Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto.html)
-   -   Masina trage stanga-dreapta la franare (https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/80263-masina-trage-stanga-dreapta-franare.html)

jitru28 06-06-08 18:16

Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Am si eu o problema,cu un bmw.Cand franez ,mai ales de la viteze mari ,volanul imi trage stanga-dreapta fara sa vibreze si tre sa redresez .Stiti care ar putea fi buba,sau asa e normal.Mentionez ca in loc de roti standard 205/60r15 am 225/45r17 posibil de la asta?Masina e un e36 316 compact

nt98adu 07-06-08 11:25

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Este asa numitul fenomen de tramling. Daca ai jante pe 17'' e normal.
Totusi verifica caseta de directie, capetele de bara si bara centrala de directie si semicaseta.

jitru28 07-06-08 12:14

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Posibil...despre caseta si capete de bara nu prea cred ca daca ar avea joc nu s-ar misca si volanul atat de prompt odata cu rotile nu,si o patesc cred mai ales pe unde sunt denivelari cred ca e fenomenul ala,dar oricum trag o fuga la service.mersi

lagdryan v6 10-06-08 02:08

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Quote:

Originally Posted by jitru28 (Post 1576922)
Posibil...despre caseta si capete de bara nu prea cred ca daca ar avea joc nu s-ar misca si volanul atat de prompt odata cu rotile nu,si o patesc cred mai ales pe unde sunt denivelari cred ca e fenomenul ala,dar oricum trag o fuga la service.mersi

verifica etrierul dupa partea opusa care te trage prima data
mai mult ca sigur nu culiseaza ,este blocat si nu frineaza la fel de puternic ca celalalt

nt98adu 10-06-08 23:38

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Dac ar fi cum spui tu, pe drum denivelat, placutele de frana ar scoate un zgomot ciudat chiar daca au sigurante. Conteaza ce discuri sunt pe masina, cat sunt de uzate, ce placute de frana sunt, cum se prezinta directia si suspensia. Toate au o legatura, mai ales la BMW.:pistoles:

giubau_v8 10-06-08 23:53

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
eu zic sa te uiti la discurile de frana..posibil sa fie strambe

jitru28 15-06-08 16:41

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Quote:

Originally Posted by giubau_v8 (Post 1583529)
eu zic sa te uiti la discurile de frana..posibil sa fie strambe

Daca ar fi discurile ovalizate sau strambe cum zici,ar fi vibratii in pedala de frana sau volan la franare,eu vorbeam de devierea usoara in timpul franarii cu tot cu miscarea volanului a directiei spre stanga sau dreapta ...

nxtaz 16-06-08 17:55

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
subscriu la ce a scris lagdryan v6

Verifica cum franeaza fiecare roata (pe stand ca ala de la ITP) apoi verifica etrierul la roata care franeaza mai slab.

jitru28 17-06-08 11:51

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Quote:

Originally Posted by nxtaz (Post 1594726)
subscriu la ce a scris lagdryan v6

Verifica cum franeaza fiecare roata (pe stand ca ala de la ITP) apoi verifica etrierul la roata care franeaza mai slab.

Masina franeaza la fel pe toate rotile am Inspectia facuta acu 3 saptamani coeficentul e 250 la toate(e TUV german)si nu deviaza numai intr-o singura parte ci cand stanga cand dreapta.

birdan.adrian 18-06-08 23:25

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
stii ca bmw are geometrie regalabila si pe spate.la directie ma refer.regleaza unghiurile in mai multe locuri,pe mai multe aparate shi dupa ai amai vb.

mikafly 28-06-08 14:33

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Sau ai articulatii uzate si flexeaza modificand unghiurile...de unde rezulta si virarea .La 520i am avut aceeasi problema...fata era terminata....la franare pleca stanga sau dreapta ...dupa caz si dupa drum....dupa ce sa schimbat tot ce inseamna articulatie....mergea ceas

B83RUP 28-06-08 17:23

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Quote:

Originally Posted by jitru28 (Post 1592605)
............. franare,eu vorbeam de devierea usoara in timpul franarii cu tot cu miscarea volanului a directiei spre stanga sau dreapta ...

sal
incearca sa schimbi placutele,la mine de la asta imi facea figurii

bafta

Raz6633 28-06-08 19:53

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Deci, acelasi fenomen l-am patit si eu, stai linistit, masina, nu are nici o problema... Ci pur si simplu, faptu ca ai (la fel cum am si eu) 225/45r17 si prin faptul ca suspensia de bmw, este facuta sa redea foarte mult feedback in volan, de aceea patesti acest lucru.

Ai vazut, ca daca treci o denivelare, si nu o iei perfect cu ambele roti, iti fuge volanul din mana, (nu se intampla intodeauna la toate masinile)... dar suspensia si directia de bmw, este foarte cruda, facuta ti-am zis, sa iti dea cat mai mult din conturul soselei (nu stiu daca ai inteles ce vreau sa zic)...

de aceea se intampla sa-ti traga stanga/dreapta, cand franezi, pentru ca drumul nu e intodeauna perfect, si cum bmw-ul iti reda conturul drumului prin directie, de aceea iti trage ori stanga ori dreapta...

Daca vrei, sa vezi acest lucru, dute la un dealer bmw si urcate intr-un seria 3, nou, sa vezi ca patesti exact acelasi lucru... (fa un test drive)... deci nu e o problema a masinii.

nt98adu 29-06-08 00:55

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Aceeasi problema la un E46 al unui amic. Dupa toate verificarile a facut geometria si explicatia a fost ca la jante de 17", geometria difera fata de jantele pe 15". De aici si mersul serpuit.

xxdadixx 29-06-08 12:10

Re: Masina trage stanga-dreapta la franare
 
Si daca se pun jante pe 18" problema se accentueaza? Poate ET-ul nu e bun sau latimea rotii, nu neaparat diametrul jantei.


All times are GMT +2. The time now is 12:20.

- Copyright 2024 4Tuning