Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   Espero pe Matiz (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/97841-espero-matiz.html)

danutz_2007 17-11-08 13:41

Espero pe Matiz
 
salut baieti!am si eu nevoie de un sfat!am un espero de 1.5 pe gaz din 96 inmatriculat prima data in 98...are oglinzi electrice incalzite,servo directie,aer conditionat,geamuri electrice fata spate,e full!
am gasit un matiz din 2003 ,60000 de km dar are doar servo pe el!
am vb cu el si a ramas daca ma hotarasc sa facem schimb pe schimb!fara nici un leut dat de el sau de mine!voi ce spuneti?

Geo_ZGA 17-11-08 13:51

Re: espero pe matiz
 
Ai probleme cu espero? Daca nu, atunci de ce sa-l dai pe matiz?! intr-adevar, este o masina mai noua, dar trebuie sa te gandesti si ce diferente sunt intre ele si ce anume vrei de la o masina.
La matiz nu o sa mai ai spatiu atat de mare, nu o sa ai atatea optiuni, confort, stabilitate, demaraj etc.

danutz_2007 17-11-08 14:18

Re: espero pe matiz
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 1869419)
Ai probleme cu espero? Daca nu, atunci de ce sa-l dai pe matiz?! intr-adevar, este o masina mai noua, dar trebuie sa te gandesti si ce diferente sunt intre ele si ce anume vrei de la o masina.
La matiz nu o sa mai ai spatiu atat de mare, nu o sa ai atatea optiuni, confort, stabilitate, demaraj etc.


nu am avut nici o problema majora pana aqma!doar ca ma exaspereaza consumu!am fost l am reglat si pe gaz si pe benzina!!!degeaba!
espero este o masina de curse lungi,mie imi trebuie ceva mai mic,de oras,care sa consume putin!eu fac in jur de 30-40 de km pe zi,dar 10 dimineatza,10 la pranz si in jur de 20 seara!
gandind la rece voi ce ati face?astept si eu cat mai multe raspunsuri!va multumesc!

Sindrom 17-11-08 14:21

Re: espero pe matiz
 
Ia-ti matiz, singura investitie, asta e optionala, daca mai vrei sa o faci este sa ii iei un porbagaj deasupra masinii, asta daca nu iti ajunge locul pentru concedii.

Geo_ZGA 17-11-08 16:00

Re: espero pe matiz
 
Daca vrei o masina pt oras, care sa consume mai putin decat espero, i-ati matiz si gata :)
Diverse optiuni poti sa-i pui si tu, dupa ce iei masina: geamuri pe fata, inchidere, muzica etc.

danutz_2007 26-11-08 13:46

Re: espero pe matiz
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 1869696)
Daca vrei o masina pt oras, care sa consume mai putin decat espero, i-ati matiz si gata :)
Diverse optiuni poti sa-i pui si tu, dupa ce iei masina: geamuri pe fata, inchidere, muzica etc.

salut baieti,am revenit pe aici sa va spun un lucru!duminica aceasta,dupa ce sambata a nins toata noaptea,am luat matizul unui amic si am facut o plimbare si prin oras si prin afara lui...in oras totul a fost ok,dar cand am iesit din oras m am jurat ca nu mai ma urc in asa ceva in viatza mea!batea vantu si am zis ca il ia dupa sosea,e instabil rau...nu are nici un pic de stabilitate pe drum ud sau acoperit de polei si sa mai bata si umpic vantu...cred ca e sinucidere curata!scuze pt cei care au matiz,dar impresia asta mi a lasat o aceasta masina!

Sindrom 26-11-08 15:58

Re: espero pe matiz
 
Aloooo e o masina de oras, INALTA, IEFTINA, ce vrei???? Trebuie sa faci si tu diferenta, apropo de stabilitate, tu ai pe polei????? Esti cam dur, dar totusi e o masina de 1 tona si stai linistit, ca nu zboara asa repede de pe sosea. Cand treci de la o masina mare, la o masina ca matizu, zici ca e fulg, mai are un pic si sare pe de sosea.

danutz_2007 27-11-08 09:37

Re: espero pe matiz
 
Quote:

Originally Posted by Sindrom (Post 1887846)
Aloooo e o masina de oras, INALTA, IEFTINA, ce vrei???? Trebuie sa faci si tu diferenta, apropo de stabilitate, tu ai pe polei????? Esti cam dur, dar totusi e o masina de 1 tona si stai linistit, ca nu zboara asa repede de pe sosea. Cand treci de la o masina mare, la o masina ca matizu, zici ca e fulg, mai are un pic si sare pe de sosea.


salut!hai sa iti zic ceva,poate unii vor spune ca sunt nebun...eu cu a mea am mers cu 100-120 pe polei pana la urziceni,anul trecut...poi u crezi ca pot sa merg asa cu matizu?cred ca la prima curba sunt direct mort in cosciug!daca faceam schimbu asta,era greseala mea cea mai mare!aaaa si apropo matizu nu are o tona!are maxim 600-700 kg!bafta!

Sindrom 27-11-08 09:44

Re: espero pe matiz
 
Eu ca posesor de matiz iti zic o chestie, tu esti strain de aceasta masina. si ca sa afirmi ca masina are 700kg, ma face sa spun ca esti pe dinafara
Am incheiat orice discutie, mergi tu cu 120 pana la urziceni, unde drumu e mai mult decat drept, pe polei. Si eu am mers pe polei cu matizu cu 100, de la ploiesti pana in campina:P. SUPER TARE nu?

D o n n 28-11-08 09:04

Re: espero pe matiz
 
scuze de offtopic,dar desi pare instabil nu e,adica eu cu nexia de 800kg,nu am probleme,adica na,mi s`a parut prima data dupa ce am trecut de la cielo la nexia,ziceam k o pierd pe drum,m`am obisnuit si e ok,iar in legatura cu vantu....cand bate vantu si esti pe un "camp" ....toate masinile au tendita sa o ia in alta directie..si pana la urma ai zis ca o iei pt consum si oras...acum de ..o maisna mica si ieftina nu poate oferi totul !

Dennis_TL 30-11-08 15:20

Re: espero pe matiz
 
orice masina este afectata de rafale de vant la viteze mari . inca nu s-a inventat masina lui Batman.

srn_86 29-01-09 16:12

Re: espero pe matiz
 
as vrea sa vad si eu cum merge cu 120 pe polei

D o n n 29-01-09 16:51

Re: espero pe matiz
 
ce masina matizul?eu zic ca toate....fac cam la fel pe polei...

danutz_2007 30-01-09 10:41

Re: espero pe matiz
 
e diferenta mare intre espero si matiz...eu zic ca nu mai au rost vorbele!vad ca fiecare isi lauda masina!bafta!

Geo_ZGA 30-01-09 10:45

Re: espero pe matiz
 
Pe polei si gheata toate masinile se comporta prost... conteaza soferul si ABS-ul la franare.


All times are GMT +2. The time now is 14:35.

- Copyright 2026 4Tuning