Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Dacia Logan 1.4 l GPL cu Unichip by MasterTuner (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/84480-dacia-logan-1-4-gpl-unichip-by-mastertuner.html)

MasterTuner 15-07-08 22:14

Dacia Logan 1.4 l GPL cu Unichip by MasterTuner
 
10 Attachment(s)
Clientul era nemultumit ca de cand e vara si da drumul la AC nu mai merge masina. A cautat pe net, a sunat la firme si a zis ca are GPL original de fabrica pe masina si vrea cp. Evident nimeni nu l-a rezolvat si a gasit pe situl nostru ca noi am face si asa ceva. I-am facut omului 2 harti, una pe benzina si alta pe gaz, prima poza si respectiv a doua. HArtile se schimba singure in functie de combustibilul cu care merge. Masina si pe benzina si pe gaz mergea la fel de prea bogata vand la 5 000 rpm AFR 11, adica mai bogat decat un Subaru STI... In a treia poza sunt toate 4 testele suprapuse.

A patra poza avem harta modificata cu GPL si tot ea cu AC pornit. Asa e evident de ce omul avea nevoie de Unichip. Compresorul de AC suge 7 cp, care la 2 500 rpm inseamna 20% din puterea maxima. Am considerat 2 500 ca turatie medie de utilizare a unui motor de genul asta in mod normal, iar 20% din puterea maxima dezvoltata la turatia asta e foarte mult. Cu ocazia asta am facut si o optiune speciala care anuleaza AC-ul la sarcina mai mare de 60% tocmai ca atunci cand accelerezi sa te bucuri de toata puterea motorului, pe principiu ca oricum in trafic normal nu faci asta mai mult de 10 % din total. Unele masini recente de mic litraj fac asta din fabrica.

cristi_ubs 19-07-08 03:43

Re: Dacia Logan 1.4 l GPL cu Unichip by MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by MasterTuner (Post 1647273)
Clientul era nemultumit ca de cand e vara si da drumul la AC nu mai merge masina. A cautat pe net, a sunat la firme si a zis ca are GPL original de fabrica pe masina si vrea cp. Evident nimeni nu l-a rezolvat si a gasit pe situl nostru ca noi am face si asa ceva. I-am facut omului 2 harti, una pe benzina si alta pe gaz, prima poza si respectiv a doua. HArtile se schimba singure in functie de combustibilul cu care merge. Masina si pe benzina si pe gaz mergea la fel de prea bogata vand la 5 000 rpm AFR 11, adica mai bogat decat un Subaru STI... In a treia poza sunt toate 4 testele suprapuse.

A patra poza avem harta modificata cu GPL si tot ea cu AC pornit. Asa e evident de ce omul avea nevoie de Unichip. Compresorul de AC suge 7 cp, care la 2 500 rpm inseamna 20% din puterea maxima. Am considerat 2 500 ca turatie medie de utilizare a unui motor de genul asta in mod normal, iar 20% din puterea maxima dezvoltata la turatia asta e foarte mult. Cu ocazia asta am facut si o optiune speciala care anuleaza AC-ul la sarcina mai mare de 60% tocmai ca atunci cand accelerezi sa te bucuri de toata puterea motorului, pe principiu ca oricum in trafic normal nu faci asta mai mult de 10 % din total. Unele masini recente de mic litraj fac asta din fabrica.



A se intelege din cele zise de tine Florine ca s'a montat Unichip pe mashina?sau doar o simpla rescriere/reglare a softului initzial?Poate o sa tzi se para aberanta intrebarea dar nu inteleg de unde 77cp?

mpa 19-07-08 14:16

Re: Dacia Logan 1.4 l GPL cu Unichip by MasterTuner
 
Quote:

Originally Posted by cristi_ubs (Post 1652952)
A se intelege din cele zise de tine Florine ca s'a montat Unichip pe mashina?sau doar o simpla rescriere/reglare a softului initzial?Poate o sa tzi se para aberanta intrebarea dar nu inteleg de unde 77cp?

Dacia Logan 1.4 l GPL cu Unichip by MasterTuner

Ce intelegi tu din titlul asta?
Scria cumva: Dacia Logan 1.4 l GPL cu doar o simpla rescriere/reglare a softului initzial by MasterTuner
Nu ti se pare stupida intrebarea?


200SX: ultimile 3 posturi sterse - offtopic


All times are GMT +2. The time now is 20:09.

- Copyright 2026 4Tuning