Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   cum sa procedez ? (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/86158-procedez.html)

m!h@!skoda 31-07-08 21:51

cum sa procedez ?
 
Salut tuturor membrilor acestui forum!!! am o intrebare la care nu am gasit un raspuns pana acum. Vreau sa cumpar o skoda octavia si am gasit una cu predare leasing. m_am intalnit cu omul respectiv am facut testul in service, pana aici totul ok. De acum e problema: vanzatorul mai are de platit 9000 de euro leasing. eu ii dau 9000 de euro merg cu el sa fiu sigur k plateste leasing-ul dar el nu poate sa imi dea cartea tehnica a masinii ca este trecuta tot pe firma de leasing. el spune k imi da masina cu talonul prima data. Acum intervine problema:eu ce fac cu masina fara cartea tehnica si cu banii dati? el poate sa vina cu politia la mine k i_am furat masina! astept raspunsuri !!

m!h@!skoda 03-08-08 15:56

Re: cum sa procedez ?
 
nu stie nimeni cum sa fac ??

dexter_20 03-08-08 22:16

Re: cum sa procedez ?
 
Eu dupa ce am terminat leasing-ul la Logan, am primit cartea tehnica. Pana atunci am circulat doar cu talonul.

ionut_cluj 04-08-08 00:06

Re: cum sa procedez ?
 
ce carte tehnica bre?

shaid-kid 04-08-08 13:06

Re: cum sa procedez ?
 
Pey nu faceti si voi un contract de vanzare cumparare? Prin care poti sa dovedesti ca ai cumparat masina de la el?

ionut_cluj 04-08-08 15:40

Re: cum sa procedez ?
 
Quote:

Originally Posted by shaid-kid (Post 1678203)
Pey nu faceti si voi un contract de vanzare cumparare? Prin care poti sa dovedesti ca ai cumparat masina de la el?

cum sa cumperi masina de la el? Daca e in leasing, masina e proprietatea firmei de leasing, nu a lui.

m!h@!skoda 04-08-08 16:55

Re: cum sa procedez ?
 
am mai gasit informatii: pentru sigurantza e bine sa merg impreuna cu vanzatorul la un notar pt ca acesta sa dea o declaratie sau nush ce si cu 2 martori. pe de alta parte omul poate sa imi de-a cartea masinii dupa ce achita leasing-ul (mai dureaza un timp dupa ce plateste leasing-ul pana devine el proprietar si apoi eu) in cazul in care e om de cuvant; dar in ziua de azi se poate intampla orice! mai astept si alte pareri si ms de raspunsuri!!

mike20 04-08-08 19:24

Re: cum sa procedez ?
 
Pai preia tu leasing-ul si achita-l, asa o sa iti iei cartea masinii si o sa fii si primul proprietar pe ea.

ionut_cluj 04-08-08 22:36

Re: cum sa procedez ?
 
Quote:

Originally Posted by m!h@!skoda (Post 1678612)
am mai gasit informatii: pentru sigurantza e bine sa merg impreuna cu vanzatorul la un notar pt ca acesta sa dea o declaratie sau nush ce si cu 2 martori. pe de alta parte omul poate sa imi de-a cartea masinii dupa ce achita leasing-ul (mai dureaza un timp dupa ce plateste leasing-ul pana devine el proprietar si apoi eu) in cazul in care e om de cuvant; dar in ziua de azi se poate intampla orice! mai astept si alte pareri si ms de raspunsuri!!

du-te la firma de leasing cu el si fa preluare de leasing, lasa notarii. Daca nu are el bani de unde sa plateasca leasingul ce faci?

Blondy26 05-08-08 13:02

Re: cum sa procedez ?
 
Mi se pare cam dubioasa faza...Adica de contract de vanzare cumparare n-a auzit?Sau predare de leasing si achiti tu cei 9000 de euro personalmente. Nu ar fi mai simplu asa? Nu se dau bani fara sa primesti un act in schimbul lor care atesta ca banii tai au ajuns in posesia lui X.

Geo_ZGA 05-08-08 14:48

Re: cum sa procedez ?
 
Se poate face preluare de leasing direct la societatea de leasing. Fara notari, fara riscuri. Oamenii calculeaza cat mai e de plata la masina respectiva si se face preluarea contractului, se schimba titularul contractului de leasing. Proprietar al masinii ramane in continuarea societatea de leasing, pana la achitarea acesteia.
Probabil ca ai si varianta achitarii integrale a sumei restante, dar detaliile astea le discuti cel mai bine la societatea de leasing. Ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna ce trebuie sa faci.

m!h@!skoda 05-08-08 17:31

Re: cum sa procedez ?
 
ms de raspunsuri tuturor!! pana la urma voi face o preluare de leasing de la respectivul ca alta varianta nu prea am.


All times are GMT +2. The time now is 18:08.

- Copyright 2026 4Tuning