec si dreptil de a incasa banii p asigurare fara acordul prop. de drept. in caz k vinzi masina ai contract vanzare,iar in procura specifica k ai dreptul de a da imputernicire altor persoane in scopul de a circula cu masina fara sa aibe nevoie de acordul prop..mai roaga si u p baietzi sa-ti arate totusi cum arata o procura bine pusa la punct
ovidiu82_n is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 19:31   #134
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by ovidiu82_n View Post
mai roaga si u p baietzi sa-ti arate totusi cum arata o procura bine pusa la punct
Daca as dorii sa inmatriculez o masina pe Bulgaria cu siguranta nu m-ar interesa ce-mi arata "baietzii" ci doar ce reprezinta legal cea ce cumpar eu,te intreb daca tu pierzi cartea masinii tu personal poti scoate inca una din Bulgaria???
Dar problemele astea nu sunt asa majore problemele vor fi cand se va implementa sistemul de verificare a autovehiculelor si cand Politia in sfarsit va putea sa aplice Codul rutier care spune:
CAPITOLUL II
Vehiculele
SECTIUNEA a 2-a
Art. 31. - (1) Persoana care detine autovehicule sau remorci înmatriculate în alte state si are sau îsi stabileste domiciliul ori resedinta în România este obligata sa le înmatriculeze în termen de 90 de zile de la data intrarii în tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului în România.

(2) Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea în tara.

(3) În cazul nerespectarii dispozitiilor de la alin. (1) si (2), dupa expirarea termenelor, pe lânga sanctiunea contraventionala, politia va retine certificatul si placutele cu numerele de înmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente.
Atentie nu este valabila intrarea si iesire se specifica clar de catre legiuitor O SINGURA PERIOADA DE MAXIMUM 120 ZILE
Atunci o sa mai vedem vezi ca e un post pe site cu un baiat plecat in spania cu masina inmatriculata pe Romania si care i-au rechizitionat politia masina + amenda 500 euro pt ca a depasit timpul mentionat mai sus....legislatie Europeana...sa se aplice
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 20:06   #135
ovidiu82_n

Stage 4
 
ovidiu82_n's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 233
Default Re: INMATRICULARI AUTO IN BULGARIA - FIRMA AUTORIZATA

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post
Daca as dorii sa inmatriculez o masina pe Bulgaria cu siguranta nu m-ar interesa ce-mi arata "baietzii" ci doar ce reprezinta legal cea ce cumpar eu,te intreb daca tu pierzi cartea masinii tu personal poti scoate inca una din Bulgaria???
Dar problemele astea nu sunt asa majore problemele vor fi cand se va implementa sistemul de verificare a autovehiculelor si cand Politia in sfarsit va putea sa aplice Codul rutier care spune:
CAPITOLUL II
Vehiculele
SECTIUNEA a 2-a
Art. 31. - (1) Persoana care detine autovehicule sau remorci înmatriculate în alte state si are sau îsi stabileste domiciliul ori resedinta în România este obligata sa le înmatriculeze în termen de 90 de zile de la data intrarii în tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului în România.

(2) Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea în tara.

(3) În cazul nerespectarii dispozitiilor de la alin. (1) si (2), dupa expirarea termenelor, pe lânga sanctiunea contraventionala, politia va retine certificatul si placutele cu numerele de înmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente.
Atentie nu este valabila intrarea si iesire se specifica clar de catre legiuitor O SINGURA PERIOADA DE MAXIMUM 120 ZILE
Atunci o sa mai vedem vezi ca e un post pe site cu un baiat plecat in spania cu masina inmatriculata pe Romania si care i-au rechizitionat politia masina + amenda 500 euro pt ca a depasit timpul mentionat mai sus....legislatie Europeana...sa se aplice
art1..nu poti inmatricula o masina care nu este a ta..u in romania circuli sub forma de masina imprumutata cu procura.cartea mare a masinii se tin la loc sigur,nu pe geam.personal pot scoate alta carte.art2..120 zile de la intrarea in tara.la iesirea din tara si intrare nu se face nici o inregistrare de iesire sau intrare.si plus k roamania semnat un decret care precede k poti circula..este afisat cu 2-3 pagini in urma..si fa-ma sa inteleg..daca un neamt vine vara in concediu in romania,si pleaca si revine de craciun iar ,ar tre sasi inscrie masina pt k au trecut 120zile de la intrarea din tara?s
ovidiu82_n is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -