Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Anunturi Auto Toyota - Lexus (https://forum.4tuning.ro/498-anunturi-auto-toyota-lexus.html)
-   -   cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI (https://forum.4tuning.ro/498-anunturi-auto-toyota-lexus/96045-cumpar-cutie-viteze-pt-motor-2000-gti.html)

jonny_rapp 01-11-08 17:41

cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
cumpar cutie de viteze pt motor 2000 GTI ast ofertele voastre....

celicagtfour 09-11-08 18:29

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Ce are cutia ta de viteze?

jonny_rapp 10-11-08 22:59

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
am sa incerc sa iti explic cat de corect si pe intelesul tuturor: deci merg cu ea si cand iau piciorul de pe acceleratie se aure un uruit, am mers acasa am suspendat o roata, am scoso la liber si am invartit de roata se auzea uruitul respectiv acolo unde intra planetara in cutia de viteze cred ca se numeste diferential, am lasat roata jos si am suspendato pe celalta si acelas lucru uruitul ala enervant. Planetara nu poate fi, in curbe nu pusca nu se aude nimik deci tind sa cred ca problema provine de la cutie. dupa aia iam facut schimbu de ulei in cutie avea aprox 2 litri, uleiul ce lam scos din cutie iera pilitura in el si subtire. am gasit si o bucata de metal micutza parca ar fi ceva din pinion, habar nu am, si am bagat in cutie 4L de ulei T90 habar nu am cat o fi de bun sau nu, uruitul parca sa ameliorat dar tot se aude, si ma enerveaza la culme. eu sunt fixist si la mine masina tre sa mearga perfect duar sunetul morotului si toba sa o aud, nici o bataie nimik.daca ma poti ajuta cu un sfat sau chiar cu o cutie daca ai de vanzare sau daca stii pe cine ar avea. incca ceva, la mine miar potrivi o cutie de 1,6 STI si are aceleas rapoarte???multumesc:)

celicagtfour 10-11-08 23:14

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by jonny_rapp (Post 1856189)
am sa incerc sa iti explic cat de corect si pe intelesul tuturor: deci merg cu ea si cand iau piciorul de pe acceleratie se aure un uruit, am mers acasa am suspendat o roata, am scoso la liber si am invartit de roata se auzea uruitul respectiv acolo unde intra planetara in cutia de viteze cred ca se numeste diferential, am lasat roata jos si am suspendato pe celalta si acelas lucru uruitul ala enervant. Planetara nu poate fi, in curbe nu pusca nu se aude nimik deci tind sa cred ca problema provine de la cutie. dupa aia iam facut schimbu de ulei in cutie avea aprox 2 litri, uleiul ce lam scos din cutie iera pilitura in el si subtire. am gasit si o bucata de metal micutza parca ar fi ceva din pinion, habar nu am, si am bagat in cutie 4L de ulei T90 habar nu am cat o fi de bun sau nu, uruitul parca sa ameliorat dar tot se aude, si ma enerveaza la culme. eu sunt fixist si la mine masina tre sa mearga perfect duar sunetul morotului si toba sa o aud, nici o bataie nimik.daca ma poti ajuta cu un sfat sau chiar cu o cutie daca ai de vanzare sau daca stii pe cine ar avea. incca ceva, la mine miar potrivi o cutie de 1,6 STI si are aceleas rapoarte???multumesc:)

As zice ca-i sincronizatorul, deci cutia e de schimbat. Cand e motorul rece intra in viteza? Cutia de 1.6 nu e buna pentru tine.

jonny_rapp 11-11-08 22:45

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by celicagtfour (Post 1856217)
As zice ca-i sincronizatorul, deci cutia e de schimbat. Cand e motorul rece intra in viteza? Cutia de 1.6 nu e buna pentru tine.

ce sa zic intra poate putin mai greu deci repet "poate" , ca mi se mai intampla sa imi intre usor mai greu intro treapta sau alta, mai ales cand ii dau din treapta superioara in treapta inferioara dar in rest merge ok, ce ma deranjeaza ie sunetul ala dea dreptul enervant:evil:

nigger 15-11-08 22:13

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
mie imi caraie un pic cand schimba a 3-a,tre sa las un tempo sa nu schimb repede,tot sincroanele sunt de vina

jonny_rapp 16-11-08 11:20

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by nigger (Post 1866418)
mie imi caraie un pic cand schimba a 3-a,tre sa las un tempo sa nu schimb repede,tot sincroanele sunt de vina

si mie mi se intampla tot asa,nu caraie dar intra mai greu in viteze depinde de turatia motorului,oricummmiam gasit o cutie sper sa mearga ok cand o pun sus.

Laur 15-07-09 14:35

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Am eu cutie disponibila pt 2.0i '90-'94 (ST182),daca te mai intereseaza

jonny_rapp 12-12-09 11:34

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
scuze ca nu am mai intrat de mult timp daca o mai ai si vrei sa o dai intra pe jonny_rapp si vb acolo multumesc anticipat

dell 26 14-12-09 17:55

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
in cutie iti intra doar 2,2 sau max 2,5 l de ulei mai scoate afara daca ai bagat 4l

jonny_rapp 14-12-09 18:58

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by dell 26 (Post 2891404)
in cutie iti intra doar 2,2 sau max 2,5 l de ulei mai scoate afara daca ai bagat 4l

multumesc dell deja am refacut schimbul si am bagat de care trebuie si am bagat 2,5l:D

dell 26 22-12-09 20:14

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
ma bucur .daca ai nevoie de ceva da un buzz

jonny_rapp 24-12-09 17:43

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by dell 26 (Post 2915104)
ma bucur .daca ai nevoie de ceva da un buzz

daca ai sti o cutie de viteze pentru modelul meu si sa fie in stare buna de functionare tiasi fi foarte recunoscator:D

dell 26 25-12-09 12:15

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
ma interesez poate gasesc ceva

jonny_rapp 25-12-09 21:56

Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI
 
Quote:

Originally Posted by dell 26 (Post 2921259)
ma interesez poate gasesc ceva

multumesc anticipat:-)


All times are GMT +2. The time now is 18:53.

- Copyright 2024 4Tuning