Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Ticalosul meu albastru TL-35-ALF (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/70676-ticalosul-meu-albastru-tl-35-alf.html)

quick_5hifter 29-03-08 14:41

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Putin off-topic:

1)de la ce provine numarul de inmatriculare (vreo firma, ceva) ? Intreb pentru ca am cumparat si eu un Tico din Tulcea, cu numar de inmatriculare TL-??-ALF, care a fost de asemenea pe taxi...
Ce mi s-a parut cel mai bizar, am avut aceeasi problema cu apa si am rezolvat-o foarte greu...cu multe cheltuieli (la mine a apucat sa se caleze motorul, nu a fost de la pompa de apa, nici de la termostat, iar cand au picat, au picat toate deodata :cry: a trebuit sa fac setul motor, supapele, sa schimb radiatorul, caloriferul si pompa de apa, sa reglez+curat carburatorul si sa remediez problema cu shokul - care la mine a fost principala cauza a tuturor problemelor - etc.).

2)Cumva tatal tau (care am inteles ca este/a fost taximetrist) a vandut in 2004 un Tico alb? Numai de curiozitate intreb :D daca da, sa-ti dau o poza sa-i arati cum arata acum acel Tico :lol:

Ichy 29-03-08 19:06

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Buna. Avand in vedere ca eu trebuie luni sa fiu la tulcea nu am mai stat dupa asigurari....pt ca eram constienta ca voi sta mult si bine dupa ei si plecarea nu aveam cum sa o anulez sau aman.ma strangea mama de gat mai tare ;)). mi-am bagat picioarele sa zic asa. Am intrat pe rxm si am vazut ca au un "depozit" si aici in bucuresti. asa ca am fost acolo si am luat bara spate, stopurile si aparatorile noroi spate. m-a costat 270 ron. de montat le-am montat in spatele blocului cu prietenul. o sa postez niste poze cu noile stopuri, ca nu mi-am luat din alea clasice, ci din alea cu stop rotund.
1) Da, ALF vine de la o firma de taxi din Tulcea: Alfa Taxi (numai ca acum nu mai exista. din cate stiu)
2) Da, tata a fost si el taximetrist
3) Nu, el nu a vandut nici un tico alb; asta e singurul care l-a avut si i l-am luat eu :D
4) Cu pompa de apa am rezolvat pana la urma. am scos-o din service cu o zi inainte sa ma loveasca ala :)). in fine. am cumparat pompa de apa, am dat pe ea 79 ron parca...si ce mi-a luat 250 ron manopera in service, ca odata cu pompa schimbasem si cureaua de distributie, rola intinzatoare si inca o curea (nu mai stiu care). pe astea 2 curele si rola aia intinzatoare am dat km 100 ron
5) Cat despre fetele de portiere nu prea mai am chef acum, ca am ramas in gaura acum cu plecare si cu tot. dar nu refuz o idee. e foarte bine venita.
6) Am vazut Ticalosul tau. ti-am citit tot topicul :D si am vazut si bijuteria la Show-ul 4Tuning Day's :D mi-a placut la nebunie. Insa abia astept sa vad cum va arata la final (daca se va ajunge vreodata acolo) si ce ii vei face in interior
Ms mult pentru ajutor

Ichy 29-03-08 21:23

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
2 Attachment(s)
Am facut poza la stopuri, scuze de claritatea pozei. voi posta altele pe timp de zi. prima poza este o idee pt bord, insa nu stiu unde sa ma duc sa le scot la marimea exacta sa se potriveasca.
Ma puteti ajuta cum pot schimba afisajul kilometric? eu am incercat sa dau jos cel vechi (in ideea de a vedea cum se schimba) dar nu il pot scoate din cauza acului indicator :cry:.

Attachment 498636 Attachment 498639

Ichy 09-04-08 10:17

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
3 Attachment(s)
Scuze ca nu am mai intrat o perioada, dar am fost plecata acasa si am internet. vroiam sa va intreb ce Dumnezeu sa ma fac cu ticalosu meu ca nu mai pot de cap...imi face niste nervi enormi. nici nu trec 2-3 zile dupa ce o scot din service cu o problema ceva, ca iar incepe sa cada, sa se strice altceva pe ea. Sa va spun mai exact ce are, poate imi dati o idee, sa stiu si eu ce se intampla:
1) troncane in mers roata stanga, mai ales la denivelari, gropi mai mici sau mai mari, troncane in continuu, parca e ceva rupt pe acolo
2) aseara incepuse sa imi scoata fum pe sub capota. nivelul apei nu se ridicase deloc, ulei aveam, dar intra un miros de incins prin ventilatie (desi era oprita aerisirea), iar roata dreapta frigea cand am oprit sa vad ce se intampla.
Va rog frumos, ma puteti ajuta cu un diagnostic prematur? :D
Cat am fost plecata am curatat si eu motorul cum am putut;iata niste poze:
Attachment 507489 Attachment 507490 Attachment 507491

Snapy_xxl 09-04-08 10:22

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Mirosul vine de la roata pt ca merge infranata (motiv pt care si frigea). Aceiasi problema am avut-o si eu. Ramaneau blocate pistonasele de la etrier si infrana roata. Asta duce la un consum mai ridicat si la ovalizarea discului. Asta e tot ce stiu...

Geo_ZGA 09-04-08 10:53

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
pai si fumul de unde iesea? ai reusit sa iti dai seama exact de unde? de la roata sau din alta parte? daca e de la roata, iti raman blocate pistonasele: se schimba garniturile de la ambele etriere si, daca nu e suficient, si pistonasul cu problema.
troncanitul e posibil sa fie de la vre-un cap de bara, pivot sau bucsa...

quick_5hifter 09-04-08 19:33

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Troncanitul poate fi si de la rulmenti....asa am patit si eu.
Nu sunt foarte scumpi.
Ideea e: daca troncanitul se aude si pe drum fara denivelari, atunci sigur de la rulmenti e. Daca se aude numai la denivelari (mai mari sau mai mici), inseamna ca e una din problemele enumerate de Geo...sau eventual amortizorul (dar cam greu de crezut).
Poate nu e stransa bine flansa de la amortizor, sus, sub capota (la alea 2 piulite)....verifica neaparat problema, am mai auzit la altii...e riscant.

aikman 09-04-08 21:31

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Quote:

Originally Posted by Ichy (Post 1474768)
Scuze ca nu am mai intrat o perioada, dar am fost plecata acasa si am internet. vroiam sa va intreb ce Dumnezeu sa ma fac cu ticalosu meu ca nu mai pot de cap...imi face niste nervi enormi. nici nu trec 2-3 zile dupa ce o scot din service cu o problema ceva, ca iar incepe sa cada, sa se strice altceva pe ea. Sa va spun mai exact ce are, poate imi dati o idee, sa stiu si eu ce se intampla:
1) troncane in mers roata stanga, mai ales la denivelari, gropi mai mici sau mai mari, troncane in continuu, parca e ceva rupt pe acolo
2) aseara incepuse sa imi scoata fum pe sub capota. nivelul apei nu se ridicase deloc, ulei aveam, dar intra un miros de incins prin ventilatie (desi era oprita aerisirea), iar roata dreapta frigea cand am oprit sa vad ce se intampla.
Va rog frumos, ma puteti ajuta cu un diagnostic prematur? :D
Cat am fost plecata am curatat si eu motorul cum am putut;iata niste poze:
Attachment 507489 Attachment 507490 Attachment 507491




cam offtopic asa ..dar sa sti ca asa am si eu masina ... nu mai aveam frane , am facut franele , s-a stricat macaraua de la geam , am facut macaraua ... s-a rupt cureaua de transimisie , am schimbat curea , garnituri , supape si ce se mai schimba ... a inceput sa scoata fum , am facut segmentarea ... acum si mecanicu de la service zicea ca nu mai are ce sa mai cada ca am schimbat tot :)) am mers 100 de km si s-a rupt scaunu :)) deci iar trebuie sa bag bani ... dar nu renunt .... o sa schimb tot in ea sa vedem daca trebuie sa o iau de la inceput :)) eu nu le am cu mecanica sa te ajut prea tare ... dar iti urez multa rabadare si multi bani

Ichy 06-05-08 21:25

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
3 Attachment(s)
am rezolvat problema cu roata dreapta...insa cu troncanitul o las pe mai tarziu cand am destui bani de piesa, dar nu mai face asa urat ca inainte.
ultimele modificari aduse de iepuras :lol:
Attachment 528465 Attachment 528466 Attachment 528467

Ichy 05-06-08 20:15

Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
4 Attachment(s)
Din pacate nu am mai reusit sa fac nimic la ticalos din punct de vedere estetic :cry: am asa de multe idei in cap. am fost cu ea saptamana asta am schimbat pivotul si burduful pe partea stanga... cel putin am remediat inca o problema, si anume acel troncanit enervant la cea mai mica denivelare.
Attachment 555836Attachment 555837Attachment 555838Attachment 555839
Doamne cat de jalnic arata dedesubt :oops: scuze de mizerie :D:lol:

vlad_andrei 06-06-08 09:09

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Buna! As vrea sa stiu cat au costat piesele si manopera pentru ca am si eu un tico la care are nevoie cam de aceleasi interventii. Multumesc! Bafta cu modificarile!

Ichy 06-06-08 22:07

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
am luat piesele de la Autocarpati si am dat pe ele in total 110 ron (parca atat). manopera m-a costat 75ron dar am facut-o la un service din spatele mall-ului vitan aproape de dristor. nu stiu cum se numeste exact dar te voi anunta cat de curand

mmkelemen 16-06-08 18:54

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
Te am vazut azi cu masinuta in fata facultatii.
Arata bine Ticalosul.
Drum bun in continuare si fara alte peripetii.
Apropos, se vad misto noile stopuri.

Ichy 09-07-08 20:55

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
2 Attachment(s)
am scos-o ieri la o baita la barajul Argesului de la Mihailesti :oops:
Attachment 586384 Attachment 586385

Ichy 04-08-08 11:29

Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF
 
5 Attachment(s)
Din pacate am avut parte de inca un necaz: mi-am gasit ticalosu lovit in parcare. Nu am mai facut poze la aripa cea ranita (eram prea suparata). In fine... am fost la politie, mi-am luat dovada dupa o lupta grea de lamurire cu nenea gabor (cica lovitura are cel putin un an si nu imi da dovada) si apoi cauta aripa. Aici a fost cel mai nasol ca nu gaseam decat pe comanda. Intr-un sfarsit am gasit la AutoCarpati, ieftin si rapid :D:!:
Dupa ce mi-am luat aripa, am mai luat niste grund si vopsea (25u, parca) si m-am pus pe treaba :lol:
Scuzati mizeria din interior :P
Attachment 607300Attachment 607301Attachment 607302Attachment 607303Attachment 607304


All times are GMT +2. The time now is 10:43.

- Copyright 2024 4Tuning