Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale moto (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto.html)
-   -   Adio motociclete noaptea, in Bucuresti! (https://forum.4tuning.ro/571-discutii-generale-moto/86436-adio-motociclete-noaptea-bucuresti.html)

Geo_ZGA 07-08-08 11:14

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
B-XX-NOX, pe mine ma deranjeaza... si nu sunt nici babalac si nici anti-motoare. Imi plac motoarele, imi plac masinile, imi place tuningul... imi place cam tot ce are motor (chiar si o drujba :lol:). Dar pasiunea asta nu trebuie sa depaseasca limitele bunului-simt. Am si eu prieteni cu motoare, dar crede-ma ca niciodata nu i-am vazut/auzit sa alerge in limitare la ore tarzii din noapte, prin cartiere aglomerate, deranjand pe toata lumea. Mi se pare normal sa alerge, de aia si-au luat motoare (altfel isi luau scuter sau bicicleta), dar nu la orice ora si oriunde.
Amendarea lor periodic si in mod repetat o sa-i calmeze pe teribilisti. "Organul" stabileste la fata locului gravitatea faptei si poate sa dea amenzi numai la limita maxima data de lege... si cum amenzile s-au marit foarte mult, nu prea cred ca o sa le convina celor vizati sa dea cate 1000-2000ron pe saptamana.

Petre 1: vezi ca legea 61 /1991 a fost modificata printr-o OG prin 2000 sau 2001. Intre timp, am impresia ca au mai aparut modificari si adaugiri. Orele de "liniste" nu mai exista, acum la orice ora din zi sau din noapte poti face reclamatie si poate fi sanctionat cel care disturba linistea publica. Pe langa legea asta, mai exista reglementari legate si de motociclete/mopede si masini. Te poate incadra la ambele reglementari si te sanctioneaza dublu.

Co5m1n eXtreme 07-08-08 12:23

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Voi ziceti de motoare da am inteles ca o sa se ia si de tobele sport de pe masini tot aceeasi chestie :shock:
Cei care au zis ca le convine ... acum va mai convine cumva ? nu cred

E o porcarie legea asta ....
Daca se va aplica cumva ... ziua sa se faca un protest sau un mars cu motoarele turate la maxim trecand pe langa masina politiei :D

BOLnavu 07-08-08 12:37

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
din pacare nu vor da inapoi de la aceasta lege 99% traversam aseara pe la ora 2 bucurestiul incepand de la Universitate pana la Victoriei plin ce gabori care stateau in grupuri + 2-3 soferi opriti de acestia...sansa motociclistilor este undeva jos de tot!

BC-20-LET 07-08-08 21:41

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Ce oameni...nu am cuvinte sa descriu .
Poate ar fi bine sa citesti ultimele pagini @ MANU .

Bogdan_mb 07-08-08 22:35

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Quote:

Originally Posted by BC-20-LET (Post 1684859)
Ce oameni...nu am cuvinte sa descriu .
Poate ar fi bine sa citesti ultimele pagini @ MANU .

Stai linistit, nu stiu de ce te mai stresezi, bunul simt nu se invata cu forta... :sad:

manu 07-08-08 23:55

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
treaba e urmatoarea..la cati bani s-au bagat in strazile astea de rahat..se construiau circuite ;) adevaratele probleme ale romaniei sunt altele...oricum sistemul din romania nu va fi asemenea altor tari..posibil peste 50 ani cand vom sta la table in aer liber

Geo_ZGA 08-08-08 11:16

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
@manu: omule, tu cate enzo ai vazut in Romania? :lol: si cate Lambo se plimba printre blocuri la ora 2 noaptea? :lol:
strazi = infrastructura, circuite = distractie pt noi. Nu este in interes public sa se faca circuite de catre stat... ca strazile sunt sub orice critica, ca banii publici sunt aruncati pe geam pe "bordureli" si asfaltari proaste, ca se fura cu acte in regula... asta e partea a 2a. Nu avem ce sa facem noi, ca simple persoane fizice, doar anumite organe publice sa se auto-sesizeze.
Nu te poti lega de treaba asta, fiindca nu are nicio legatura cu bunul-simt... ce, daca aveam strazi "ca-n palma" vrei sa-mi spui ca nu mai alergau cu motoarele noaptea? :lol: tocmai, ca alergau si mai rau... Si crezi ca daca existau piste speciale in afara orasului se duceau acolo? Unii poate, dar marea majoritate nu. 1. ar fi fost pe bani :lol: , 2. nu ar fi fost la indemana, ar fi fost in afara orasului si e mult mai simplu sa iesi pe bulevardul din fata blocului decat sa te duci la pista, 20-30 km mai incolo.

maD_angel 08-08-08 12:40

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Quote:

Originally Posted by Geo_ZGA (Post 1685621)
1. ar fi fost pe bani :lol: , 2. nu ar fi fost la indemana, ar fi fost in afara orasului si e mult mai simplu sa iesi pe bulevardul din fata blocului decat sa te duci la pista, 20-30 km mai incolo.

3. Nu ar mai fi aceasi senzatie...parerea mea:lol:

Geo_ZGA 08-08-08 16:31

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
maD, exact ce spuneam...
manu... sincer sa fiu, enzo nu prea imi vine sa cred ca ai vazut, poate alt model... si daca ar fi fost, ai vazut O DATA! Nu de 10 ori pe seara, acelasi motor, pe aceeasi strada, cu aceeasi acceleratie in blana.

laur3atu 08-08-08 16:54

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Ati inebunit toti cu trezitu la 6 dim voi cand ati fost mici ati fost terorizati cred de parinti la 12-1 -2 noaptea va treazau sa va duceti sa le luati de baut daca vrei sa dormi si nu stai cu urechile ciulite pe geam cum trece unu gata moama il injuri de morti de familie asa sensibili sunteti omu decat trece nu sta in fata geamului tau sa o tureze sa te trezeasca pe tine miezule.Ce farmec are motoru daca schimbi la 3-4 mii mai bien ii dai foc ca ala nu mai e motor si toti care circula cu motoru pe magheru si mai stiu eu ce tronsoane principale circula pe acolo pt ca sunt drumurile sigur cu motoru daca te bagi pe strazi necunoscute din buc unde sunt prapastii risti sa mori stupid eu am dat intr-o groapa din buc la 60km\h si mi-a sarit ditamai teava din amortizor in fata daca nu aveam casca eram pa si la revedere a cui era vina daca era 12 noaptea si eu circulam pe acolo ca nu aveam voie pe bulevardelele mari va dadeati toti la fund sa dormiti voi linistiti altii sa moara va doare la basca si mai vb aici de bun simt ce bun simt .... Auzi si la ala ca in alte orase europene nu sunt motoare si masini turate la orele alea oi vedea ca o fi si bucurestiu raiu motoarelor si tuningului bha vb sa va aflati in treaba ...gata as avut mai multe de spus da oriucm vb degeaba si eu si toata lumea de aici nu cred ca intra Oprescu comunistu asta nebun a venit el cu ideiile lui nebune sa citeasca ce ne certam noi aici ca daca eram fata in fata ne luam si la bataie deegaba asa ...:D

Alex30 08-08-08 17:17

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Quote:

Originally Posted by B-XX-NOX (Post 1680695)
ai avut vreodata o pasiune mare pentru ceva anume ? o pasiune care nu puteai sa o faci din anumite motive... varsta/orice inconvenient care te-ar fii impedicat sa nu iti indeplinesti acea dorinta ? stii unii oameni poate mai conduc si fara carnet... sunt o groaza.... si acei oameni cand cap de creta incearca sa ii opreasca... fug, o iau pe stradutze etc.... acuma sa fim seriosi zi-mi 3 persoane kre merg pe stradute de placere..... si in turatii si etc.... cat despre doarr4u il sustin , crapati-le capu cu limitari la toti cei care sunt impotriva ... de ce ? nu pentru ca nu avem bun simt... prin simplu fapt k eu stiu o treaba... cand dormi, dormi , nu stai sa asculti motoare , cu atat mai mult ale naibii scutere, cum le auziti nu stiu , ca daca inchid geamu nu aud nici macar manta lu doarr4u.... ( stiu cum suna etc...)

Cum le auzim simplu! Depinde in ce zona stai tu acolo unde trece un motor la o ora-2 ? Si in plus pe timpul verii nu sunt eu obligat sa inchid geamu sa nu v-a mai aud pe voi.Si iti spun eu ca in zona Piata Muncii sunt foarte multi cu masini si motoare care le tureaza noaptea...nu era deajuns ca le tureaza si ziua!Daca nu crezi te invit sa vezi

Alex30 08-08-08 17:21

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Quote:

Originally Posted by laur3atu (Post 1686167)
Ati inebunit toti cu trezitu la 6 dim voi cand ati fost mici ati fost terorizati cred de parinti la 12-1 -2 noaptea va treazau sa va duceti sa le luati de baut daca vrei sa dormi si nu stai cu urechile ciulite pe geam cum trece unu gata moama il injuri de morti de familie asa sensibili sunteti omu decat trece nu sta in fata geamului tau sa o tureze sa te trezeasca pe tine miezule.Ce farmec are motoru daca schimbi la 3-4 mii mai bien ii dai foc ca ala nu mai e motor si toti care circula cu motoru pe magheru si mai stiu eu ce tronsoane principale circula pe acolo pt ca sunt drumurile sigur cu motoru daca te bagi pe strazi necunoscute din buc unde sunt prapastii risti sa mori stupid eu am dat intr-o groapa din buc la 60km\h si mi-a sarit ditamai teava din amortizor in fata daca nu aveam casca eram pa si la revedere a cui era vina daca era 12 noaptea si eu circulam pe acolo ca nu aveam voie pe bulevardelele mari va dadeati toti la fund sa dormiti voi linistiti altii sa moara va doare la basca si mai vb aici de bun simt ce bun simt .... Auzi si la ala ca in alte orase europene nu sunt motoare si masini turate la orele alea oi vedea ca o fi si bucurestiu raiu motoarelor si tuningului bha vb sa va aflati in treaba ...gata as avut mai multe de spus da oriucm vb degeaba si eu si toata lumea de aici nu cred ca intra Oprescu comunistu asta nebun a venit el cu ideiile lui nebune sa citeasca ce ne certam noi aici ca daca eram fata in fata ne luam si la bataie deegaba asa ...:D


"si toti care circula cu motoru pe magheru si mai stiu eu ce tronsoane principale circula pe acolo pt ca sunt drumurile sigur cu motoru" adica ce vrei sa spui prin chestia asta ? Nu ai vazut si tu cati au murit cu motoru pe tronsoane principale ? Si inca odata spun nu e treaba ca trece cu motoru ca daca doar AR TRECE nu m-ar deranja...dar ei stau JUMA DE ORA PE STRADA si tureaza motoru, fac intreceri, cerculete etc!

manu 08-08-08 17:51

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
eu zic sa va treziti la realitate si sa nu mai va agitati atata ca oricum legea asta nu prea cred ca se va infiinta, nu are fundament serios..va iesi scandal mare

B-14-BYE 08-08-08 18:41

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
pai sa ii lase pe aia sa treaca 1 data.. si saii amendeze pe aia care stau si deranjeaza... si fac intreceri.. nu ar fi mai corect asa?

Insanerzw 08-08-08 19:34

Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!
 
Doamne mancatias ...sa nu zic ce...in ce tara frate ati mai vazut voi sa nu iti dea voie sa circuli si u cu o toba de sunet peste o anumita ora...se intampla ceva Doamne fereste moare cineva i se face rau ...nu il duc la spital ca e peste 11 noaptea?OAMENI DE ***+ REGULII DE ***=POLITIA ROMANA! :rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2:rolleyes2 :rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 19:40.

- Copyright 2024 4Tuning