Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Anunturi Auto Toyota - Lexus

Anunturi Auto Toyota - Lexus Masini Toyota de vanzare si piese pentru Toyota

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-08, 17:41   #1
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

cumpar cutie de viteze pt motor 2000 GTI ast ofertele voastre....
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 09-11-08, 18:29   #2
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Ce are cutia ta de viteze?
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 22:59   #3
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

am sa incerc sa iti explic cat de corect si pe intelesul tuturor: deci merg cu ea si cand iau piciorul de pe acceleratie se aure un uruit, am mers acasa am suspendat o roata, am scoso la liber si am invartit de roata se auzea uruitul respectiv acolo unde intra planetara in cutia de viteze cred ca se numeste diferential, am lasat roata jos si am suspendato pe celalta si acelas lucru uruitul ala enervant. Planetara nu poate fi, in curbe nu pusca nu se aude nimik deci tind sa cred ca problema provine de la cutie. dupa aia iam facut schimbu de ulei in cutie avea aprox 2 litri, uleiul ce lam scos din cutie iera pilitura in el si subtire. am gasit si o bucata de metal micutza parca ar fi ceva din pinion, habar nu am, si am bagat in cutie 4L de ulei T90 habar nu am cat o fi de bun sau nu, uruitul parca sa ameliorat dar tot se aude, si ma enerveaza la culme. eu sunt fixist si la mine masina tre sa mearga perfect duar sunetul morotului si toba sa o aud, nici o bataie nimik.daca ma poti ajuta cu un sfat sau chiar cu o cutie daca ai de vanzare sau daca stii pe cine ar avea. incca ceva, la mine miar potrivi o cutie de 1,6 STI si are aceleas rapoarte???multumesc
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 10-11-08, 23:14   #4
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by jonny_rapp View Post
am sa incerc sa iti explic cat de corect si pe intelesul tuturor: deci merg cu ea si cand iau piciorul de pe acceleratie se aure un uruit, am mers acasa am suspendat o roata, am scoso la liber si am invartit de roata se auzea uruitul respectiv acolo unde intra planetara in cutia de viteze cred ca se numeste diferential, am lasat roata jos si am suspendato pe celalta si acelas lucru uruitul ala enervant. Planetara nu poate fi, in curbe nu pusca nu se aude nimik deci tind sa cred ca problema provine de la cutie. dupa aia iam facut schimbu de ulei in cutie avea aprox 2 litri, uleiul ce lam scos din cutie iera pilitura in el si subtire. am gasit si o bucata de metal micutza parca ar fi ceva din pinion, habar nu am, si am bagat in cutie 4L de ulei T90 habar nu am cat o fi de bun sau nu, uruitul parca sa ameliorat dar tot se aude, si ma enerveaza la culme. eu sunt fixist si la mine masina tre sa mearga perfect duar sunetul morotului si toba sa o aud, nici o bataie nimik.daca ma poti ajuta cu un sfat sau chiar cu o cutie daca ai de vanzare sau daca stii pe cine ar avea. incca ceva, la mine miar potrivi o cutie de 1,6 STI si are aceleas rapoarte???multumesc
As zice ca-i sincronizatorul, deci cutia e de schimbat. Cand e motorul rece intra in viteza? Cutia de 1.6 nu e buna pentru tine.
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 22:45   #5
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by celicagtfour View Post
As zice ca-i sincronizatorul, deci cutia e de schimbat. Cand e motorul rece intra in viteza? Cutia de 1.6 nu e buna pentru tine.
ce sa zic intra poate putin mai greu deci repet "poate" , ca mi se mai intampla sa imi intre usor mai greu intro treapta sau alta, mai ales cand ii dau din treapta superioara in treapta inferioara dar in rest merge ok, ce ma deranjeaza ie sunetul ala dea dreptul enervant
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 22:13   #6
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

mie imi caraie un pic cand schimba a 3-a,tre sa las un tempo sa nu schimb repede,tot sincroanele sunt de vina
nigger is offline   Reply With Quote
Old 16-11-08, 11:20   #7
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
mie imi caraie un pic cand schimba a 3-a,tre sa las un tempo sa nu schimb repede,tot sincroanele sunt de vina
si mie mi se intampla tot asa,nu caraie dar intra mai greu in viteze depinde de turatia motorului,oricummmiam gasit o cutie sper sa mearga ok cand o pun sus.
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 14:35   #8
Laur

Stage 2
 
Laur's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 40
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Am eu cutie disponibila pt 2.0i '90-'94 (ST182),daca te mai intereseaza
Laur is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 11:34   #9
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

scuze ca nu am mai intrat de mult timp daca o mai ai si vrei sa o dai intra pe jonny_rapp si vb acolo multumesc anticipat
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 17:55   #10
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

in cutie iti intra doar 2,2 sau max 2,5 l de ulei mai scoate afara daca ai bagat 4l
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 18:58   #11
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
in cutie iti intra doar 2,2 sau max 2,5 l de ulei mai scoate afara daca ai bagat 4l
multumesc dell deja am refacut schimbul si am bagat de care trebuie si am bagat 2,5l
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 20:14   #12
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

ma bucur .daca ai nevoie de ceva da un buzz
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 17:43   #13
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
ma bucur .daca ai nevoie de ceva da un buzz
daca ai sti o cutie de viteze pentru modelul meu si sa fie in stare buna de functionare tiasi fi foarte recunoscator
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 12:15   #14
dell 26

Stage 5
 
dell 26's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 798
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

ma interesez poate gasesc ceva
dell 26 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 21:56   #15
jonny_rapp

Stage 5
 
jonny_rapp's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 319
Default Re: cumpar cutie viteze pt motor 2000 GTI

Quote:
Originally Posted by dell 26 View Post
ma interesez poate gasesc ceva
multumesc anticipat
jonny_rapp is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -