Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

View Poll Results: Cam cat ma costa sa revopsesc masina?
Unde gasesc in Buc niste magazine cu piese mai ieftine? 9 60.00%
Cam cat ma costa sa revopsesc masina? 10 66.67%
Multiple Choice Poll. Voters: 15. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-03-08, 12:00   #1
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Smile Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Buna baieti...am urmarit multa vreme discutiile voastre despre minunatele masinute Tico. Posed si eu unul...mai vechi c e drept, din '99 mai exact. Eu am carnet d 3 ani. In ultima vreme am inceput si eu sa fac unele modifikri interioare...si imi doresc sa o aduc intr-un stagiu mai bun...numai k in ultima vreme imi km da batai d kp...mi se scurge toata apa din rezervoru ala d apa...
Sa ma explic la c ma refer...in timpul mersului totul e ok..nu am pierderi d apa...dar knd opresc motorul....s-a terminat balciul...in 2-3 ore raman cu rezervorul ala d apa gol...
Nu stiu c sa ma fac. Prietenul meu spune sa o bagam in service, eu nu zic nu...dar sunt curioasa daca intradevar ma costa 7 milioane o noua pompa d apa.
In curand voi posta si eu niste poze cu ticalosul meu...si va rog nu fiti rai cu mine...sunt si eu incepatoare in modificari

Last edited by Snapy_xxl; 12-03-08 at 12:33.
Ichy is offline  
Old 12-03-08, 12:05   #2
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

poate reusesti sa scrii cu negru ca toata lumea indiferent daca esti fata sau nu...scurgerea apei poate fi de la pompa de apa iar daca ai schimbat pana acum distributia trebuia schimbata si pompa de apa pt ca se forteaza iar 700 de lei fi linistita ca nu costa...ar fi bine sa o schimbi sa nu calezi motorul ca atunci mai bine vinzi masina ca nu merita sa o repari la cat te va ajunge reparatia motorului in caz ca il vei cala
bogmotorsport is offline  
Old 12-03-08, 12:15   #3
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Unhappy Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Quote:
Originally Posted by bogmotorsport View Post
poate reusesti sa scrii cu negru ca toata lumea indiferent daca esti fata sau nu...scurgerea apei poate fi de la pompa de apa iar daca ai schimbat pana acum distributia trebuia schimbata si pompa de apa pt ca se forteaza iar 700 de lei fi linistita ca nu costa...ar fi bine sa o schimbi sa nu calezi motorul ca atunci mai bine vinzi masina ca nu merita sa o repari la cat te va ajunge reparatia motorului in caz ca il vei cala
Sa iti dau mai multe detalii :P masinutza a fost taxiu...pana acu 3 ani knd am pus eu mana p ea. in ianuarie am facut ITP-ul si cik totul e ok...si d o luna km asa...am inceput sa observ anumite probleme la ea.
La inceput roata (janta) fata stanga mi s incingea f tare (m-am ars p mana knd am dat sa vad kt d fierbinte e) si s auzea cum picura cv p roata. Asta s intampla dupa 2-3 km d mers si la cirk o sapt dupa c am facut ITP-ul.
In fine, a reusit sa o repare acolo tatal prietenului meu, dar dupa kteva saptamani am observat k s scurge apa. La incept rezista o noapte intreaga cu pompa d apa plina...iar acum, mai mult de kteva ore...nici k nu tine.
Daca duc masina in service cam kt o sa ma coste cu demontat, montat si piesa?
Ms mult pt ajutor

Last edited by Snapy_xxl; 12-03-08 at 12:33.
Ichy is offline  
Old 12-03-08, 12:20   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

bine ai venit si s-o stapanesti sanatoasa.
esti sigura ca e pompa de apa? scartaie sau doar pierde apa? in cazul in care nu e sparta sau cu alte probleme mai mari, poti schimba doar garnitura. e posibil ca din cauza ei sa piarda apa pe acolo... sigur pe la pompa pierde sau prin alta parte?
de incins ti se incingea roata de la pistonasele etrierilor.
o pompa de apa nu are cum sa te coste 700 ron... e exagerat.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 12-03-08, 12:26   #5
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Bine ai venit pentru inceput! Cateva sfaturi pt o incepatoare: scapa de scrisul rosu, italic sau ce mai vrei tu sa folosesti. Evita messagerismele (exe: k, d, t, p etc). Daca vrei informatii suplimentare despre costul vopselei, piese si alte chestii intra pe topicul Club Tico si intreaba acolo. Baietii sunt toti foarte de treaba si sigur te vor ajuta Sper sa nu iei in nume de rau ce am scris mai sus.

Sa te bucuri de Ticalosul tau si cati mai multi km fara incidente
Snapy_xxl is offline  
Old 12-03-08, 12:27   #6
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

ms mult pt sfaturi si in nici un caz nu o voi lua in nume de rau.
Ichy is offline  
Old 12-03-08, 12:30   #7
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

vai doamne dar e obositor scrisul ala nu te supara!
poate sa iti curga si pe la garnitura dar intai vezi exact de unde curge...presupunand ca nu a fost schimbata pana acum sunt sanse mari sa fie de la ea dar cel mai repede se duce dopul acela capsat de la pompa.un sfat nu bagati apa cum fac unii.pompa de apa se uzeaza mai repede din cauza asta la fel si radiatorul.eventual bagati apa distilata combinata cu antigel....
bogmotorsport is offline  
Old 12-03-08, 12:32   #8
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Aceiasi problema o am si eu cu roata. De fapt cu amandoua...raman pistonasii de la etrieri blocati si infraneaza roata rezultand incalzirea ei chiar si pe distante scurte. Mie mecanicul mi-a recomandat sa schimb garniturile de la etrieri (in jur de 100 ron/setul la Cielo)

Gata bogmotorsport, nu mai e obositor scrisul
Snapy_xxl is offline  
Old 12-03-08, 12:37   #9
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

o da,acum ti-e mai mare dragul sa citesti...fara suparare dar era ciudat rosul ala,te dureau ochii...am avut si eu acum cativa ani un tico ca prima masina...am fost multumit de el,consum mic si avea demaraj bunicel dar a tinut masina pana am inceput sa ma dau de-a latu' si m-am hotarat sa o vand ca erau scumpe rau piesele
bogmotorsport is offline  
Old 12-03-08, 12:41   #10
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Eu am rezolvat cu roata stanga. Nu am stat de fata sa vad ce a facut, dar ideea e ca acum nu mai am probleme cu ea si nici nu a schimbat vreo piesa. Insa dupa c a reparat-o p cea stanga, a inceput sa traga ce dreapta. Eu zic ca e cam franata, nu stiu exact, dar cel putin nu se incinge.
In ceea ce priveste pompa d apa voi merge zilele acestea sper la un service sa vad ce rezolv si va anunt
Ichy is offline  
Old 12-03-08, 12:48   #11
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

pt piese mai ieftine incearca aici: www.autodaewoo.ro da-le un telefon si intreaba, ca eu nu am gasit acum pompa apa pt tico. dar cea de benzina este 64ron, diferenta f mare nu e intre ele la pret.... nu cred. si oricum, oricat ar costa pompa + manopera+ antigel + apa distilata (sa nu bagi apa, chiar daca e vara, mergi mereu pe amestec antigel+apa distilata), nu are cum sa te coste 700 ron. eu zic un maxim 300ron.
Geo_ZGA is offline  
Old 12-03-08, 13:26   #12
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Piese originale Daewoo si la preturi normale gasesti pe Bd. Iuliu-Maniu vis a vis de fostul bingo, e un magazin de piese acolo si e si service langa
George_P. is offline  
Old 12-03-08, 13:45   #13
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Am vazut la multi ca au stick-uri cu 4tuning si as vrea sa stiu si cum pot intra si eu in posesia unuia
Ichy is offline  
Old 12-03-08, 13:57   #14
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

Du-te la 4Tuning Days la Romexpo pe 15 si cumpara
Snapy_xxl is offline  
Old 12-03-08, 13:59   #15
Ichy

Stage 2
 
Ichy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 42
Default Re: Ticalosul meu albastru TL-35-ALF

) misto... ms mult
voi reveni zilele urmatoare cu niste poze cu ce mini-modificari am facut si eu :P
Ichy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -