Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-08, 18:16   #1
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Masina trage stanga-dreapta la franare

Am si eu o problema,cu un bmw.Cand franez ,mai ales de la viteze mari ,volanul imi trage stanga-dreapta fara sa vibreze si tre sa redresez .Stiti care ar putea fi buba,sau asa e normal.Mentionez ca in loc de roti standard 205/60r15 am 225/45r17 posibil de la asta?Masina e un e36 316 compact
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 11:25   #2
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Este asa numitul fenomen de tramling. Daca ai jante pe 17'' e normal.
Totusi verifica caseta de directie, capetele de bara si bara centrala de directie si semicaseta.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 12:14   #3
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Posibil...despre caseta si capete de bara nu prea cred ca daca ar avea joc nu s-ar misca si volanul atat de prompt odata cu rotile nu,si o patesc cred mai ales pe unde sunt denivelari cred ca e fenomenul ala,dar oricum trag o fuga la service.mersi
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 02:08   #4
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Quote:
Originally Posted by jitru28 View Post
Posibil...despre caseta si capete de bara nu prea cred ca daca ar avea joc nu s-ar misca si volanul atat de prompt odata cu rotile nu,si o patesc cred mai ales pe unde sunt denivelari cred ca e fenomenul ala,dar oricum trag o fuga la service.mersi
verifica etrierul dupa partea opusa care te trage prima data
mai mult ca sigur nu culiseaza ,este blocat si nu frineaza la fel de puternic ca celalalt
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 23:38   #5
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Dac ar fi cum spui tu, pe drum denivelat, placutele de frana ar scoate un zgomot ciudat chiar daca au sigurante. Conteaza ce discuri sunt pe masina, cat sunt de uzate, ce placute de frana sunt, cum se prezinta directia si suspensia. Toate au o legatura, mai ales la BMW.
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 23:53   #6
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

eu zic sa te uiti la discurile de frana..posibil sa fie strambe
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 16:41   #7
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Exclamation Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
eu zic sa te uiti la discurile de frana..posibil sa fie strambe
Daca ar fi discurile ovalizate sau strambe cum zici,ar fi vibratii in pedala de frana sau volan la franare,eu vorbeam de devierea usoara in timpul franarii cu tot cu miscarea volanului a directiei spre stanga sau dreapta ...
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 17:55   #8
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

subscriu la ce a scris lagdryan v6

Verifica cum franeaza fiecare roata (pe stand ca ala de la ITP) apoi verifica etrierul la roata care franeaza mai slab.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 11:51   #9
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
subscriu la ce a scris lagdryan v6

Verifica cum franeaza fiecare roata (pe stand ca ala de la ITP) apoi verifica etrierul la roata care franeaza mai slab.
Masina franeaza la fel pe toate rotile am Inspectia facuta acu 3 saptamani coeficentul e 250 la toate(e TUV german)si nu deviaza numai intr-o singura parte ci cand stanga cand dreapta.
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-08, 23:25   #10
birdan.adrian

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

stii ca bmw are geometrie regalabila si pe spate.la directie ma refer.regleaza unghiurile in mai multe locuri,pe mai multe aparate shi dupa ai amai vb.
birdan.adrian is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 14:33   #11
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Sau ai articulatii uzate si flexeaza modificand unghiurile...de unde rezulta si virarea .La 520i am avut aceeasi problema...fata era terminata....la franare pleca stanga sau dreapta ...dupa caz si dupa drum....dupa ce sa schimbat tot ce inseamna articulatie....mergea ceas
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 17:23   #12
B83RUP

Stage 5
 
B83RUP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,790
Member of:
[VW]
[BMW]
[Colectionar Machete]
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Quote:
Originally Posted by jitru28 View Post
............. franare,eu vorbeam de devierea usoara in timpul franarii cu tot cu miscarea volanului a directiei spre stanga sau dreapta ...
sal
incearca sa schimbi placutele,la mine de la asta imi facea figurii

bafta
B83RUP is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 19:53   #13
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Deci, acelasi fenomen l-am patit si eu, stai linistit, masina, nu are nici o problema... Ci pur si simplu, faptu ca ai (la fel cum am si eu) 225/45r17 si prin faptul ca suspensia de bmw, este facuta sa redea foarte mult feedback in volan, de aceea patesti acest lucru.

Ai vazut, ca daca treci o denivelare, si nu o iei perfect cu ambele roti, iti fuge volanul din mana, (nu se intampla intodeauna la toate masinile)... dar suspensia si directia de bmw, este foarte cruda, facuta ti-am zis, sa iti dea cat mai mult din conturul soselei (nu stiu daca ai inteles ce vreau sa zic)...

de aceea se intampla sa-ti traga stanga/dreapta, cand franezi, pentru ca drumul nu e intodeauna perfect, si cum bmw-ul iti reda conturul drumului prin directie, de aceea iti trage ori stanga ori dreapta...

Daca vrei, sa vezi acest lucru, dute la un dealer bmw si urcate intr-un seria 3, nou, sa vezi ca patesti exact acelasi lucru... (fa un test drive)... deci nu e o problema a masinii.
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 00:55   #14
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Aceeasi problema la un E46 al unui amic. Dupa toate verificarile a facut geometria si explicatia a fost ca la jante de 17", geometria difera fata de jantele pe 15". De aici si mersul serpuit.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 12:10   #15
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Masina trage stanga-dreapta la franare

Si daca se pun jante pe 18" problema se accentueaza? Poate ET-ul nu e bun sau latimea rotii, nu neaparat diametrul jantei.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -