Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Chris Bangle (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/8891-chris-bangle.html)

GabiByte 15-10-05 22:20

Chris Bangle
 
Pentru cei care nu il cunoasteti, el e Designer Sef la BMW.
El este \"responsabil\" pentru modelele 1, 3(E90), 5(E60),7(E65-E66), Z4, X3(se poate sa fi omis ceva modele)

Multi au zis ca a distrus BMW. Exista si o petitie online pentru concedierea lui.

Mie chiar mi-au placut designurile facute de el.

Dar sa nu uitam ca Bangle nu va pleca prea repede de la BMW deoarece el a fost ales de familia Quandt pentru a schimba imaginea BMWului si beneficiaza de sprijinul total al lor(Familia Quandt detine cea mai mare parte din actiuni la BMW).

Oricum, va las sa va dati cu parerea :)

sil4tuning 16-10-05 07:23

eu stiam ca numai este la BMW demult ...apare la Mercedes de acum un an :wink:

mike20 16-10-05 11:24

parca tot el a conceput si seria 6...kre arata foarte bine...da` si yo stiu k a plecat de la bmw la mercedes :D

tre 17-10-05 04:16

da, a distrus imaginea bmw.

teddy 17-10-05 17:26

da! cred ca ar trebui sa continue, si sunt convins ca asta crede si managementul BMW. hmm, sa fie oare pentru cresterile de vanzari spectaculoase inregistrate de BMW de cand cu bangle? maybe...

GabiByte 17-10-05 19:00

nu a plecat de la BMW la Mercedes.
A spus ca va incepe in curand de la 0 pentru a concepe designul noii generatii de BMWuri...
La fel si eu cred ca ar trebui sa continue. Face o treaba foarte buna.
E clar ca nu poate satisface pe toti...Multi fani BMW au fost dezamagiti de stilul nou adoptat de BMW, dar vanzarile au crescut...:)

T.rac3Er 19-10-05 13:31

ce fani?, ce traditionalisti?...bangle a evoluat bmw ca design

englezii sunt niste sclavi...blocati ca design...nemtii sunt tot niste traditionalisti, si uite asa cica s-a stricat imaginea bmw, ca au fost cateva voci care au carait

baghy83 19-10-05 18:57

evident ca la inceput lumea a strambat din nas dar pe parcurs s-au invatat cu noile modele.nu e asa simplu sa faci ceva nou mai ales daca ai in spate o traditie asa de importanta ca ceea de la bmw.eu oricum intorc capul dupa ele chiar daca bangle le-a desenat.cand ma duc la scoala trec pe langa un bmw 330 cd negru cu geamuri negre si pack M pus pe el.incredibil.ce am mai vazut zilele astea pe undeva.stiati ca bangle a facut si fiatul coupe?

andy_wpo 31-07-06 01:26

Re: Chris Bangle
 
3 Attachment(s)
bangle a crescut imaginea bmw si ca vanzre si ca design.omul a adoptat o tehnica mai evoluat ca design nu asa cuminte ca modelele precedente dar sa dovedit dupa vanzari ca detine reteta succesului.si sa fim seriosi chiar arta bine ultimele modele.mai ales 5 si 3.

dexter_20 31-07-06 22:24

Re: Chris Bangle
 
Intotdeauna ce creeaza controverse se vinde bine,pt ca se bucura de publicitate gratuita. Parerea mea ,Bangle a suparat multi fani BMW cu formele sale. Acum totul depinde de gusturi.

Nautilus 01-08-06 20:52

Re: Chris Bangle
 
Cam tot ce a proiectat Chris Bangle la BMW e urat. Seria 7 e de-a dreptul monstruoasa, Seria 3 are un spate ca un vitraliu prost facut, de Z4 ce sa mai vorbim, doar Seria 5 e de o uratenie expresiva, care sugereaza forta.

Insa a avut motivele lui, foarte bine intelese in Occident.

BMW a adoptat un anume stil, specific, de la disparitia generatiei "rechin" si pana acum. Seria 3 E46 se vedea de cat colo ca e o evolutie a lui E36, Seria 5 E39 era (subtil) urmasa lui E34, Seria 7 E38 era vizibil derivata din E32 care era si el derivat din E23 etc. Fanii ar numi asta "imagine de marca". Problema e ca o astfel de imagine de marca face ca modele din generatii diferite sa fie prea asemanatoare, iar publicul iubitor de faima dar cu bani putini s-ar orienta spre un model la mana a doua, in timp ce publicul cu bani s-ar supara ca "nu vede nimeni ca au ultimul model" si ar cumpara altceva. De asta un manager abil va schimba generatiile in mod care sa fie cat mai vizibil, sa sara in ochi, sa socheze, astfel incat modelul vechi sa para si mai vechi decat in realitate, demodat si anacronic, iar cel modern sa para "masina viitorului", atragand astfel clientii care isi doresc "ultimul racnet".

S-a intamplat si la alte marci de lux, spre exemplu la Jaguar unde au adoptat modelele XK, exemple de uratzenie, dupa XK8, moderat aratos, numai fiindca XJS-ul, adevarata masina sport de lux, fusese prea multa vreme emblema marcii, si isi pierduse atractivitatea, o data din motive tehnice si a doua oara fiiindca modelele la mana a doua erau accesibile oricui si nu mai aveau acel aer de "produs de lux inaccesibil". Mercedes-Benz a facut la fel cu Clasa E W210, adoptand "mutra cu 4 ochi" numai fiindca trebuiau sa se desparta de imaginea lui W124, W126, W140 si altor modele "mai vechi".

Acest truc functioneaza in primul rand la modelele luxoase, facute sa arate avutia proprietarului, si la cele compacte, unde concurenta este extraordinara si orice noutate are imediat un mic avantaj - pe piata occidentala. In Est, unde se cauta in primul rand calitatile practice ale masinii si publicul e mai tolerant cu modele "vechi", se vand inca ff bine Astra Classic si Octavia Tour, iar Ursuletzul e considerat o masina sport capabila :D

~Nautilus

MihaiM 10-08-06 13:02

Re: Chris Bangle
 
Eu am votat sa ramana, cu singurul amendament ca nu-mi place designul la e90, atat botul (capota care nu mai curge peste botul masinii, lasand sa se vada linia de demarcatie intre capota si panoul forntal) cat si spatele (faruruile alea asezate intr-un fel de X scimonosit). In rest totul imi place.

EvLSant0S 10-08-06 13:37

Re: Chris Bangle
 
da... a schimbat stilul ... noua generatie bmw .. urata cu spume , cel putin .... seria 3 ... , doamne, ORIBILA

fuzzy 10-08-06 14:42

Re: Chris Bangle
 
nush acuma ce sa zic.... mi-au placut bmw-urile ff mult... sunt fan 5....M5.... dar fata de generatiile mai vechi acestea desenate de Chris Bangle parca sunt "prea" ***uriste.... nush adik grila cromata din fata impartita in 2 mi se parea ceva superb... acuma parca.....nush... e aiurea.... parca e prea exagerat designul... ah, si sa nu intelegeti ca nu imi place deloc cum arata noile serii de la bmw dar parca se putea mai bine si celelalte serii au avut parca o cursivitate mai.... stiti cum e acel: "je ne sais qua" ???

Alexutzzz 10-08-06 17:00

Re: Chris Bangle
 
din punctu meud e vedere nu sunt prea f.u.turiste , au fost nevoiti sa intre in pas cu "moda" si sa faca modelele in asa fel.... oricum la inceput mi se parea extremde urat e90 acum m am mai obisnuit cu el si imi e chiar simpatic....doar ca au zbarcit o cu capota..


All times are GMT +2. The time now is 07:40.

- Copyright 2024 4Tuning